Więcej zapłacimy za śmieci

JAROSŁAW, PRZEMYŚL. Nie wiadomo dokładnie o ile, ale na pewno będzie drożej.

Wzrasta VAT, cena paliwa, koszty wynagrodzenia pracowników i opłata tzw. marszałkowska… Od stycznia 2011 roku na pewno wzrośnie cena jaką trzeba zapłacić za śmieci. A żeby nikt nie wpadł na pomysł, że będzie je wyrzucał w las, radni określili kary za nie podpisane umowy na ich wywóz.

Teraz opłata za korzystanie ze środowiska to 104,2 zł za tonę. Najprawdopodobniej wzrośnie do 107,8 zł. Żeby wywieźć śmieci na składowisko trzeba też zapłacić za ich zrzut tj. 188 zł za tonę w przypadku Przemyśla. W Jarosławiu to kwota ponad 200 zł, ale pod koniec roku zostanie ogłoszony przetarg. To wysypisko śmieci, które przyjmie odpady z Jarosławia najtaniej – wygra. Mimo tego, na pewno wzrośnie cena jaką każdy z mieszkańców Jarosławia będzie musiał zapłacić za wywóz śmieci. O ile? To jeszcze trudno określić wiceburmistrzowi miasta Stanisławowi Misiągowi, zanim nie będzie rozporządzenia ministra środowiska dotyczącego opłat za korzystanie ze środowiska. – Jeśli będzie więcej danych to wtedy będzie można prognozować o ile wzrosną te ceny – dodaje z kolei Andrzej Ziemniak prezes PGK w Przemyślu.

W Jarosławiu, żeby nikt nie „wymigał” się od wyrzucania śmieci do kubłów i uiszczania opłat, radni postanowili ustalić kary dla opornych. – Jeżeli dana osoba nie będzie miała podpisanej umowy na wywóz śmieci, to będzie musiała za to zapłacić maksymalnie 150 zł – twierdzi Stanisław Misiąg, wiceburmistrz Jarosławia. Chodzi o to, by nie było takich, co będą zaśmiecać okoliczne rowy, pola czy lasy.

Znowu podwyżki? – denerwują się mieszkańcy. – Zdrożeje energia elektryczna, opłaty za mieszkania, za śmieci, za paliwo… Nie wiadomo skąd na to brać pieniądze, bo płace minimalne podskoczą w niewielkim stopniu. – Nie mamy wpływu na to, że ceny wzrosną – tłumaczy prezes Andrzej Ziemniak z przemyskiej PGK.

Dorota Szturm-Szajan