W stronę Karpackiego Horyzontu

Fot. Adam Cyło

BRUKSELA. Komisja Europejska przedstawiła posłom do Parlamentu Europejskiego możliwości rozwoju regionu Karpat.

W Brukseli trwają starania o wygospodarowanie specjalnego funduszu dla kilku przygranicznych regionów z Polski (w tym Podkarpacia), Słowacji, Węgier, Rumunii i Ukrainy w nowym budżecie Unii Europejskiej. Program nazywałby się Karpacki Horyzont, a jego budżet to około 200 mln euro.

Eksperci z Komisji Europejskiej odpowiedzialni za współpracę przygraniczną oraz strategie makroregionalne uważają, że są cztery główne możliwości wdrożenia Horyzontu: zainicjowanie osobnej unijnej strategii dla Karpat, założenie oddolnej organizacji państw karpackich, stworzenie nowego obszaru współpracy terytorialnej (na wzór Przestrzeni Alpejskiej), wreszcie objęcie Strategią Dunajską całego obszaru Karpat.

Nie tylko w Unii

- Mam nadzieję, że regionem Karpat zainteresuje się również polska prezydencja, gdyż to właśnie z jej udziałem dużo łatwiej byłoby osiągnąć znaczący postęp w przeforsowaniu tegoż projektu na poziomie europejskim – mówi Tomasz Poręba, poseł do Parlamentu Europejskiego. Z kolei posłanka Elżbieta Łukacijewska zapewniła, że polscy posłowie będą współpracować w tej sprawie bez względu na polityczne sympatie.
W grupie wspierajacej Karpacki Horyzont są polscy parlamentarzyści nie tylko z Podkarpacia, ale również z innych regionów.

ac

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.