Wiatr zmian w Straży Granicznej wieje na wschód

Na wschodniej granicy służba jest szczególnie trudna, stąd nic dziwnego, że tu Komenda Główna SG widzi potrzebę zwiększenia liczby strażników granicznych. Fot. Monika Kamińska

PODKARPACIE, KRAJ. Szykują się poważne zmiany w strukturach Straży Granicznej. Dlaczego? Bo przede wszystkim trzeba trochę przegrupować funkcjonariuszy i placówki.

Możemy uspokoić strażników granicznych – o zwolnieniach nie ma mowy, jednak niektórzy muszą liczyć się ze zmianą miejsca służby.

Na granicy zachodniej, która od 22 grudnia 2007 roku jest już “granicą schengenowską”, czyli wewnętrzną UE, planowane jest przeniesienie placówki SG z Kostrzynia nad Odrą do Gorzowa Wielkopolskiego oraz połączenie trzech szczecińskich placówek – Szczecin, Goleniów i Port – w jedną. Na południu także wieje wiatr zmian: znikną najprawdopodobniej dwie placówki Karpackiego Oddziału SG – w Piwnicznej Zdroju i Żywcu, a w Śląskim OSG placówki w Raciborzu i Cieszynie, za to powstanie placówka w Bielsku – Białej. Podczas gdy na zachodzie i południu placówek SG będzie ubywać, na wschodniej granicy, będącej jednocześnie zewnętrzną granicą UE, ich przybędzie. Warmińsko-Mazurski OSG zyska placówkę w Olsztynie, Nadbużański OSG –w Białej Podlaskiej, nie licząc lubelskiej, która już działa od września tego roku.

Jak podliczono w Komendzie Głównej SG w związku z budową nowych i rozbudową istniejących przejść granicznych na granicy z Ukrainą i Białorusią oraz realizacją umów o małym ruchu granicznym z Rosją i Ukrainą, potrzebnych nam będzie 1,5 tys. strażników granicznych na wschodzie. Głównym zadaniem funkcjonariuszy z tych “oddziałów zewnętrznych” to jest: Morskiego, Nadbużańskiego, Bieszczadzkiego, Warmińsko – Mazurskiego oraz Podlaskiego jest ochrona i stałe patrolowanie  “zielonej granicy” oraz granicy morskiej, stąd potrzeba tu większej liczby funkcjonariuszy.  Ten nowy model funkcjonowania Straży Granicznej, jak podkreśla MSWiA, jest propozycją rozwiązań, które mają dostosować formację do realizacji zróżnicowanych zadań na wewnętrznej i zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Projekt zmian został przekazany do konsultacji związkom zawodowym funkcjonariuszy SG.

emka

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
FredekresdresparalitykROMAN Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
resdres
Gość
resdres

zatrudnić więcej kapelanów, w nich siła

paralityk
Gość
paralityk

Nie ma czegoś takiego jak lubelska straż graniczna. Jest Nadbużański OSG, może komuś się pomyliło z Lubuskim OSG?

Fredek
Gość
Fredek

Ale tam mowa o lubelskiej placówce Sg w Nadbużańskim Oddziale, znaczy że jest ona w Lublinie :)

ROMAN
Gość
ROMAN

a rozbudowa umocnień – transzei – okopów- bunkrów- tez nastąpi ?