Więcej bezrobotnych, mniej z zasiłkiem

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Najnowsze dane opublikowane przez Wojewódzki Urząd Pracy przynoszą złe wieści.

Bezrobocie na Podkarpaciu rośnie. Na koniec sierpnia br. na terenie naszego województwa zarejestrowanych było 146 232 bezrobotnych. To niewiele więcej niż w miesiącu wcześniejszym, ale aż o 4 247 osób więcej niż w sierpniu 2012 r. Największy wzrost liczby osób bez pracy zanotowano w powiatach: leżajskim, mieleckim i strzyżowskim.

Jednocześnie spada liczba bezrobotnych uprawnionych do wypłaty zasiłku. W sierpniu 2013 r. z zasiłku mogło żyć 17 756 osób zarejestrowanych, podczas gdy jeszcze w lipcu uprawnionych było 18 701 osób.

Niestety, większość zarejestrowanych w urzędach pracy osób ma bardzo nikłe szanse na znalezienie zatrudnienia. Aż 58 proc. to osoby długotrwale bezrobotne, prawie połowa nie posiada wykształcenia średniego, 30 proc. nie ma żadnego doświadczenia, a co czwarty nie posiada żadnych kwalifikacji zawodowych.

Nieciekawie wygląda również sytuacja z ofertami pracy zgłaszanymi do urzędów. Średnio na jedną ofertę pracy przypada na Podkarpaciu 31 bezrobotnych. Najgorzej ta sytuacja wygląda w powiecie przemyskim, gdzie na jedną ofertę przypada aż 120 osób.

bsz

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
janusz
janusz
7 lat temu

to artykul sponsorowany. w urzedach panstwowych , takze w U.P. siedzi sama wies i w zwiazku z tym dla czlonkow ich rodzin i sasiadow ze wsi latwiej o prace i forse na dzialalnosc, a miastowi sa praktycznie bez szans i nie sadze zebym byl w tym spostrzezeniu osamotniony.