Warto wiedzieć, gdzie w razie potrzeby szukać pomocy

NFZ przypomina, że gdy planujemy wypoczynek za granicą, przydatna może być Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ. Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że przebywając na zimowym wypoczynku poza miejscem zamieszkania, można skorzystać z kilku form opieki medycznej.

Przebywając poza miejscem zamieszkania możemy korzystać z różnych form pomocy medycznej, jeśli okaże się ona niezbędna. W godzinach od 8 do 18 możemy zgłosić się do lekarza rodzinnego lub dowolnej poradni lekarza rodzinnego jeśli przebywamy daleko od domu. – Nie jest nam potrzebne skierowanie, jednakże w takiej sytuacji możemy udać się tylko do tego lekarza, który nie udziela świadczeń w tej samej lub w sąsiedniej gminie, w której mieszkamy – mówi Rafał Śliż, rzecznik POW NFZ w Rzeszowie.

Od poniedziałku do piątku w godzinach od 18 do 8 dnia następnego oraz całodobowo w niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy, możemy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub w innych stanach nagłych należy skorzystać ze szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR) lub izby przyjęć. Można również wezwać pogotowie ratunkowe, dzwoniąc pod numer 999 lub 112.

NFZ radzi rodzicom, aby w sytuacji, gdy dziecko wyjeżdżające na ferie poza miejsce zamieszkania ma chorobę przewlekłą, pamiętali o zaopatrzeniu go w zażywane leki i pisemnie poinformowali opiekunów, na co dziecko jest uczulone. Przypomina, że gdy planujemy wypoczynek za granicą, przydatna może być Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ. Można z niej korzystać w państwach Unii Europejskiej i EFTA (Islandii, Lichtensteinu, Norwegii i Szwajcarii). Karta EKUZ wydawana jest bezpłatnie i właściwie od ręki. EKUZ wystawiana jest dla każdego członka rodziny osobno. Fundusz podkreśla, że warto wiedzieć, że w niektórych krajach unijnych, np. na Słowacji, nie są finansowane świadczenia z zakresu ratownictwa (zwłaszcza ratownictwa górskiego). Dlatego przed wyjazdem warto zapoznać się z zasadami obowiązującymi w danym kraju w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Można też rozważyć możliwość wykupienia dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia. Podczas pobytu w krajach UE/EFTA należy korzystać z placówek działających w ramach powszechnych systemów ochrony zdrowia. Za leczenie prywatne trzeba zapłacić z własnej kieszeni – ostrzega NFZ.

Wykaz wszystkich placówek medycznych na terenie naszego województwa znajdziemy na stronie www.nfz-rzeszow.pl oraz pod bezpłatnym i całodobowym numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590 – tam też dowiemy się o adresach placówek na terenie kraju, położonych najbliżej naszego miejsca pobytu.

Anna Moraniec

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o