Wieczór poświęcony Franciszkowi Kotuli

Franciszek Kotula w domowym zaciszu, rok 1960. Fot. Archiwum Rodzinne

RZESZÓW. 22 kwietnia upłynęła 30. rocznica śmierci regionalisty Franciszka Kotuli, założyciela miejscowego Muzeum Etnograficznego.

W piątek (26 kwietnia) o godz. 18 w siedzibie Muzeum w Rynku odbędzie się spotkanie wspomnieniowe. Będzie ono poświęcone śpiewakom i muzykom ludowym, których swego czasu badał Franciszek Kotula (książka „Muzykanci”).

Gościem wieczoru będzie Andrzej Bieńkowski, autor książki „Ostatni wiejscy muzykanci”. Muzeum Etnograficzne przygotowało także okolicznościową wystawę poświęconą Franciszkowi Kotuli.

ps

do “Wieczór poświęcony Franciszkowi Kotuli”

  1. iza

    Z doc. Franciszkiem Kotulą łączą mnie osobiste wspomnienia. Tak się złożyło, że musiałam osobiście w 1981 lub 1982 roku udać się do Niego (pamiętem, że mieszkał na ul. Pułaskiego) z bukietem kwiatów, aby przeprosić za nieodpowiednio wydrukowany tekst w „Nowinach”. Uroczy gawędziarz i znawca ziemi rzeszowskiej jak mało kto.

    Właśnie wróciłam z pogrzebu W. Nycza. Spoczął na Powązkach Wojskowych, w alei niedalego ofiar katastrofy smoleńskiej. Rzeszowiacy dopisali – Ci oficjalni (władze Rzeszowa – piękny wieniec od Prezydenta Miasta) jak i przyjaciele i znajomi. Eskadra samolotów przecięła niebo nad cmentarzem jak najniżej się dało. Kolejny rzeszowski podniebny orzeł zgubił skrzydła. Dołączył do Witka i Janusza.
    Smutek i jeszcze raz smutek że tak wcześnie odszedł.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.