Wieczór poświęcony Franciszkowi Kotuli

Franciszek Kotula w domowym zaciszu, rok 1960. Fot. Archiwum Rodzinne

RZESZÓW. 22 kwietnia upłynęła 30. rocznica śmierci regionalisty Franciszka Kotuli, założyciela miejscowego Muzeum Etnograficznego.

W piątek (26 kwietnia) o godz. 18 w siedzibie Muzeum w Rynku odbędzie się spotkanie wspomnieniowe. Będzie ono poświęcone śpiewakom i muzykom ludowym, których swego czasu badał Franciszek Kotula (książka „Muzykanci”).

Gościem wieczoru będzie Andrzej Bieńkowski, autor książki „Ostatni wiejscy muzykanci”. Muzeum Etnograficzne przygotowało także okolicznościową wystawę poświęconą Franciszkowi Kotuli.

ps

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
iza Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
iza
Gość
iza

Z doc. Franciszkiem Kotulą łączą mnie osobiste wspomnienia. Tak się złożyło, że musiałam osobiście w 1981 lub 1982 roku udać się do Niego (pamiętem, że mieszkał na ul. Pułaskiego) z bukietem kwiatów, aby przeprosić za nieodpowiednio wydrukowany tekst w „Nowinach”. Uroczy gawędziarz i znawca ziemi rzeszowskiej jak mało kto. Właśnie wróciłam z pogrzebu W. Nycza. Spoczął na Powązkach Wojskowych, w alei niedalego ofiar katastrofy smoleńskiej. Rzeszowiacy dopisali – Ci oficjalni (władze Rzeszowa – piękny wieniec od Prezydenta Miasta) jak i przyjaciele i znajomi. Eskadra samolotów przecięła niebo nad cmentarzem jak najniżej się dało. Kolejny rzeszowski podniebny orzeł zgubił skrzydła. Dołączył… Czytaj więcej »