W styczniu emerytury po nowemu

Pani Krystyna urodziła się 25 listopada 1953 roku. Na starych zasadach wiek emerytalny osiągnęłaby w listopadzie 2013 roku. Reforma sprawia jednak, że będzie musiała poczekać jeszcze 4 miesiące i na emeryturę będzie mogła przejść w marcu 2014 roku.

PODKARPACIE. Reforma emerytalna zacznie obowiązywać już za kilkanaście dni. Co czeka przyszłoroczne roczniki emerytalne?

Od pierwszego stycznia wejdzie w życie reforma emerytalna i powoli zacznie się wydłużanie wieku przejścia na emeryturę. W przyszłym roku dotknie to mężczyzn z rocznika 1948 oraz kobiet z rocznika 1953. Tym rocznikom wiek emerytalny będzie wzrastał co kwartał o miesiąc.

Na początku reformy emerytalnej to wydłużenie wieku będzie prawie niezauważalne. Po prostu trzeba będzie na emeryturę poczekać miesiąc dłużej. Proces wyrównywania i podnoszenia wieku będzie trwał długo. Mężczyznom wiek przejścia na emeryturę zostanie ostatecznie podniesiony do 67 lat w 2020 roku. Natomiast wiek emerytalny kobiet zostanie zrównany (do 67 lat) dopiero 20 lat później tj. w 2040 roku.

Na razie roczniki mężczyzn urodzonych pomiędzy 1948 a 1953 rokiem oraz kobiet urodzonych pomiędzy 1953 a 1973 rokiem będą doświadczać stopniowego wchodzenia w życie tych przepisów. Natomiast mężczyźni urodzeniu w 1954 i później oraz kobiety urodzone w 1974 i później będą już bezwzględnie osiągać ustawowy wiek emerytalny dopiero po ukończeniu 67 lat.

Oprócz samego wieku przejścia na emeryturę, wydłużeniu ulegnie też staż, jakim trzeba będzie się wykazać. Dotyczy to kobiet, ich staż ubezpieczeniowy niezbędny do otrzymania emerytury obecnie wynosi 20 lat i jest o 5 lat krótszy niż w przypadku mężczyzn. Obowiązkowy staż kobiet będzie stopniowo podnoszony i w 2020 roku zrówna się z tym, jakim muszą wylegitymować się mężczyźni. Natomiast w przyszłym roku staż kobiet nie ulegnie podwyższeniu. Oznacza, to, że wciąż będą mogły przechodzić na emeryturę mając 20 lat stażu ubezpieczeniowego. Obowiązkowa liczba okresów składowych i nieskładkowych będzie rosła od początku 20124 roku.

Artur Getler

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
bandos-Żeromskiegomłodyizawiesiek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
bandos-Żeromskiego
Gość
bandos-Żeromskiego

wojna domowa może oczyścić ten kraj z tego co się tutaj dzieje , polski bandos w końcu musi podnieść głowę bo inaczej jego dzieci dalej będą parobkami dla świata , za kilka kolorowych papierków …

młody
Gość
młody

Dziękujemy ci PO….ńcze

iza
Gość
iza

Pani Krystyna jako urodzona w 1953 r. i tak jest w dobrej sytuacji, gdyż wysokośc jej emerytury będzie liczona 80% według nowych zasad + 20% według starych zasad.
Panie urodzone w 1954 r. i wyższym będą otrzymywać już emerytury liczone po nowemu. A to będą naprawdę niskie świadczenia.
Kłamstwem jest, że podnoszenie wieku będzie niezauważalne. Szczególnie nie zauważą tego osby, które straciły pracę i czekają na wiek emerytalny!

wiesiek
Gość
wiesiek

Były konsultacje społeczne naród się cieszy z podwyższenia wieku emerytalnego z prawa do pracy do samej śmierci