W środę wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Ulmów

Całą prezentację projektu Muzeum Ulmów można zobaczyć na stronie internetowej www.zamek-lancut.pl
Całą prezentację projektu Muzeum Ulmów można zobaczyć na stronie internetowej www.zamek-lancut.pl

MARKOWA. Po ponad 5 latach od decyzji sejmiku województwa rozpoczyna się budowa historycznej inwestycji.

W środę, 20 listopada, o godz. 15:45 w Markowej koło Łańcuta nastąpi uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów. Będzie to pierwsze w Polsce muzeum poświęcone Polakom ratującym Żydów w czasie II wojny światowej.

Uroczystości w Markowej rozpoczną się o godz. 14 mszą świętą koncelebrowaną przez abp Józefa Michalika. Po niej, na terenie gdzie stanie muzeum, gości powita marszałek województwa Władysław Ortyl, zaś najważniejszy moment, czyli wmurowanie kamienia węgielnego przewidziany jest na godz. 15:45. Będzie to zarazem symboliczne rozpoczęcie obchodów roku 2014 jako Roku Rodziny Ulmów na Podkarpaciu.

Muzeum w Markowej zbuduje firma Skanska, zaś autorem projektu jest warszawska pracownia Nizio Design International, która zaprojektowała m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Sercem Muzeum Ulmów ma być budynek zaaranżowany na pomieszczenie, w którym mieszkała sama rodzina i strych, na którym byli ukrywani Żydzi. Jego bryła w kształcie geometrycznego graniastosłupa rozpościerać się będzie na działce o kształcie zbliżonym do prostokąta. Przy wejściu stanie monumentalna ściana pamięci z wygrawerowanymi nazwiskami osób ratujących Żydów.

Józef Ulma, wraz z będącą w 9. miesiącu ciąży żoną Wiktorią, i dziećmi: 8-letnią Stanisławą, 6-letnią Barbarą, 5-letnim Władysławem, 4-letnim Franciszkiem, 3-letnim Antonim i półtoraroczną Marią zostali rozstrzelani przez hitlerowców 24 marca 1944 roku. Zginęło także ośmioro ukrywanych przez Ulmów Żydów z rodzin Szallów i Goldmanów.

Arkadiusz Rogowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments