Walka z wiatrakami

Wczoraj w Urzędzie Marszałkowskim zjawiło się blisko stu mieszkańców miejscowości, w których planowane są budowy elektrowni wiatrowych. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Gorąca sesja Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Blisko sto osób protestowało wczoraj w czasie sesji sejmiku wojewódzkiego przeciwko planom budowy na Podkarpaciu elektrowni wiatrowych. Manifestanci chcieli przedstawić radnym swoje racje. Przewodnicząca sejmiku Teresa Kubas-Hul odmówiła prowadzenia tego punktu do porządku obrad twierdząc, ze nie zostały zachowane wymogi formalne.

Sala obrad sejmiku wojewódzkiego pękała wczoraj w szwach. Przybyli mieszkańcy miejscowości w których plano0wane są budowy wiatraków, m.in. Woli Rafałowskiej, Jeżowego, Jarosławia i Iwonicza. Mieli transparenty wyrażające sprzeciw wobec inwestycjom. Na planszach napisali: “Wiatraki wielki przekręt”.

Gdy okazało się, że sprawa wiatraków nie będzie rozpatrywana na sesji manifestanci demonstracyjnie opuścili salę obrad. W kuluarach mówili, że protestują przeciwko inwestycjom, gdyż zagrażają życiu i zdrowiu mieszkańców.

-Chcemy, aby radni w jasny sposób opowiedzieli się po naszej stronie, tak jak chociażby zrobił to sejmik dolnośląski – mówili protestujący. Udowadniali, że wiatraki stanowią dla nich realne zagrożenie. Np. w Woli Rafałowskiej elektrownie mają stanąć nawet w odległości 80 metrów od najbliższych zabudowań, jeszcze przed nowym rokiem wylano tam kolejne fundamenty.
– Chcemy, aby radni wspomogli nas. Chcemy, żeby zagwarantowano mieszkańcom, że w pobliżu ich domostw nie powstaną szkodliwe wiatraki – mówiła Zdzisława Dubaj, przewodnicząca Podkarpackiego Komitetu Obrony Mieszkańców przed budową Elektrowni Wiatrowych.

Z kolei według radnego gminy Przeworsk Stanisława Supersona miejscowy samorząd do tej chwili, bez konsultacji z mieszkańcami, wyłożył 150 tysięcy na przekształcenia gruntów, na których powstać mają elektrownie wiatrowe. Protestujący zapowiedzieli, że pojawią się na następnej sejmiku wojewódzkiego i będą żądać, aby ich wysłuchano.

Szymon Jakubowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
papa polsko
papa polsko
5 lat temu

HIPOKRYCI – PRĄD Z KTÓREGO KORZYSTAJĄ JEST DLA NICH DOBRY ALE WIATRAKI ZŁE. OGÓLNA ODPOWIEDŹ NA PYTANIE DLACZEGO SIĘ SPRZECIWIAJĄ TO -NIE BO NIE. JA BYM TYM MOHEROM WYŁĄCZYŁ PRĄD NA 2 MIESIĄCE I WTEDY SZYBKO ZMIENILI BY ZDANIE. TAK SAMO BYLI PRZECIWNI KILKA LAT TEMU NA ANTENY NADAWCZE SIECI KOMÓRKOWYCH, DOPÓTY DOPÓKI KSIĘŻA NIE ZACZĘLI ZARABIAĆ NA ANTENACH STAWIANYCH NA PRZYKOŚCIELNYCH WIEŻACH. W KRAJACH CYWILIZOWANYCH TAKICH JAK NIEMCY ŚMIEJĄ SIĘ Z POLAKÓW BO, ONI MAJA WIATRAKI OD PONAD 25 LAT I NIC IM NIE PRZESZKADZA. PROTESTUJĄ BO KSIĄDZ ICH PODBURZYŁ. BO JAK TO WIATRAK MOŻE BYĆ WYŻSZY OD KOŚCIOŁA?!… Czytaj więcej »

władziu
władziu
8 lat temu

dla mnie najlepszą konsultacją byłoby zamieszkanie obok takiego wiatraka. więc zapytajmy tych którzy juz mieszkają w pobliżu wiatraków.

gość
gość
8 lat temu

W Polsce jest ponad 3 tysiące odwiertów wód geotermalnych zabezpieczonych , gdzie w innych krajach z takimi możliwościami nikt by sie nie bawił w wiatraki , które są kontrowersyjnym tematem. Proszę zajrzeć do Ciechocinka i zobaczyć możliwośći z tego tytułu, niestety lobby energetyczne jest tak silne że nasze władze po prostu zbyt są uległe na ten argument , a źródła energii to nie tylko prąd. Po drugie trzeba pamiętać iż tereny na którym stoja wiatraki przekształcone są na przemysłowe, co samo w sobie już jest zastanawiające, szczególnie dla osób szukających atrakcyjnych miejsc do odpoczynku, a dziś takie osoby właśnie windują… Czytaj więcej »

Danka
Danka
9 lat temu

Tylko ignorant powie, że wiatraki to cudowne źródło energii. Mówią tak ci, co albo mają w tym interes, albo mieszkają daleko od tego dziadostwa. Wystarczy choć trochę podstawowej wiedzy z fizyki, aby wiedzieć, że przemysłowe farmy wiatrowe stawiane ludziom pod oknem, to koszmarne zagrożenia dla ich zdrowia, nie mówiąc już o utracie wartości domów i gospodarstw. Idę o zakład, że autor krytycznego listu wobec protestujących inaczej pisałby, gdyby te potwory miały stanąć przed jego domem. Ciekawe, czy byłby zachwycony, że jego dom w ciągu paru miesięcy stracił połowę na wartości, a notoryczny szum wiatraków nie daje mu spać! Tego tez… Czytaj więcej »

eses
eses
9 lat temu

Ludzie głupie nic nie rozumią, ktoś coś powie i drugi powtarza nie wiedząc o co chodzi. Prawda jest taka, gmina miała bić kokosy na nich, lecz jak sie okazało podatek jest od budowli, a nie od najważniejszego urządzenia w wiatraku – generatora czy jak sie to zwie.Miały być setki tysięcy dochodzu do budżetu gminy a jak sie okazało raptem ok 100 tys. zł miała by gmina dostawać rocznie.

Czysta energia, 0 zanieczyszczeń, może tam jakieś infradźwięki wytwarza, ALE ZA GRANICĄ WIATRAK ZA WIATRAKIEM STOI, i ch*** im to przeszkadza….. !

ROMAN
ROMAN
9 lat temu

energia coraz droższa – energia wiatrowa to przyszłość – ale jak zwykle u nas władza puszcza temat bez konsultacji i wyjaśnień i taki efekt- polecam strony polskie i zagraniczne[ http://www.Windenergy.pl

Jasia
Jasia
9 lat temu

W Austri stoją wiatraki i tam nikomu nie przeszkadzają tylko u nas chcąc cos zrobic to zaraz wielcy ekolodzy się odzywają