Większe kary za znęcanie nad zwierzętami

Nowa ustawa zakazuje trzymania zwierząt na uwięzi dłużej niż 12 godzin lub w sposób powodujący cierpienie.

POLSKA, PODKARPACIE. Czy zmiany w ustawie zmienią coś w życiu?

Projekt, który poparło w 220 tys. osób z całej Polski w miniony poniedziałek został złożony w sejmie. W czwartek uchwalono nowelizację ustawy o ochronie zwierząt. Zwiększa ona kary za znęcanie się nad zwierzęciem.

Zakazuje również stałego trzymania psów na łańcuchach, odstrzału błąkających się zwierząt domowych przez myśliwych i przycinania psom ogonów oraz uszu.

Za ustawą opowiedziało się 382 posłów. Siedmiu było przeciw, a czternastu wstrzymało się od głosu. Projekt nowelizacji ustawy został przygotowany przez Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt, w którego pracach uczestniczyły też organizacje zajmujące się ochroną ich praw.

Za znęcanie – zakaz posiadania

Ustawa przewiduje zwiększenie kar za znęcanie się nad zwierzętami do 2 lat ograniczenia lub pozbawienia wolności, a za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem do 3 lat. Osoba, która będzie znęcała się nad zwierzęciem, będzie mogła stracić prawo do jego posiadania na okres od roku do 10 lat.

W przypadku skazania za znęcania się nad zwierzęciem, sąd orzeknie przepadek zwierzęcia, jeśli sprawca jest jego właścicielem. Sąd będzie mógł też zakazać wykonywania określonego zawodu czy prowadzenia działalności, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt. Będzie mógł także orzec nawiązkę w wysokości od 500 do 100 tys. zł na cel wskazany przez sąd, związany z ochroną zwierząt.

Zakaz stałego trzymania zwierząt na uwięzi

Ustawa zakazuje trzymania zwierząt na uwięzi dłużej niż 12 godzin lub w sposób powodujący cierpienie. Łańcuch musi być nie krótszy niż trzy metry. Złamanie tego zakazu będzie traktowane jak wykroczenie. Zakazano dla celów estetycznych przycinanie psom uszu oraz ogonów. Zwierzęta będzie można rozmnażać tylko w zarejestrowanych hodowlach.

Według znowelizowanej ustawy gminy będą musiały co roku opracowywać program opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Będzie on obejmował zapewnienie miejsc w schronisku, sezonowe dokarmianie czy poszukiwanie nowych właścicieli.

Paulina Dudczak

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
xyz
xyz
9 lat temu

A może rozliczyć celebrytów za męczenie zwierząt ciągłym noszeniem na rękach czy przebieraniem w przeróżne cudne ubranka…

Kai
Kai
9 lat temu

Kolejny przykład ustawy potrzebny tylko obrońcom zwierząt zapatrzonym w samych siebie. Po co taka ustawa ? Psy w schroniskach powinno się usypiać po 1 tygodniu jak właściciel się nie zjawi i tyle. Łańcuch 3 metry to nic złego i w większości przypadków tak jest. Nic dodać nic ująć, urzędasy w wawy produkują kolejne buble i tyle.

roman
roman
9 lat temu

p.prawnik ma problemy z psimi -chorobami- pasożytami czy kupami- sam zapomniał że też jest nosicielem pasożytów- chorób- wirusów- bakterii że też robi kupę i co czy jest zdrowy psychiatrycznie czy niedouczony- a może przeprowadzi wywód na temat trzymania małego dinozaura bo za chwilę i takiego gada sklonują i będą chętni aby go mieć na smyczy – no to co będzie jak taka gadzina uwali kupę na 3-go maja – to kto to będzie sprzątał – nawiedzony prawnik czy specjalne brygady sprzątaczy ratuszowych ?

prawnik
prawnik
9 lat temu

Ponadto wszystkie pieski powinny mieć jeszcze przyznane czynne i bierne prawo wyborcze, co nie jest uwzględnione w projekcie uchwalonej przez sejm III RP nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, niezbędnej do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania naszego kraju. Projekt ten nie reguluje również kwestii dostępu psów do suk i odwrotnie w schroniskach, jak też kwestii przeprowadzania aborcji u suk na ich życzenie. A byłoby to politycznie poprawne, zgodne z duchem dzisiejszych czasów no i oczywiście korespondowałoby z obowiązującymi standardami w krajach Unii Europejskiej. Wszak przecież nasz stosunek do psów jest miarą naszego człowieczeństwa. A w czasie wyborów powszechnych zawsze można byłoby liczyć… Czytaj więcej »

nick
nick
9 lat temu
Reply to  prawnik

komu chcesz zaimponować swoją głupotą? Co to ma być ? Dowcip? W jednym masz racje : nasz stosunek do zwierząt jest miarą naszego człowieczeństwa. I niestety nie świadczy o nas dobrze. Podobnie jak powyższy wpis o jego autorze.

prawnik
prawnik
9 lat temu
Reply to  nick

No i oczywiście każdy pies jest zdolną do miłości istotą. Coś nieprawdopodobnego. A ja po prostu pytam się – o co tu w tym wszystkim chodzi? Chyba nie o to, aby wykazać przy pomocy jakiś pseudonaukowych dywagacji, że najbardziej rasowy i wartościowy pies jest więcej lub w najlepszym przypadku, tyle samo wart, co najgorszy zapijaczony menel. Kraj rządzony, a właściwie, administrowany przez niewydolną, rozrośniętą do monstrualnych rozmiarów biurokratyczną mafię, przy nieskrępowanym wpływie ludzi z postkomunistycznego aparatu władzy i ich agentów, którzy już dawno powinni zniknąć z politycznego firmamentu, pogrąża się w kryzysie, a polskojęzyczne media o wiadomej genezie odwracają uwagę… Czytaj więcej »