Walczymy o darmowe podręczniki dla wszystkich uczniów!

Fot. Archiwum

RZESZÓW. Około 9 mln zł z budżetu miasta – tyle potrzeba na zakup podręczników dla 26 tys. uczniów w Rzeszowie. Miasto na to stać!

– Zakup podręczników byłby świetną rzeczą – rzeczywistym i logicznym wsparciem dla mieszkańców. Większości rodzin nie stać na wychowywanie dziecka, a przecież inwestując w nie, możemy dużo zyskać – mówi Krzysztof Kaszuba, ekonomista, rektor WSZ w Rzeszowie.

Specjalnie dla mieszkańców Rzeszowa, rozpoczynamy wielką społeczną akcję, która zobowiązuje prezydenta Tadeusza Ferenca, do przeznaczenia zaledwie 1 proc. z miliardowego budżetu miasta na zakup podręczników dla wszystkich, około 26 tys. uczniów w Rzeszowie.

Z naszych obliczeń wynika, że na tę akcję potrzeba jedynie nieco ponad 9 mln zł (średni koszt zakupu podręczników to około 500 zł). – Jeśli weźmiemy pod uwagę chore praktyki władz miasta, które na przykład na budowę okrągłej kładki wydają 13 mln zł, to uważam, że pieniądze zdecydowanie powinno się przeznaczyć na rzecz mieszkańców – mówi Krzysztof Kaszuba. – Budowa kładki to przestępstwo przeciwko przestrzeni miejskiej – dodaje.

Jak na ten pomysł zapatruje się sam prezydent Tadeusz Ferenc? Próbowaliśmy się z nim skontaktować w piątek, ale niestety był dla nas nieobecny z powodu spotkań.

Pomoc dla wszystkich

Chcemy, żeby miasto wspierało rodziny i realizowało politykę prorodzinną. Pieniądze z budżetu pomogą wszystkim rodzinom. Zniknie coroczny problem wyboru zakupu między wyprawką dla dziecka a innymi potrzebnymi do życia rzeczami.

Podręczniki zakupione przez miasto byłyby dostępne dla uczniów w szkolnych bibliotekach. Wypożyczaliby je na cały rok szkolny, a potem oddawały. Za ewentualne zniszczenia płaciliby rodzice. W ten sposób dzieci nauczą się poszanowania przedmiotów.

***

Prezydent zawsze powtarza, że jest prezydentem wszystkich mieszkańców, że wszystko co robi jest dla nich. Nasza akcja będzie doskonałym testem na to, czy tak jest rzeczywiście! A może zostanie głuchy na potrzeby mieszkańców?

Ewelina Nawrot

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
dominican
dominican
8 lat temu

popieram , popieram…kiedy zbierane będą podpisy?