Wielbłąd przejdzie przez Rzeszów

Mieszkańcy Rzeszowa zagłosowali i wygrali wielbłąda. To egzotyczne zwierzę przejdzie przez Rzeszów 6 stycznia, w święto Trzech Króli. Fot. Wit Hadło
Mieszkańcy Rzeszowa zagłosowali i wygrali wielbłąda. To egzotyczne zwierzę przejdzie przez Rzeszów 6 stycznia, w święto Trzech Króli. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. W orszaku Trzech Króli po raz pierwszy pojawi się egzotyczne zwierzę.

W święto Trzech Króli, 6 stycznia, w orszaku Trzech Króli przez stolicę Podkarpacia przejdzie wielbłąd. Zdecydowali o tym mieszkańcy miasta, którzy przez 15 dni do minionej niedzieli głosowali w plebiscycie „Głosuj na wielbłąda”. W sumie w konkursie wystartowało 171 miejscowości.

Najwięcej osób, 7553, zagłosowało na Dziemiany (woj. pomorskie, powiat kościerski), a drugie miejsce zajął Rzeszów z liczbą głosów – 6634. Organizatorem plebiscytu jest Fundacja Orszak Trzech Króli z Warszawy. Mimo że stolica Podkarpacia (180 tys. mieszkańców) przegrała o 919 głosów z niewielką miejscowością Dziemiany liczącą 1571 mieszkańców, to fundacja przyznała po jednym wielbłądzie dla Rzeszowa i pomorskiej miejscowości.

Fundacja Orszak Trzech Króli jest tak „hojna”, bo Rzeszów wygrywał w plebiscycie prawie przez cały tydzień, ale Dziemiany zwyciężyły na finiszu. Dlatego postanowiono podarować to egzotyczne zwierzę także dla stolicy Podkarpacia, tym bardziej, że obie te miejscowości pokonały aż 168 miejscowości (Warszawa wielbłąda dostała z urzędu, bez głosowania).

– Cieszymy się, że dostaniemy wielbłąda – mówi Krystyna Łobos, rzecznik Orszaku Trzech Króli w Rzeszowie. – Wiemy już, że to będzie zwierzę z cyrku, oswojone, z którym nie będzie żadnych problemów, mimo że przez Rzeszów będzie szło w wielotysięcznym tłumie. Przegraliśmy z mniejszą miejscowością, bo choć w konkursie prowadziliśmy do piątku, to w weekend zablokowany został komputerowy serwer i Dziemiany nas pokonały.

Najważniejsze punkty przyszłorocznego scenariusza orszaku to: oczekiwanie na zbawiciela, edykt cesarza – ogłoszenie spisu ludności, trzej królowie wyruszają w drogę, anioł zachęca do uczestnictwa w orszaku, dwór Heroda, republika przyjemności i szef piekieł, walka dobra ze złem, pokłon trzech króli w szopce na Rynku. Tradycyjnie orszak podzieli się na trzy kontynenty – Europa (Kacper) – niesie złoto, Azja (Melchior) – przynosi kadzidło, Afryka (Baltazar) – ofiaruje mirrę.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
borjan
borjan
7 lat temu

W ubiegłym roku jeden z króli ledwo siedział na koniu w pewnym momencie omal nie spadł .A więc ciekawe kto dosiądzie tego wielbłąda ????

ekar
ekar
7 lat temu
Reply to  borjan

Jak to kto dosiądzie tego wielbłąda? Pewnie jakiś Baltazar.

ROMAN
ROMAN
7 lat temu

no tak czyli to będzie wielbłąd dwugarbny ; baktrian [ camelus ferus] – na pewno będzie spokojny bo został udomowiony około 4500 lat temu no i chyba będzie szedł stępa a nie galopował kłusem .