We wtorek DKF w Zorzy. Film do obejrzenia i obgadania

RZESZÓW. Kino Zorza i Super Nowości zapraszają we wtorek (23 października) na kolejny wieczór w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego.

O godz. 19.40 zostanie wyświetlony film „W drodze” Waltera Sallesa, pierwsza ekranizacja legendarnej powieści Jacka Kerouaca o tym samym tytule. Po seansie dyskusja o filmie w niezobowiązującej atmosferze z udziałem anglistki Jadwigi Ryby. Gość porozmawia z klubowiczami o twórczości bitników, czyli zbuntowanego pokolenia amerykańskich pisarzy z lat 50. ub. wieku. Całość poprowadzi dziennikarz Super Nowości Piotr Samolewicz.

Gospodarze DKF i tym razem spodziewają się interesującej dyskusji. Poprzednia trwała około półtora godziny i dotyczyła dramatu „Czarna suknia” Bruce’a Beresforda, opowiadającego o konfrontacji chrześcijaństwa z kulturą Indian północnoamerykańskich w XVII w.

Ciekawy wątek poruszył zaproszony misjonarz ks. dr. Paweł Pietrusiak. Powiedział on, że nawracanie na chrześcijaństwo jest skuteczne tylko poprzez język, gdy misjonarze znają język i kulturę nawracanych. Dodał też, że w Afryce, gdzie pracuje, poznał misjonarzy, którzy wciągu kilkudziesięcioletniej pracy nie nawrócili ani jednego Afrykanina, za to zasłużyli się w ratowaniu ginących języków i kultur małych plemion.

Drugi gość, Damian Drąg, kierownik Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie, podzielił się gorzką refleksją, że jak uczy historia antropologii, słabsze kultury zawsze przegrywają z silniejszymi, czego przykładem był los Indian w podbitej przez białego człowieka Ameryce Północnej.
Dyskusja była tak żywa, że nikt z zebranych w hallu kina Zorza nie spostrzegł się, jak szybko upłynął czas.

Piotr Samolewicz

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o