W tym tygodniu zbrojeniowe rozstrzygnięcie

Produkowana w HSW wyrzutnia rakiet „Langusta” idealnie wstrzeliła się w potrzeby naszej armii. Czas na inne „skorupiaki” ze Stalowej Woli. Fot. Jerzy Mielniczuk

STALOWA WOLA.  Pod koniec tygodnia wiadomo będzie w jakich strukturach znajdzie się Huta Stalowa Wola. Rząd ma przyjąć program konsolidacji zakładów przemysłu zbrojeniowego.

HSW jest obecnie największym zakładem zbrojeniowym, który pozostaje poza Grupą Bumar, która pretenduje do tytułu krajowego monopolisty. Dałoby to jej siłę przeciwstawiania się zbrojeniowym potentatom z zagranicy przy przetargach. Rząd nie jest jednak zgodny, czy włączenie HSW do Bumaru z przerostami zatrudnieniowymi, byłoby najlepszym rozwiązaniem. Zrodził się też pomysł utworzenia innej grupy zakładów zbrojeniowych, w której HSW byłaby liderem. Byłby to koncern pancerno-amunicyjny, w którym oprócz HSW znalazłyby się m.in. Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach Śl., w których powstaje transporter opancerzony „Rosomak”.

By ułatwić rządowi podejmowanie decyzji, związki zawodowe w HSW zorganizowały referendum, w którym pracownicy odpowiadali na trzy pytania. Zgodnie z przewidywaniami, załoga HSW opowiedziała się za dalszym uczestnictwem ich firmy w programie przemysłu obronnego. Jednoznacznie – tylko z kilkoma głosami przeciw – stalowowolanie opowiedzieli się przeciwko włączaniu HSW do Bumaru i podobnym wynikiem głosów, wyrazili nadzieję na utworzenie nowego koncernu zbrojeniowego z HSW w roli lidera. Wyniki referendum zostały od razu wysłane do kilku ministrów oraz premiera Tuska i prezydenta Komorowskiego. Z Kancelarii Senatu przyszło szybko zaproszenie dla przewodniczącego zakładowej „S” na wtorkowe posiedzenie Senackiej Komisji Obrony.

jam

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Stefan Sulikowski Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Stefan Sulikowski
Gość
Stefan Sulikowski

Zarząd Zakładowy NSZZ PW oraz Komisja Zakładowa NSZZ ,,SOLIDARNOŚĆ” Wojskowych Zakładów Uzbrojenia S.A w Grudziądzu informują i proszą o wsparcie Informujemy, że w wyniku przeprowadzonych referendów w Wojskowych Przedsiębiorstwach Remontowo Produkcyjnych (WPRP), których wynik wskazuje, że 96,34 % pracowników sprzeciwia się wniesieniu zakładów do Bumar sp. z.o.o. a także stosowaniu nacisków na Rząd RP ze strony przedstawicieli cywilnej zbrojeniówki w celu bezzwłocznego i bezwarunkowego wniesienia przez Skarb Państwa spółek (WPRP) w tym Naszego Zakładu do Bumar sp. z o.o. Zarząd Okręgu Przedsiębiorstw Wojskowych i Działalności Pozabudżetowej NSZZ Pracowników Wojska poszerzony o Przewodniczących Zarządów Zakładowych NSZZ PW działających w WPRP na… Czytaj więcej »