W Sanoku powstanie pomnik Michała Archanioła?

Fot. Artystów

SANOK. Kontrowersje wśród mieszkańców wzbudziła propozycja radnych PiS wybudowania w mieście  anielskiego pomnika.

Inicjatorami budowy monumentu są radni miejscy Henryka Tymoczko oraz Wojciech Pruchnicki z PiS. Pomysł argumentują tym, że Michał Anioł jest patronem miasta i widnieje w jego herbie. Dziś się okaże, czy inicjatywą zajmie się Rada Miasta.

– To się zrodziło w wielu sercach wielu sanoczan, m.in. sanoczanki Agnieszki Świerzowicz i jej męża Marka Maślanca, bo oni są wykonawcami projektu pomnika, oni wokół tego chodzą i wiele innych osób – powiedział Wojciech Pruchnicki regionalnemu portalowi eSanok.pl. Henryka Tymoczko ma z kolei nadzieję, że marzenia o pomniku staną  się udziałem “świętości rzeszy ludzi”.

Postać  anioła liczyłaby tyle co człowiek, czyli 1,80 cm wysokości, cały pomnik z postumentem miałby 3 m wysokości. Pomnik ma kosztować 100 tys. zł. Wojciech Pruchnicki powiedział portalowi eSanok.pl, że pieniądze pochodziłyby ze zbiórki zorganizowanej w parafiach, przedsiębiorstwach. Dodaje, że zbiórką mają być zainteresowani wójtowie okolicznych gmin i starosta.

Inicjatywa radnych PiS nie wszystkim się podoba. Oponenci obawiają się, że mimo że pomysłodawcy pomnika mówią o zbiórce, to w części może on być sfinansowany za publiczne pieniądze. Niejaki Jotaos napisał na forum internetowym eSanok.pl: “(…) Wiem, że radni bardzo nas kochają, ale niech nie każą kochać nam, a tym bardziej finansować (dorzucać się) do swoich marzeń. Swoją drogą to takie słodkie; mam marzenie, są artyści i jest projekt – taki cudny. Mały feler na przeszkodzie – ni ma kasy… Mi się ten pomnik nie podoba. Chcę dać zadość demokracji i sobie powybierać”.

Jak się dowiadują Super Nowości, inicjatywa PiS ma być dziś (4 września) dyskutowana na sesji Rady Miasta. Nie jest jednak przesądzone, czy wejdzie pod obrady, gdyż dwie komisje radnych będą wnioskowały o jej odrzucenie z punktu obrad z powodów prawnych. M.in. zarzucają pomysłodawcom, że nie powołali komitetu budowy pomnika.

Autorzy projektu sanockiego pomnika Agnieszka Świerzowicz i Marek Maślaniec są krakowskimi artystami rzeźbiarzami. Mają w dorobku wiele zrealizowanych w kraju i za granicą prac, m.in. pomnik Tadeusza Nalepy w Rzeszowie.

ps

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments