Walka z wiatrakami

Wczoraj w Urzędzie Marszałkowskim zjawiło się blisko stu mieszkańców miejscowości, w których planowane są budowy elektrowni wiatrowych. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Gorąca sesja Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Blisko sto osób protestowało wczoraj w czasie sesji sejmiku wojewódzkiego przeciwko planom budowy na Podkarpaciu elektrowni wiatrowych. Manifestanci chcieli przedstawić radnym swoje racje. Przewodnicząca sejmiku Teresa Kubas-Hul odmówiła prowadzenia tego punktu do porządku obrad twierdząc, ze nie zostały zachowane wymogi formalne.

Sala obrad sejmiku wojewódzkiego pękała wczoraj w szwach. Przybyli mieszkańcy miejscowości w których plano0wane są budowy wiatraków, m.in. Woli Rafałowskiej, Jeżowego, Jarosławia i Iwonicza. Mieli transparenty wyrażające sprzeciw wobec inwestycjom. Na planszach napisali: “Wiatraki wielki przekręt”.

Gdy okazało się, że sprawa wiatraków nie będzie rozpatrywana na sesji manifestanci demonstracyjnie opuścili salę obrad. W kuluarach mówili, że protestują przeciwko inwestycjom, gdyż zagrażają życiu i zdrowiu mieszkańców.

-Chcemy, aby radni w jasny sposób opowiedzieli się po naszej stronie, tak jak chociażby zrobił to sejmik dolnośląski – mówili protestujący. Udowadniali, że wiatraki stanowią dla nich realne zagrożenie. Np. w Woli Rafałowskiej elektrownie mają stanąć nawet w odległości 80 metrów od najbliższych zabudowań, jeszcze przed nowym rokiem wylano tam kolejne fundamenty.
- Chcemy, aby radni wspomogli nas. Chcemy, żeby zagwarantowano mieszkańcom, że w pobliżu ich domostw nie powstaną szkodliwe wiatraki – mówiła Zdzisława Dubaj, przewodnicząca Podkarpackiego Komitetu Obrony Mieszkańców przed budową Elektrowni Wiatrowych.

Z kolei według radnego gminy Przeworsk Stanisława Supersona miejscowy samorząd do tej chwili, bez konsultacji z mieszkańcami, wyłożył 150 tysięcy na przekształcenia gruntów, na których powstać mają elektrownie wiatrowe. Protestujący zapowiedzieli, że pojawią się na następnej sejmiku wojewódzkiego i będą żądać, aby ich wysłuchano.

Szymon Jakubowski

do “Walka z wiatrakami”

 1. papa polsko

  HIPOKRYCI – PRĄD Z KTÓREGO KORZYSTAJĄ JEST DLA NICH DOBRY ALE WIATRAKI ZŁE. OGÓLNA ODPOWIEDŹ NA PYTANIE DLACZEGO SIĘ SPRZECIWIAJĄ TO -NIE BO NIE. JA BYM TYM MOHEROM WYŁĄCZYŁ PRĄD NA 2 MIESIĄCE I WTEDY SZYBKO ZMIENILI BY ZDANIE. TAK SAMO BYLI PRZECIWNI KILKA LAT TEMU NA ANTENY NADAWCZE SIECI KOMÓRKOWYCH, DOPÓTY DOPÓKI KSIĘŻA NIE ZACZĘLI ZARABIAĆ NA ANTENACH STAWIANYCH NA PRZYKOŚCIELNYCH WIEŻACH. W KRAJACH CYWILIZOWANYCH TAKICH JAK NIEMCY ŚMIEJĄ SIĘ Z POLAKÓW BO, ONI MAJA WIATRAKI OD PONAD 25 LAT I NIC IM NIE PRZESZKADZA. PROTESTUJĄ BO KSIĄDZ ICH PODBURZYŁ. BO JAK TO WIATRAK MOŻE BYĆ WYŻSZY OD KOŚCIOŁA?! O ZGROZO CO ZA ZACOFANIE.

 2. władziu

  dla mnie najlepszą konsultacją byłoby zamieszkanie obok takiego wiatraka. więc zapytajmy tych którzy juz mieszkają w pobliżu wiatraków.

 3. gość

  W Polsce jest ponad 3 tysiące odwiertów wód geotermalnych zabezpieczonych , gdzie w innych krajach z takimi możliwościami nikt by sie nie bawił w wiatraki , które są kontrowersyjnym tematem. Proszę zajrzeć do Ciechocinka i zobaczyć możliwośći z tego tytułu, niestety lobby energetyczne jest tak silne że nasze władze po prostu zbyt są uległe na ten argument , a źródła energii to nie tylko prąd. Po drugie trzeba pamiętać iż tereny na którym stoja wiatraki przekształcone są na przemysłowe, co samo w sobie już jest zastanawiające, szczególnie dla osób szukających atrakcyjnych miejsc do odpoczynku, a dziś takie osoby właśnie windują wartość działek i nieruchomości na podkarpaciu, bo napływowi rolnicy stanowią niewielką część. Trzeba pamiętać że zyski z wiatraków a spadek środków z turystyki również może być nieopłacalny w szerszej perspektywie . Jak widać po ogólnych komentarzach brakuje w temacie wiatraków fachowej oceny specjalistów z dziedzin które są wymieniane w tejże tematyce, jako za i przeciw,a to powinno być sygnałem dla rządu o braku czytelności w tym zagadnieniu, co w trosce o społeczeństwo, przyrodę oraz gospodarkę powinno być fachowo przeanalizowane. Moim zdaniem wiatraki moga i powinny być, ale nie porozsrywane po całym obszarze lecz powinien to byc program rządowy a wiatraki powinny być usytuowane w większych odrębnych skupiskach, takie odpowiedzialne gospodarowanie przyniesie zyski , uspokoi społeczeństwo, da szansę na przetrwanie atrakcji turystycznych oraz ocali różne gatunki przede wszystkim wśród ptactwa. Takie pojedyncze porozrzucane wiatrofarmy zaśmiecają tylko krajobraz i wprowadzają chaos przestrzenny.

 4. Danka

  Tylko ignorant powie, że wiatraki to cudowne źródło energii. Mówią tak ci, co albo mają w tym interes, albo mieszkają daleko od tego dziadostwa. Wystarczy choć trochę podstawowej wiedzy z fizyki, aby wiedzieć, że przemysłowe farmy wiatrowe stawiane ludziom pod oknem, to koszmarne zagrożenia dla ich zdrowia, nie mówiąc już o utracie wartości domów i gospodarstw. Idę o zakład, że autor krytycznego listu wobec protestujących inaczej pisałby, gdyby te potwory miały stanąć przed jego domem. Ciekawe, czy byłby zachwycony, że jego dom w ciągu paru miesięcy stracił połowę na wartości, a notoryczny szum wiatraków nie daje mu spać! Tego tez należy więc życzyć wszystkim tym, którzy bezczelnie krytykują protestujących mieszkańców okolic, gdzie planuje się budowę farm. Ludzie walczą tylko o godne życie.

 5. eses

  Ludzie głupie nic nie rozumią, ktoś coś powie i drugi powtarza nie wiedząc o co chodzi. Prawda jest taka, gmina miała bić kokosy na nich, lecz jak sie okazało podatek jest od budowli, a nie od najważniejszego urządzenia w wiatraku – generatora czy jak sie to zwie.Miały być setki tysięcy dochodzu do budżetu gminy a jak sie okazało raptem ok 100 tys. zł miała by gmina dostawać rocznie.

  Czysta energia, 0 zanieczyszczeń, może tam jakieś infradźwięki wytwarza, ALE ZA GRANICĄ WIATRAK ZA WIATRAKIEM STOI, i ch*** im to przeszkadza….. !

 6. ROMAN

  energia coraz droższa – energia wiatrowa to przyszłość – ale jak zwykle u nas władza puszcza temat bez konsultacji i wyjaśnień i taki efekt- polecam strony polskie i zagraniczne[ http://www.Windenergy.pl

 7. Jasia

  W Austri stoją wiatraki i tam nikomu nie przeszkadzają tylko u nas chcąc cos zrobic to zaraz wielcy ekolodzy się odzywają

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.