W rzeszowskim krematorium spopielono już 26 zwłok

Na rzeszowskim cmentarzu otwarto drugie na Podkarpaciu krematorium. Fot. Archiwum

RZESZÓW. Kremacja kosztuje 600 zł, zmarły spalony zostaje w temperaturze 1000 stopni Celsjusza.

Do pieca krematoryjnego zmarły jest wkładany w specjalnej trumnie wykonanej z nielakierowanego drewna. Proces spalania trwa dwie godziny przy temperaturze dochodzącej do 1000 stopni Celsjusza. W takich warunkach spopielane są zwłoki w nowym rzeszowskim krematorium na cmentarzu Wilkowyja. Spopielarnia działa już na pełnych obrotach.

Dotąd na Wilkowyi wykonano 26 kremacji. Centrum krematorium jest 16-tonowy piec. Zdaniem Leokadii Siupik, wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, chętnych na usługi spopielania zwłok będzie przybywać, bo na cmentarzach brakuje już miejsc na tradycyjny pochówek. Pogrzeb po kremacji jest znacznie tańszy niż ten w grobie.

W przypadku pogrzebu tradycyjnego trumna kosztuje od 700 do 1500 zł (przygotowanie miejsca na cmentarzu – 500 zł, koszt obsługi żałobnika – 330 zł). Trumna kremacyjna to minimum 250 zł, a urna – 310 zł, a koszt obsługi żałobnika – 80 zł.

Żeby trumna mogła zmieścić się do komory kremacyjnej, musi spełniać pewne wymogi. Nie może mieć więcej niż 220 cm długości i 76 cm wysokości. Do trumny bez uchwytów, okuć i innych metalowych elementów, nie można władać żadnych przedmiotów. Urna musi mieć od 3,5 litra do 5 litrów pojemności.

and

do “W rzeszowskim krematorium spopielono już 26 zwłok”

 1. Michaelowa

  Ja wolę mieć pogrzeb tradycyjny.

 2. jasiek

  głupioki jesteście. ja tam wolę żeby moje ciało ziemia ztrawiła.

 3. mamnick

  Sprzedam naturalne przyprawy.Mam ich ok 30 kg.

 4. Franek 40

  Ja mam 41 lat i tez chce umrzeć tylko nie wiem jak załatwić sobie sam kremacje

 5. piecowy

  ja za połowę tego co biorą w tych krematoriach mogę spalić-chętnie jakby dobrze wypity przyszedł a,jeszcze z flaszka dla mnie to super bo wtedy szybciej proces przebiega

 6. Tomek

  Zróbcie licznik na stronie głównej ile już spopielono ciał!

 7. gienek

  w każdej gminie powinni palić to obniży koszty a,dla rodziny to ważne

 8. polaki parobki

  Jeszcze z dziesięć lat się pomorduje w tym polskim grajdole ,zwanym zieloną wyspą dobrobytu(nie dla wszystkich ale mało kto wie), i puszczę z dymem siebie sam se urządzę krematorium w własnym domu a co na zapałki mnie jeszcze stać …………………….

 9. babcia Jadzia

  a,jeszcze dobrze by było jakby była ta strzykawa do eutanazji to by człowiek poszedł i już bez kosztów zadnych od razu się spopielił ale możże Owsiak kupi czekam bo już czas i na mnie

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.