Wielka kwesta na rzecz cmentarnych zabytków potrwa trzy dni

fot. UM Przemyśl

PRZEMYŚL. Prezydent Przemyśla, jego zastępcy, radni miejscy, lokalni parlamentarzyści, artyści i dziennikarze, pracownicy urzędów i instytucji kultury, członkowie stowarzyszeń i fundacji, a także młodzież i nauczyciele będą przez trzy dni (od 31 października do 2 listopada) od godz. 9.00 do godz. 17.00 kwestować na przemyskich cmentarzach na rzecz ratowania ich zabytków.

Przemyska kwesta ma długą tradycję, datuje się bowiem od 1978 roku. Wówczas to przy Towarzystwie Przyjaciół Przemyśla i Regionu powstała specjalna sekcja pn. Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzami Przemyskimi. Przewodniczył jej śp.  Antoni Rachwał. Niestety jego śmierć przerwała na jakiś czas tę akcję. Ta jednak nie umarła i powróciła 7 lat temu dzięki Towarzystwu Ulepszania Miasta, a od 5 lat znów zajmuje się nią TPPiR.

W zeszłym roku udało się zebrać ponad 30 tys. złotych, które przeznaczono na  konserwację zabytkowego grobowca Rodziny Stopczyńskich, zniszczonego w roku 2011 w trakcie burzy, z rzeźbą sygnowaną przez znanego rzeźbiarza Józefa Tracza, tablicę granitową przed krzyżem upamiętniającym wydarzenia w Krożach z 1893 roku oraz prace zabezpieczające przy rzeźbach przedstawiających chimery autorstwa Józefa Wilka na Cmentarzu Zasańskim.

Organizatorzy liczą, że i w tym roku przemyślanie nie zawiodą i zasilą puszki kwestujących. Za datki zebrane w tym roku chcieliby wykonać konserwację elementów założenia wojskowej części Cmentarza Zasańskiego, tym bardziej, że zbliża się 100 rocznica wybuchu I wojny światowej. Z kolei przypadająca w przyszłym roku 150 letnia rocznica wybuchu Powstania Styczniowego jest inspiracją do wykonania tablicy-pomnika upamiętniającej powstańców styczniowych i żołnierzy poległych w wojnie polsko – bolszewickiej 1920-1921 roku.

emka

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o