Walka zakazami z nałogami to porażka

Jutro na sesji Rady Miasta rzeszowscy radni zajmą się palącym problemem, który wywołuje sporo emocji i podzielił mieszkańców.

Chodzi o wprowadzenie zakazu palenia papierosów w popularnych ogródkach piwnych w Rynku. Po cichu liczę, że radni otrzeźwieją z upałów i sami “zakiepują”  konflikt – zrzucając ten punkt z porządku obrad. I żeby było jasne, nie jestem zwolennikiem palenia papierosów (choć sam palę), ani katowania się gorzałą do nieprzytomności (choć sam nie piję). Zmagam się ze swoim nałogiem palenia od lat, jednak determinacja do pokonania własnej słabości zrodziła się w mojej głowie, a nie na sesji miejskich rajców. Żadne zakazy i nakazy nie uwolniły ani jednego uzależnionego od obsesji sięgania po środki psychoaktywne. Doprowadziły natomiast do wyprodukowania setek bzdurnych przepisów, stanowiących martwe prawo, którego nikt nie przestrzega i nikt nie egzekwuje.

Od lat obowiązuje ustawa zakazująca picia alkoholu w miejscach publicznych. Kto jej przestrzega? Ano prawdopodobnie ci, którzy cierpią na marskość wątroby i abstynenci. Wprowadzono także strefę wolną od dymu w parkach miejskich, ogrodach zoologicznych i przystankach. Pomogło? Polecam spacer, aby sprawdzić.

Drodzy Nasi Radni! Nie mam zamiaru pouczać Was, że ograniczacie wolność palaczom, bo w przypadku ludzi zniewolonych przez nałóg o jakiejkolwiek wolności nie ma co dyskutować. Palacze, dopóki sami nie uwolnią się od nałogu, ludźmi wolnymi zapewne nie są. Nie oczekuję też żadnej alternatywy dla “zjadaczy” papierosów w rzeszowskich ogródkach piwnych. Bo co możecie im zaproponować? Że przed wszystkimi wejściami na Rynek będą stały piękne hostessy i rozdawały plastry z nikotyną terapeutyczną? Równie dobrze można wariatowi owinąć głowę bandażem i poczekać aż zmądrzeje. Skuteczność terapii taka sama jak z plastrami.

Jedyne czego oczekuję, to że zakazami i nakazami przestaniecie walczyć na sesji z nałogami, bo ta walka skazana jest na porażkę. Zostawcie to zawodowcom. Tworząc kolejne martwe prawo, możecie uśmiercić rzeszowski Rynek. Zamiast strefy wolnej od dymu powstanie strefa wolna od ludzi.

PS Nie wiem, w jakiej strefie pisałem ten felieton, ale wiem, że nie wypaliłem ani jednego papierosa. Jest nadzieja…

MARIUSZ WŁOCH

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
stary
stary
8 lat temu

prosto z sesji rady miasta: Radni przeciwni zakazowi palenia na rynku Nie pomogły płomienne przemówienia radnego PiS Roberta Kultysa, który mówił m. in. o szkodliwości palenia, o tym, że przeszkadza ono korzystającym z ogródków oraz o tym, że cały współczesny świat zaczyna walczyć z tytoniowym nałogiem. Miejscy rajcy, reprezentujący różne kluby, nie poparli tej inicjatywy. Radna Marta Niewczas (SLD) mówiła, że nie widzi powodu, by dyskryminować palaczy, radna Jolanta Kaźmierczak powoływała się na „Ustawę o ochronie przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych”. – Są w niej wyliczone miejsca, które powinny być wolne od dymu. Nie ma tam słowa o… Czytaj więcej »

Natalia
Natalia
8 lat temu

Ktoś gdzieś napisał, że tak naprawdę nie idzie tu o zbożne cele i wielkie zdrowotne idee, a że jest to majstersztyk politycznego PR-u i się z tym akurat zgadzam. Na majstersztyk to dla mnie za mało, ale na PR-owskie zagranie na wysokim poziomie – jak ulał.
Całkowicie zgadzam się z redaktorem Mariuszem, co do „walki z uzależnieniami” i odgórnej sterowalności jako formie skutecznej w walce z tymiż. Może, zanim ktokolwiek za cokolwiek się weźmie, spróbuje zapoznać się z tematem?! I tylko właściwie dlaczego się czepiam, skoro traktuję tego rodzaju aktywność jedynie w kategorii działań PR:p

katolik
katolik
8 lat temu

A masz lepsza propozycje ?
Chcialbym poczytac jaka. Obecne wychowanie bezstresowe widac jakie daje rezultaty.
Stare metody wychowaly nas i swiat wygladal wtedy inaczej. Moze byl lepszy. Ocen sam.