We wtorek wybór nowego papieża

Kard. Scola jest jednym z faworytów do objęcia tronu św. Piotra. Fot. PAP

Jak wyglądać będzie konklawe i kogo wymienia się wśród faworytów do papieskiego tronu? 

We wtorek 12 marca, o godz. 16:30 w Watykanie rozpocznie się konklawe, czyli wybory nowego papieża. Włoska prasa spekuluje, że data ta to kompromis między kardynałami spoza Włoch, którzy chcieli pozwolić „dojrzeć” kandydaturom, a kurialistami, chcącymi szybkiego jego rozpoczęcia.

Cała tradycja wyboru nowego papieża jest bardzo bogata. Od wtorkowego poranka kardynałowie-elektorzy mieszkać będą w Domu Świętej Marty. O godz. 10 zgromadzą się w Bazylice Świętego Piotra na mszy pro eligendo Papa, czyli w intencji wyboru papieża, które przewodniczyć będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Angelo Sodano.

O godz. 16.30 kardynałowie-elektorzy zbiorą się w Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego, a stamtąd przy śpiewie Litanii do Wszystkich Świętych przejdą procesjonalnie do Kaplicy Sykstyńskiej. Tu, po odśpiewaniu hymnu do Ducha Świętego, złożą przysięgę, zobowiązującą ich do zachowania przepisów Konstytucji Apostolskiej „Universi Dominici Gregis”, w tym tajemnicy wyboru. Po tym obrzędzie Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych wyda polecenie „extra omnes”, by wszyscy niebiorący udziału w konklawe opuścili Kaplicę Sykstyńską, a jej drzwi zostaną zamknięte.

Wewnątrz pozostaną tylko Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych i kard. Prosper Grech OSA, którzy przeprowadzą drugie rozważanie dla kardynałów-elektorów na temat spoczywającego na nich bardzo poważnego zadania, czyli „o konieczności działania w prawej intencji dla dobra Kościoła powszechnego, mając jedynie na względzie Boga”. Po rozważaniu pozostaną w niej kardynałowie-elektorzy, którzy po odmówieniu modlitw wysłuchają słów najstarszego rangą kardynała-elektora, kard. Giovanni Batisty Re. Dopiero po nich rozpoczną się czynności związane z wyborem, których zwieńczeniem będzie biały dym nad kaplicą Sykstyńską.

Wśród faworytów do tronu św. Piotra wymienia się m.in. kard. Petera Turksona z Ghany, Marca Ouelleta z Kanady, kard. Scherera z Brazylii, kard. Marc Ouellet z Kanady, arcybiskupa Timothy Michaela Dolana z USA, arcybiskupa Genui kard. Angelo Bagnasco i przede wszystkim arcybiskupa Mediolanu, kard. Angelo Scoli.

Watykaniści zwracają uwagę na podział Kolegium Kardynalskiego na obóz włoski i „stranieri”. Kandydatem Włochów miałby być kardynał brazylijski Scherer, a obozu kardynałów spoza Włoch… kardynał Scola, czyli Włoch.

Przypomnijmy, że dotychczasowy Papież Benedykt XVI zrezygnował z pełnienia urzędu 11 lutego br., a oficjalnie odszedł 28 lutego. Głównym powodem rezygnacji był brak sił fizycznych, który Jego zdaniem, uniemożliwiał efektywne sprawowanie funkcji głowy Kościoła.

ekai.pl/rp.pl/ar

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
klucznikpetrozaWernyhorablokers Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
klucznik
Gość
klucznik

Niech bedzie kto chce byle nie Kaczynski, Rydzyk i Michalik !

petroza
Gość
petroza

Ojciec święty mieszka w Watykanie, a ojciec chrzestny w Palermo, ale nie wiem który z nich rządzi większą mafiom ?

blokers
Gość
blokers

na wygląd to ten jegomość bardziej kwalifikuje się na oddział geriatryczny niż na papieża

Wernyhora
Gość
Wernyhora

kardynał scola jest wspaniałym kontynuatorem JP2 i Benedykta XVI o czym wkrótce wszyscy się przekonają