Wdowik nadal wójtem Świlczy

Wojciech Wdowik, wójt gminy Świlcza, pozostał na swoim stanowisku. W niedzielnym referendum o jego odwołanie wzięło bowiem udział za mało mieszkańców. Frekwencja wyniosła zaledwie 16 proc. Fot. Wit Hadło
Wojciech Wdowik, wójt gminy Świlcza, pozostał na swoim stanowisku. W niedzielnym referendum o jego odwołanie wzięło bowiem udział za mało mieszkańców. Frekwencja wyniosła zaledwie 16 proc. Fot. Wit Hadło

ŚWILCZA. D urn przyszły tylko 2004 osoby. Aby referendum było ważne, powinno ich być minimum 3461.

Wojciech Wdowik nadal będzie zarządzał gminą Świlcza. W niedzielnym referendum o jego odwołanie głosowało bowiem za mało mieszkańców. Do urn powinno przyjść co najmniej 3461 osób, a głosowało tylko 2004 mieszkańców, czyli 16 proc. uprawnionych (12,6 tys. osób).

Wójt gminy Świlcza zaprzeczył jednak, że chce obciążyć kosztami organizacji referendum Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Błędowej Zgłobieńskiej. – Przygotowanie referendum to 25 tys. zł. Można je byłoby wydać na inwestycje gminne. Okazało się, że był to niepotrzebny wydatek – poinformował nas Wojciech Wdowik, wójt gminy Świlcza. – Chciałbym spotkać się z mieszkańcami Błędowej w połowie listopada, żeby skonsultować z nimi, na co przeznaczyć budynek szkoły w tej miejscowości. Nie zmienię jednak zdania i nie będzie tam już mogło być szkoły podstawowej. Również nie przekażę budynku stowarzyszeniu, które chciało prowadzić podstawówkę.

Wdowik uważa, że trzeba rozwiązać sprawę wysyłania uczniów z Błędowej do Nosówki w sąsiedniej gminie Boguchwała. Jego zdaniem, to absurd, aby rodzice wozili ich właśnie tam, skoro mogą być dowożeni do Trzciany w gm. Świlcza.

Bożena Pyziak ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Błędowej Zgłobieńskiej mówi wprost: – Nie spotkamy się z panem wójtem. Budynek powinien być przeznaczony wyłącznie na szkołę. Żadna inna jego propozycja nas nie interesuje. Zamierzamy w przyszłym roku, we wrześniu, doprowadzić do przywrócenia szkoły w Błędowej. Czekamy na odpowiedź w tej sprawie Rzecznika Spraw Obywatelskich, bo dotąd nie wiemy czym się kierował wójt, gdy nie chciał przekazać budynku szkoły w Błędowej stowarzyszeniu, które chciało prowadzić nauczanie w placówce.

To właśnie członkowie stowarzyszenia i rodzice uczniów z Błędowej Zgłobieńskiej zebrali wymagane podpisy i komisarz wyborczy mógł ogłosić referendum w sprawie odwołania wójta Świlczy. Niestety, frekwencja była za niska i referendum jest nieważne. Wójt nadal zostanie na stanowisku.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Wyborca
Wyborca
6 lat temu

Mieszkańcy Bzianki (gm. Świlcza) protestują przeciwko opłacie za budowę kanalizacji w ich miejscowości. Twierdzą, to jest zadanie gminy….

Wyborca
Wyborca
6 lat temu

comment image

Mona
Mona
7 lat temu

W koncu dzieci pojda do ludzi a nie non stop te same 20 osob,rodzice by sie wstydzili