Wielki sukces „Kabaretu śmierci”

„Kabaret śmierci” to wojenna opowieść o artystach żydowskiego pochodzenia, walczących o przetrwanie za pomocą jedynej dostępnej im broni - twórczości muzycznej, teatralnej i filmowej. Fot. Bogdan Myśliwiec
„Kabaret śmierci” to wojenna opowieść o artystach żydowskiego pochodzenia, walczących o przetrwanie za pomocą jedynej dostępnej im broni – twórczości muzycznej, teatralnej i filmowej. Fot. Bogdan Myśliwiec

TARNOBRZEG, NOWY JORK. Film dokumentalny tarnobrzeskiego operatora Aleksandra Dyla zdobywcą Złotego Medalu The New York Festiwal!

700 filmów z 50 krajów walczyło w tegorocznej edycji założonego w 1957 roku The New York Festiwals. Na uroczystej gali w Las Vegas wśród produkcji takich stacji jak Discovery Channel, ABS, BBC czy ABS nie zabrakło filmów TVP. Jedną z najważniejszych nagród festiwalu zdobył „Kabaret śmierci”, którego współautorem jest tarnobrzeski operator filmowy Aleksander Dyl.

Założony w 1957 The New York Festivals prowadzi sześć międzynarodowych konkursów: „Film i wideo”, „Produkcje telewizyjne”, „Produkcje radiowe”, „Reklama telewizyjna i radiowa”, „Reklama prasowa” oraz „Reklama interaktywna”. Ogłoszenie zdobywców nagród: Wielkiego Trofeum oraz Złotego, Srebrnego i Brązowego Medalu odbyło się na uroczystej gali w Las Vegas.

Wśród nagrodzonych tytułów znalazły się trzy dokumenty koprodukowane przez TVP 2. „Kabaret śmierci” w reżyserii Andrzeja Celińskiego zdobył Złoty Medal w kategorii film dokumentalny. „Portrety wojenne” w reżyserii Cezarego Ibera, Rafała Skalskiego i Tomasza Matuszczaka otrzymały Srebrny Medal w kategorii „Historia i Społeczeństwo”. „Granatowy zeszyt” w reżyserii Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk otrzymał certyfikat finalisty.

– To wielki sukces polskiego dokumentu – nie kryje Aleksander Dyl, który ma na swoim koncie wiele filmów nakręconych dla telewizji publicznej. – Mieliśmy dużą konkurencję, bo na festiwalu pojawiło się około 700 filmów z 50 krajów. W ścisłym finale, obok filmów TVP, znalazły się m.in. produkcje TVE, ABC News, Discovery Channel, CTV, WDR, BBC, CBC, ORF, ZDF, CNN, CBS, HBO i NHK.

„Kabaret śmierci” w reżyserii Andrzeja Celińskiego, wyprodukowany przez Redakcję Dokumentu i Reportażu TVP2 oraz Kwieciński Film Studio, jest pełnometrażowym dokumentem fabularyzowanym, opowiadającym wojenną historię artystów żydowskiego pochodzenia, walczących o przetrwanie za pomocą jedynej dostępnej im broni – twórczości muzycznej, teatralnej i filmowej.

– To film o tym, jak przed niemieckim aparatem represji broniono się za pomocą żartu, przedstawień kabaretowych, skeczy, spektakli, piosenek, koncertów. Więźniowie artyści organizują je w obozach koncentracyjnych i gettach. Walczą o życie, ale przede wszystkim – jak sami podkreślają – o duszę i godność – mówi Aleksander Dyl. – Międzynarodowa premiera „Kabaretu śmierci” odbyła się w marcu w Montrealu na festiwalu Filmów o Sztuce FIPA 2015.

Reżyser filmu i operator zapraszają na tarnobrzeską premierę dokumentu, którą kilka tygodni temu pokazała już Telewizja Polonia w środę (13 maja) do Tarnobrzeskiego Domu Kultury na godz. 18. Oprócz projekcji będzie można także spotkać się z twórcami docenionego na świecie dokumentu.

Małgorzata Rokoszewska

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o