Większy mandat za śmiecenie

PODKARPACIE Straż miejska ma nowy taryfikator

Jeżeli do tej pory zdarzało ci się zamiast do kosza wyrzucać puste opakowanie na trawnik, najwyższa pora zmienić nawyki. W przeciwnym razie przyjdzie Ci słono za to zapłacić, bo nawet kilkaset złotych. Wszystko to za sprawą zmiany „cennika” grzywien, przez którą za zaśmiecanie miejsca publicznego kara może być nawet 10-krotnie wyższa niż dotychczas.

Od 20 stycznia obowiązuje nowy taryfikator grzywien dla policji i straży miejskiej. Ma on związek z nowelizacją kodeksu wykroczeń, która obowiązuje z kolei od początku tego roku. W świetle zmian, kary za zakłócanie czy zaśmiecanie miejsca publicznego mogą wynieść nawet 500zł.

Niestety mało kto o tym wie. – Nie miałem pojęcia, że kary są wyższe – mówi Jakub z Rzeszowa – Machinalnie wyrzuciłem puste opakowanie po chipsach na chodnik i zostałem przyłapany „na gorącym uczynku”. Na własnej skórze przekonałem się, że to się po prostu nie opłaca…

Podobnie sprawa ma się w przypadku zakłócania porządku publicznego. Zamiast mandatu w wysokości od 20 do 500zł, awanturnik może się spodziewać grzywny, której minimalna kwota wynosi już 100zł.

Ale na tym nie koniec zmian. Okazuje się, że „lepiej” niż na śmieceniu wyjdziemy na…przeklinaniu w miejscu publicznym, bo zamiast od 20 do 500 zł zapłacimy od 50 do 100zł.

Za to wyższy mandat

– Zakłócanie porządku publicznego – 100-500zł, przedtem 20-500zł

– Zaśmiecanie miejsca dostępnego dla publiczności – 50-500 zł, przedtem 50 zł.

Za to niższy mandat

– Przeklinanie w miejscu publicznym – 50-100zł, przedtem 20-500zł

Katarzyna Szczyrek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments