Walczą o radioterapię

Na Podkarpaciu pracuje około 20 onkologów klinicznych, dodatkowo wspierają ich tzw. rezydenci. Fot. Bogdan Myśliwiec
Na Podkarpaciu pracuje około 20 onkologów klinicznych, dodatkowo wspierają ich tzw. rezydenci. Fot. Bogdan Myśliwiec

TARNOBRZEG. Na podkarpackiej mapie radioterapii może powstać kolejne miejsce leczenia chorób nowotworowych. 

Chorzy na nowotwory w poszukiwaniu terapii nie muszą wyjeżdżać poza granice województwa. Dostępność aparatury, leków, ale i specjalistów jest taka sama jak w innych województwach. Niewykluczone, że wkrótce powstanie nawet nowy oddział radioterapii.

Mówiono o tym przy okazji spotkania, na którym grupa naukowców z Instytutu Onkologii w Krakowie zaprezentowała podkarpackim onkologom aktualny stan wiedzy i praktyki medycznej w zakresie chirurgii, ginekologii, chemioterapii onkologicznej i radioterapii. Specjaliści spotkali się na zamku dzikowskim w Tarnobrzegu.

– Tarnobrzeg ma swoje miejsce na onkologicznej mapie województwa podkarpackiego – podkreślił dr Jan Gawełko, konsultant Województwa Podkarpackiego w Dziedzinie Radioterapii Onkologicznej. – Szpital ten od dawna współpracuje z innymi ośrodkami onkologicznymi na naszym terenie. Obok Rzeszowa, Brzozowa i Przemyśla, to kolejny ośrodek leczący chorych onkologicznie.

Więcej o planach uruchomienia radioterapii mówi wicedyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu, dr Krzysztof Stolarski.

– Planujemy rozwój onkologii poprzez utworzenie nowego oddziału radioterapii i temu ma służyć ta konferencja. Mamy już stojący na wysokim poziomie pod kątem onkologii odział chirurgiczny i laryngologiczny, a od niedawna także ginekologiczny i uruchomienie radioterapii, pacjenci otrzymywaliby tu pełen zakres leczenia onkologicznego. Miejsce na niego mamy, pozostaje tylko kwestia funduszy.

A te nie są małe, bo w grę wchodzi wydatek kilkudziesięciu milionów złotych. Wicedyrektor nie kryje, że sam szpital nie jest w stanie udźwignąć takiego wydatku, ale przy wsparcia urzędu marszałkowskiego mogłoby się to udać. Początkowo oddział miałby funkcjonować jako pododdział jednego z rzeszowskich szpitali.

Małgorzata Rokoszewska

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o