Walka o pomnik przybiera na sile

Czy pomnik wróci w ręce miasta? Fot. Wojciech Piątkowski

RZESZÓW. Czy pomnik Walk Rewolucyjnych wróci w ręce miasta?

Zdania rzeszowian na temat monumentu pomnika Walk Rewolucyjnych są podzielone. Na naszym forum jedni piszą, że monument powinien zostać wyburzony, a inni, jak np. NEO, piszą: “Jak zburzą pomnik to już nikt nie będzie wiedział gdzie leży Rzeszów. Hotelu się pozbyli z wiadomych powodów. Teraz kolej na pomnik?”.

Przypomnijmy tylko, że od 2006 roku teren, na którym stoi pomnik wszedł w posiadanie zakonników, którzy za ok. 30 tys. zł wykupili działkę wartą miliony. Pomnika nie można nawet wpisać do rejestru zabytków, co chroniłoby go przed zniszczeniem, bo w 2002 roku były prezydent Andrzej Szlachta dołożył do niego herb.

Modyfikacja monumentu sprawiła, że nie jest on już oryginalny.

Uchwałę w sprawie sprzedaży podjęli radni PiS i LPR. Radni z SLD obecnie chcą by prezydent Ferenc odzyskał ziemie wraz z pomnikiem, który powinien należeć do miast i jego mieszkańców. Również działacze Ruchu Palikota nie pozostają obojętni na ocalenie pomnika Walk Rewolucyjnych. Poseł Dariusz Dziadzio już w czerwcu podczas rozmowy z prezydentem powiedział, że będzie walczył o uratowanie pomnika, ze względu na to, że jest on wizytówką Rzeszowa.

– Na pomysł powołania stowarzyszenia wpadł poseł Dziadzio jeszcze w maju – mówi Robert Smucz, przewodniczący zarządu okręgu rzeszowsko- tarnobrzeskiego Ruchu Palikota. – Jak mniemam, po rozmowie Pana Posła Dziadzio z Prezydentem Ferencem ten temat, uaktywnili się w końcu również rzeszowscy radni i działacze SLD. Cieszymy się, że chcą dołączyć do inicjatywy obrony pomnika, który jak pokazują badania jest dla 70% osób wizytówką i najbardziej charakterystycznym elementem Rzeszowa. Mamy również nadzieję, że inne partie również opowiedzą się przeciwko wyburzeniu.

Stowarzyszenie “Save the Pippa” zapewne wzięło swoją nazwę od popularnego przezwiska jakie stosują mieszkańcy mówiąc o pomniku.

– Złożyliśmy dokumenty do KRS-u i będziemy się starali, żeby ojcowie Bernardyni zwrócili pomnik miastu. – mówi Robert Smucz.
Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że ojcowie Bernardyni zbierają już fundusze na likwidację pomnika choć sami nie potwierdzają tej informacji.

***
Sprawa pomnika była i chyba zawsze będzie sporna. Nikt jednak nie zaprzeczy, że wrósł on na tyle w krajobraz miasta, że stał się poniekąd jego wizytówką. Czy prezydent jest w stanie przeciwstawić się w tej kwestii Kościołowi i odzyskać teren wraz z pomnikiem, który powinien należeć do miasta?

Blanka Szlachcińska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
29 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Natalia
Natalia
8 lat temu

@Rumcajs, Twoja magisterka ze sztuki to jest niby gwarant wartości ,lub jej braku, dowolnego dzieła sztuki? A kto Ty niby jesteś? Picasso, czy jakiś inny da Vinci?:p

@Ass,idąc Twoim tokiem myślenia, to wszystko jest „kościołowe”, bo wszak Bóg stworzył ziemię:p A gdybym chciała być złośliwa, to parafrazując Twoje ostatnie zdanie powiedziałabym: ” Nauczcie się, że to co mówi kler jest gówno warte i w większości to stek kłamstw”! Nieźle brzmi, prawda?:p

dres
dres
8 lat temu
Reply to  Natalia

Natalko widać że jesteś dziewczynką o bardzo małym rozumku.. szkoda że w tym kraju tacy jak ty sprawują władzę..przez to cierpi reeszta narodu

Ass
Ass
8 lat temu

Po pierwsze ten teren od zawsze należał do zakonu i zakon go odzyskal po tym jak komuna go zabrala i postawila ten betonowy organ. Po drugie z kupy betonu ktos zrobil niby symbol Rzeszowa z którego szydzi cala Polska. Opanujcie sie z tym ratowaniem badziewia. Powalczcie o obwodnice bardziej sie przyda. Zaloze sie ze nie kler a miasto walczy o wybuzenie bo pomnik psuje widok z urzedow i nowo budowanego hotelu. Ogrody to najlepszy pomysl na to miejsce zwłaszcza że pod spodem będzie parking. Nauczcie sie to co mowi władza jest gowno warte i w większości to stek kłamstw.

rumcajs
rumcajs
8 lat temu

Mieszkam od urodzenia w Rzeszowie. Mam mgr sztuki. Wg mnie pomnik jest okropny, brzydki i szpeci nasze miasto, a także budzi w całej Polsce niepoważne i negatywne skojarzenia. Został ufundowany na cześć i przez reżim, który mordował Polaków. Należy go albo przenieść, albo wyburzyć w piz…u.

Rzeszowiak2
Rzeszowiak2
8 lat temu

POMINK MA ZOSTAC A KLER WYPEDZIC Z DZIALKI, KTORA KUPILI ZA GROSZE NAJPRAWDOPODOBNIEJ DZIEKI RYDZYKOWI, DAL TYLNEJ CZESCI I DLATEGO TANIEJ, BO NIZSZEJ JAKOSCI BYLA :D

gran
gran
8 lat temu

WYBURZYĆ!

wodzu
wodzu
8 lat temu

A nie da rady go przesunąć? :p

Jurek
Jurek
8 lat temu

zostawcie go w spokoju!

Alex
Alex
8 lat temu

A ja proponuje nazwac pomnik ku czci 14 tysiecy ukraincow pomordowanych przez polakow w Bugu w 1943 roku……

asdf
asdf
8 lat temu
Reply to  Alex

Puknij się w głowę koleś jak już to pomnik wymordowanych 70 tyś Polaków wymordowanych w ciągu jednej nocy przez Ukraińców.

asfdfdas
asfdfdas
8 lat temu

POstawcie sobie jeszcze pomnik Jaruzelskiego,Kiszczaka,Stalina,Hitlera,Kadafiego i walczcie o te pomniki tak,że w Rzeszowie kamień na kamienu nie zostanie.

orest
orest
8 lat temu

zakonnicy zburzą i postawą swój pomnik. Ofiarom katastrofy Smoleńskiej

Rzeszowiak2
Rzeszowiak2
8 lat temu
Reply to  orest

Jak kler cokolwiek jeszcze nazwie Ofiarom katastrofy Smolenskiej to pierwszym samolotem z Manchester przylece, zeby to olac!!!!!!…..cieplym moczem!

dres
dres
8 lat temu
Reply to  Rzeszowiak2

a co cie to obchoodzi? siedz sobie w tym manchesterze i myj gary , takich lemingów w Polsce nie potzreba.

rzeszowiak
rzeszowiak
8 lat temu

Można by pozostawić pomnik tylko zmienić nazwę na POMNIK KU CZCI POLAKÓW POMORDOWANYCH NA WOŁYNIU. Ostatnio była rocznica. Proponuję uczcić naszych rodaków bestialsko zabitych.

dres
dres
8 lat temu
Reply to  rzeszowiak

nie wiem czy Ci ludzie chcieli by takiego pomnika który wybudowali ideologiczni bracia tych którzy zabijali w Wołyniu

Natalia
Natalia
8 lat temu

No cóż, zgrzyt zgrzytem a oczywistym faktom nie da się zaprzeczyć – pomnik to symbol Rzeszowa i finito.

Gabriela
Gabriela
8 lat temu
Reply to  Natalia

Ręce precz od pomnika w centrum rzeszowa. Jak go ruszycie popamiętacie wszystkich mieszkańców Rzeszowa.

dres
dres
8 lat temu
Reply to  Gabriela

Gabrielo idz jeszcze dołącz do obrony pomnika 4 spiacych w warszawie jak juz bronic to na calego

Marianna
Marianna
8 lat temu

Pomnik zawsze coś przedstawia i jest komuś lub czemuś dedykowany. Samo wylanie betonu, nawet do wysokości 10 piętra nie jest jeszcze pomnikiem. Pytanie skierowane do prof. Konecznego dotyczy formy tego pomnika, a nie ideologii. Dlaczego wybrał taką formę pomnika. Patrząc na pozostałe dzieła profesora – nie wywołują tak głupich skojarzeń.
Rzeszów znany jest z tego pomnika tylko i wyłącznie ze względu na pewne skojarzenie. Każdy kto przyjedzie i zobaczy bryłę pomnika na własne oczy to najpierw się śmieje a potem potwierdza, że obiegowe powiedzenie pasuje jak ulał. Urbanistycznie – po zburzeniu hotelu „Rzeszów” to już zgrzyt architektoniczny. .

roman
roman
8 lat temu

Konieczny się w grobie przewraca
Szlachtę za naruszenie praw autorskich / dołożenie do pomnika obcych elementów bez zgody autora powinni posadzić do pierdla –
w tej samej celi powinien siedzieć co damski bokser z Lubeni – ten który pobił 31 latka i razem z ksiedzem pedałem który macał młode dziewczeta po religii i ministrantom jajka po mszy tegowal /

Konieczny
Konieczny
8 lat temu
Reply to  roman

Przepraszam, ale Konieczny żyje.
Mało tego został Honorowym Prezesem Stowarzyszenia „StP”

dres
dres
8 lat temu
Reply to  Konieczny

czy skrót oznacza „Stalin to pipa”?

Natalia
Natalia
8 lat temu

Z całym szacunkiem @ Marianna, a co kogo dziś z jakich pobudek czy w jakim celu pomnik powstał:p Jest i niech zostanie, bo faktycznie tak naprawdę to właśnie on jest znaną w Polsce wizytówką Rzeszowa i nic tego nie zmieni. Teraz trzeba tylko zadbać o to, żeby pazerny kler nie zechciał go wykosić w niebyt i to najchętniej ( jak mówi dotychczasowa praktyka) rękami publicznych urzędników i za publiczne pieniądze.!

dres
dres
8 lat temu
Reply to  Natalia

smutne ze wg was jedyną „wizytówka” Rzeszowa jest pomnik komunistów.. musicie być bardzo zakompleksionym miastem

Marianna
Marianna
8 lat temu

Ciekawam co teraz do powiedzenia ma prof. Marian Konieczny – autor tego pomnika. Czy on syn ziemi brzozowskiej jest dumny ze swojego dzieła – Pomnika Czynu Rewolucyjnego? Marian Konieczny w 1974 r. naznaczył raz na zawsze Rzeszów tym pomnikiem. Pomnik wrósł w pejzaż miasta i jest jego wizytówką. Osoby spoza Rzeszowa, kiedy tylko los ich tutaj sprowadza nawet na godzinę chcą zobaczyć ten pomnik. Prawdę powiedziawszy lepiej komponował się na tle hotelu „Rzeszów”. Dwie pionowe betonowe bryły – pozostała jedna. Można by zrobić wywiad z prof. Koniecznym i zapytać dlaczego to Rzeszowowi uczynił, taki dosłowny beton pozostawił na wieczną pamiątkę.… Czytaj więcej »

Connie
Connie
8 lat temu

Pomnik musi zostać. Nie po to został wybudowany by go zburzyć. Kolejny durny pomysł (tak. np. jak okrągła kładka). Kler do modłów i swoich komnat, a władze Rzeszowa do krów (chyba tylko do tego sie nadaja). POMNIK MA ZOSTAĆ

dres
dres
8 lat temu
Reply to  Connie

no talk w takim razie trzeba bedzie pozmieniac nazwy ulic na takie jakimi były po 39 roku, Hitlerstrasse itd a Warszawie niech z powrotem postawią pomnik Dierżynskiego przeciez nie po to budowali zeby rozburzac nie?

asterix1969
asterix1969
8 lat temu

Ręce precz od pomnika!!!