Weszły w życie paszporty według nowego wzoru

Fot. MSWiA

KRAJ, PODKARPACIE. W poniedziałek w życie weszło nowe prawo, które wprowadza paszporty według nowego wzoru. Dokumenty są wyposażone w lepsze zabezpieczenia, takie jak sztywna strona personalizacyjna, która zapewnia wysoki poziom ochrony przed sfałszowaniem, podrobieniem czy kradzieżą tożsamości.

Na nowych paszportach znajdują się także akcenty historyczne. W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, w internetowym głosowaniu wybrano elementy, które uwiecznione zostały na kartach nowego dokumentu. Motywy związane są z postaciami, wydarzeniami i symbolami ważnymi dla polskiej niepodległości. – W paszporcie znajdują się więc motywy graficzne przedstawiające m.in. Bitwę Warszawską, Godło II RP, Grób Nieznanego Żołnierza czy Józefa Piłsudskiego – wyjaśniało jakiś czas temu MSWiA.

Spore zamieszanie wywołała dewiza „Bóg Honor Ojczyzna”, która znalazła się na głównej – personalizowanej stronie – nowego paszportu. Wiele osób uważa, że jest to odniesienie do sfery religijnej, a paszport jest dokumentem państwa świeckiego. W jego posiadaniu będą więc wszyscy obywatele Polski, także osoby o innych katalogach wartości.

O czym należy również pamiętać? Że, nie ma obowiązku wymiany starych paszportów na nowe. Wszystkie dokumenty w dotychczasowej formie pozostają ważne do wskazanego w dokumencie terminu.

kl

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o