Walczą o jednomandatowe okręgi wyborcze

- Zbierzemy podpisy pod inicjatywą utworzenia jednomandatowych okręgów wyborczych – mówił w czwartek Ireneusz Dzieszko. – Liczymy się z tym, że znów zmielą te podpisy, ale może zniszczarka się zatnie i kartek nie uda się pociąć. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Taki system wyborów obowiązuje w Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie, Australii i Francji.

Na Podkarpaciu tworzony jest obywatelski ruch poparcia dla Jednomandatowych Okręgów Wyborczych (JOW). Liderem tej ogólnopolskiej akcji jest Paweł Kukiz, znany piosenkarz. Inicjatorzy ruchu są przekonani, że zmiana systemu wyborczego jest warunkiem koniecznym do naprawy polskiej polityki i rozwoju naszego kraju.

Od 1 września uruchomiona została strona www.zmieleni.pl, na której Paweł Kukiz napisał apel popierający wprowadzenie 460 jednomandatowych okręgów w wyborach do Sejmu. “Na początek należy odtworzyć listę 750 tysięcy obywateli, którzy podpisali się pod petycją w sprawie zmiany sytemu wyborczego – informuje na portalu piosenkarz. – Paradoksalnie, listę przygotowała Platforma Obywatelska, ale po wygranych wyborach bardzo szybko zapomniała o tym postulacie. Podpisy te zmielono w zniszczarce”.

Jakie są zalety JOW? Z każdego okręgu wyborczego wybierany będzie jeden poseł (według obecnej ordynacji proporcjonalnej wielu posłów z jednego okręgu wyborczego), kolejny atut to małe okręgi wyborcze – ok. 60 tys. wyborców z powiatu lub dzielnicy miasta (teraz są duże okręgi ok. 1 mln mieszkańców), głosowanie odbywałoby się bezpośrednio na konkretnych kandydatów (teraz głosuje się na listy partyjne). To tylko niektóre z 12 atutów jednomandatowych okręgów.

– Wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych do Sejmu ma służyć przewietrzeniu polskiej klasy politycznej – powiedział Ireneusz Dzieszko, organizator oddolnej akcji, która ma doprowadzić do utworzenia jednomandatowych okręgów wyborczych. – Jeżeli Polacy dalej będą chcieli grać w Kaczora i Donalda, nic się na to nie da poradzić. Chcemy jednak, by zmiana tego była możliwa i zależała tylko od ludzi.

Zdaniem Ireneusza Dzieszki, w obecnym systemie karier politycznych wyłącznie dla partyjnych aparatczyków, nominatów szefów partii dla których personalne poparcie wyborców nie ma żadnego znaczenia – nie ma nawet teoretycznej możliwości zmieniania Polski.  Spotkania założycielskie ruchu zorganizowano już w Tarnobrzegu, Rzeszowie, Stalowej Woli, zaplanowano je też w Przemyślu.

Mariusz Andres

8
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
wilromancocaStefanROMAN Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
wil
Gość
wil

wybieramy ludzi a nie partie- a jak ci ludzie nie zrzeszeni w partiach sformują w sejmie rząd? bez żadnej większości? Czy mają tworzyć ugrupowanie po dostaniu się do sejmu?

roman
Gość
roman

Palikot zrobi z tymi hienami porzadek !

NIECH ŻYJE RUCH PALIKOTA

K.Bimbała
Gość
K.Bimbała

roman – z całym szacunkiem dla Twojej oceny radzę dobrze odsłuchać sobie miarodajnej oceny Palikoty przez red.Michalkiewicza w Olkuszu (dostępne na YOU TUBE oraz GPC.Masz szanse znaleźć także coś o sobie?.

coca
Gość
coca

Tez popieram kukiza ale obecnie partie centralizują sie w większych miastach a gdy wejdą okręgi jednomandatowe to liderzy ugrupowań znajda swoich „agentów” w małych okręgach :P i dalej beda bic PIANE ! Do tego trzeba ograniczyć finansowanie partii wtedy bedzie miało to sens, wybierajmy ludzi a nie partie!!!!!!!!!!

Stefan
Gość
Stefan

Tych posłów- osłów nawet dynamit nie oderwie od koryta. Na wsi mówi się, że świnia jak ma dośc to sama odejdzie od koryta. Na taki ruch z ich strony nie ma liczyć. Dlatego musimy coś zrobić, aby im ukrócić koryto. Wielka szkoda, że twarzą tej tak ważnej sprawy na Podkarpaciu jest Dzieszko. Przecież on spier… wszystko, czego dał przykład w przeszłości. Gość chce na siłe przejść do historii.

ROMAN
Gość
ROMAN

ja też – to najleprzy system w W.Brytanii funkcjonuje chyba 200 lat-
-wygrywa ten kto uzyskał najwięcej głosów
-bez komitetów wyborczych
-kandydat zgłasza się sam
-decyduje obywatel a nie wódz partii
Tylko jest pytanie czy Sejm to pchnie – czy posłowie oderwą się od koryta CO ?

K.Bimbała
Gość
K.Bimbała

Zibi – ja mam podobne zdanie ,a le poćwicz mózg i ja dam ci kilka kandydatur z PO dla twojego okręgu i próbuj wybrać kogoś z nich najrozsądniej jak potrafisz: S Niesiołowski, Ewa Kopacz, Sekuła , Noyman, Olszewski, Halicki
z PSL : Jan Bury, W.Pawlak, S Żelichowski, Stefaniuk

zibi
Gość
zibi

Jestem za.