We wtorek matura z polskiego, w środę matematyka

– Matura z języka polskiego była trochę łatwiejsza niż próbna – mówią Izabela, Ewa, Ania i Kamila. – Z matematyką też nie powinno być problemów. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE, RZESZÓW. W Rzeszowie do matury przystąpią uczniowie 36 liceów, 16 techników i 4 liceów profilowanych. Łącznie 5 927 osób.

Maturzyści we wtorek (7.05) o godz. 9 pisali egzamin z języka polskiego. W środę zmierzą się z matematyką, a w czwartek będą zdawać język obcy. W tym roku w całym województwie podkarpackim do matury po raz pierwszy przystąpiło 22,5 tys. osób. Do tego 6,2 tys. osób, które chcą poprawić swój poprzedni wynik i do egzaminów podchodzą już kolejny raz.

Jak było na egzaminie z języka polskiego? O to zapytaliśmy maturzystów z Rzeszowa.

– Do wypracowań mieliśmy teksty z “Przedwiośnia”, “Gloria victis” i utwór Baczyńskiego – mówi Kamila, absolwentka I LO. – Czytanie ze zrozumieniem było dość proste, ale pytania do tekstu były podchwytliwe.

Żeby zdać maturę, należy przynajmniej z trzech obowiązkowych przedmiotów na poziomie podstawowym zgarnąć po 30 proc. punktów. Są to język polski, matematyka i język obcy. Do tego egzamin ustny z języka polskiego oraz obcego. Ci, którzy nie zdecydowali się na dodatkowe przedmioty, maturę pisemną będą mieć z głowy już w tym tygodniu. Na żaden dodatkowy przedmiot nie zdecydowało się aż 11 tys. uczniów. Tylko 10 uczniów z Podkarpacia zdecydowało się na maksymalną ilość przedmiotów dodatkowych, tj. 6.
Tegoroczne maturzystki, Iza i Ewa z II LO zdecydowały się zdawać dodatkowo biologię i chemię. Ich koleżanka Ania w piątek zmierzy się z rozszerzona matematyką, a Kamila napisze jeszcze rozszerzony angielski, a także biologię oraz chemię na poziomie rozszerzonym.

Arkusze egzaminacyjne można sprawdzić na stronie oke.krakow.pl po godz. 14 w przypadku egzaminów, które rozpoczynają się o godz. 9 oraz o godz. 9 następnego dnia w przypadku egzaminów, które rozpoczynają się o godz. 14.

Blanka Szlachcińska

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o