Widzisz jak przez mgłę? To może być zaćma!

Najczęściej występującą zaćmą jest zaćma idiopatyczna u osób starszych tzw. zaćma starcza. Jej pierwsze objawy można zauważyć już po 50 roku życia.

Nieleczona katarakta może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku! Nie lekceważ tej choroby.

Zaćma czyli katarakta, to schorzenie soczewki polegające na jej zmętnieniu. Choroba  może występować już u noworodków, lub we wczesnym dzieciństwie. Najczęściej jednak dotyka osób starszych. Jej postępujący, bezbolesny rozwój zacząć się może po 40, roku życia. Nie leczona, prowadzi do ślepoty.

– Zaćma u dzieci dotyczy stosunkowo niedużej grupy osób, ale wymaga włączenia niezwłocznej terapii polegającej na leczeniu operacyjnym zastosowanym wg. wyszukanych schematów – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej UM w Lublinie, specjalista chirurgii oka, konsultant oddziału okulistyki w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie.

Widzenie przez mgłę
Najczęściej występującą zaćmą jest zaćma idiopatyczna u osób starszych tzw. zaćma starcza. Jej pierwsze objawy można zauważyć już po 50 roku życia. W przypadku zaćmy nabytej uwagę pacjenta powinno zwrócić: niewyraźne, zamglone widzenie, znaczne oślepienie światłem słonecznym bądź światłem sztucznym (np. podczas prowadzenia samochodu nocą), częste zmiany okularów czy trudności w wykonywaniu codziennych czynności na skutek osłabionego widzenia. Chorzy skarżą się na ciemne plamy przed oczami, trudności w czytaniu, zamazywanie się oglądanych przedmiotów. W niektórych przypadkach może pojawić się podwójne widzenie lub całkowita utrata wzroku w stanach zaawansowanej choroby.

Kocie oko
W zaćmie wrodzonej (u noworodków) głównym objawem jest tzw. leukokoria, nazywana inaczej “objawem kociego oka”. Leukokoria charakteryzuje się białym odblaskiem źrenicy. Drugim charakterystycznym symptomem zaćmy u dzieci jest brak kontaktu dziecka z otoczeniem, maluch nie reaguje na bodźce wzrokowe, na obecność rodziców itp. Ważnym objawem jest ustawienie oczu w zezie.

– Zauważając u dziecka wspomniane objawy, konieczna jest wizyta u okulisty ponieważ te symptomy nie są zarezerwowane tylko dla zaćmy i mogą zwiastować poważniejsze schorzenia np. nowotwory, wrodzone wady anatomiczne czy jaskrę – mówi nasz ekspert.

Grypy ryzyka
Do rozwoju zaćmy mogą przyczyniać się choroby współistniejące, np. cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, niedoczynność przytarczyc. Może ona być skutkiem ekspozycji na niekorzystne czynniki środowiska i promieniowanie podczerwone lub niektóre schorzenia genetyczne. Zaćma może powstać także w wyniku urazu.

Warto wiedzieć:
*Zaćma wrodzona powstaje w życiu płodowym najczęściej pod wpływem choroby matki chodzi głównie o zakażenia wirusowe: różyczka, żółtaczka zakaźna, grypa, awitaminoza i substancje toksyczne.
*Zaćma jest najczęstszą z odwracalnych przyczyn ślepoty – dotyczy około 27 milionów osób na całym świecie.
*Na Oddziale Okulistyki WSS im. Chopina w Rzeszowie wykonuje się rocznie ponad 2500 operacji zaćmy, również towarzyszącej innym stanom chorobowym tj. jaskra, retinopatia cukrzycowa czy urazy oraz w połączeniu z innymi technikami operacyjnymi jak witrektomia czy zabiegi przeciwjaskrowe.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Hanna Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Hanna
Gość
Hanna

Widzenie za mgłą to może być zaćma. A z tym nie warto czekac, bo można całkiem stracić wzrok. polecam zgłosić się do Medipe Clinic – można z nimi wylecz zaćmę na NFZ, ale bez kolejki, w Czechach. Czeka się max 2 tyg.