Wiatr zmian w Straży Granicznej wieje na wschód

Na wschodniej granicy służba jest szczególnie trudna, stąd nic dziwnego, że tu Komenda Główna SG widzi potrzebę zwiększenia liczby strażników granicznych. Fot. Monika Kamińska

PODKARPACIE, KRAJ. Szykują się poważne zmiany w strukturach Straży Granicznej. Dlaczego? Bo przede wszystkim trzeba trochę przegrupować funkcjonariuszy i placówki.

Możemy uspokoić strażników granicznych – o zwolnieniach nie ma mowy, jednak niektórzy muszą liczyć się ze zmianą miejsca służby.

Na granicy zachodniej, która od 22 grudnia 2007 roku jest już “granicą schengenowską”, czyli wewnętrzną UE, planowane jest przeniesienie placówki SG z Kostrzynia nad Odrą do Gorzowa Wielkopolskiego oraz połączenie trzech szczecińskich placówek – Szczecin, Goleniów i Port – w jedną. Na południu także wieje wiatr zmian: znikną najprawdopodobniej dwie placówki Karpackiego Oddziału SG – w Piwnicznej Zdroju i Żywcu, a w Śląskim OSG placówki w Raciborzu i Cieszynie, za to powstanie placówka w Bielsku – Białej. Podczas gdy na zachodzie i południu placówek SG będzie ubywać, na wschodniej granicy, będącej jednocześnie zewnętrzną granicą UE, ich przybędzie. Warmińsko-Mazurski OSG zyska placówkę w Olsztynie, Nadbużański OSG –w Białej Podlaskiej, nie licząc lubelskiej, która już działa od września tego roku.

Jak podliczono w Komendzie Głównej SG w związku z budową nowych i rozbudową istniejących przejść granicznych na granicy z Ukrainą i Białorusią oraz realizacją umów o małym ruchu granicznym z Rosją i Ukrainą, potrzebnych nam będzie 1,5 tys. strażników granicznych na wschodzie. Głównym zadaniem funkcjonariuszy z tych “oddziałów zewnętrznych” to jest: Morskiego, Nadbużańskiego, Bieszczadzkiego, Warmińsko – Mazurskiego oraz Podlaskiego jest ochrona i stałe patrolowanie  “zielonej granicy” oraz granicy morskiej, stąd potrzeba tu większej liczby funkcjonariuszy.  Ten nowy model funkcjonowania Straży Granicznej, jak podkreśla MSWiA, jest propozycją rozwiązań, które mają dostosować formację do realizacji zróżnicowanych zadań na wewnętrznej i zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Projekt zmian został przekazany do konsultacji związkom zawodowym funkcjonariuszy SG.

emka

do “Wiatr zmian w Straży Granicznej wieje na wschód”

  1. resdres

    zatrudnić więcej kapelanów, w nich siła

  2. paralityk

    Nie ma czegoś takiego jak lubelska straż graniczna. Jest Nadbużański OSG, może komuś się pomyliło z Lubuskim OSG?

  3. ROMAN

    a rozbudowa umocnień – transzei – okopów- bunkrów- tez nastąpi ?

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.