Warto wiedzieć więcej o swoim ubezpieczeniu!

- Dla tych, którzy nie mogą odwiedzić ZUS pod numerem telefonu 22 667-13-13 codziennie dyżurował będzie specjalista z centrali ZUS, odpowiadając na wszelkie pytania - mówi Małgorzata Bukała z ZUS. Fot. Wit Hadło
– Dla tych, którzy nie mogą odwiedzić ZUS pod numerem telefonu 22 667-13-13 codziennie dyżurował będzie specjalista z centrali ZUS, odpowiadając na wszelkie pytania – mówi Małgorzata Bukała z ZUS. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. W dniach 7 – 11 października w ZUS organizowane są Dni Ubezpieczonego.

– Pracujesz? Prowadzisz firmę? Jesteś nianią? Martwisz się o ubezpieczenie zdrowotne swoich bliskich? Masz okazję, by przyjść i wyjaśnić wszystkie nurtujące Cię kwestie. Zapraszamy na „Dni Ubezpieczonego”. Warto, byś wiedział więcej o ubezpieczeniach społecznych – mówi Małgorzata Bukała, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Rzeszowie.

Ubezpieczeni to najliczniejsza grupa klientów ZUS, licząca aż 15 milionów osób. Jednocześnie jest to grupa mająca najmniej kontaktu zarówno z samym ZUS-em, jak też z przepisami o ubezpieczeniach społecznych.

Brak wiedzy o prawach i obowiązkach skutkuje zaniedbaniem nie do naprawienia
Wiele osób pracujących na umowach-zlecenie czy umowach o dzieło nie wie dokładnie, jakie składki pracodawca jest zobowiązany za nie odprowadzać. Wielu ubezpieczonych nie zna zasad gromadzenia ich składek emerytalnych i na czym polega ich waloryzacja. Uprawnienia do przyszłych świadczeń zależą również od naszej wiedzy o warunkach do ich przyznania. Dlatego jest ona tak ważna już teraz. Od kiedy funkcjonuje system e-WUŚ, bardzo istotna stała się również kontrola zgłoszenia najbliższej rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, co może zapobiec niemiłej niespodziance przed wizytą u lekarza.

Przez cały tydzień w oddziale i jednostkach terenowych ZUS w godzinach od 9 do 14 na klientów oczekiwać będą eksperci ZUS, PFRON, Okręgowego Inspektoratu Pracy, Urzędów Skarbowych, Podkarpackiego Oddziału NFZ i Urzędu Miasta.

Natomiast 11 października, w godzinach od 9 do 14, odbędzie się panel edukacyjno-aktywizacyjny z zakresu ubezpieczeń społecznych i zagadnień związanych z zatrudnieniem i poszukiwaniem pracy dedykowany uczniom klas maturalnych, wychodzącym na rynek pracy.

Podczas „Dni Ubezpieczonego” będzie można dowiedzieć się więcej o ułatwieniach w kontakcie ZUS-em, jakie niesie ze sobą nowa Platforma Usług Elektronicznych pue.zus.pl. Będzie to też dobry moment na założenie i jednoczesne uwierzytelnienie swojego profilu na PUE.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments