Wielki sukces Maksa i Eryka na szczeblu międzynarodowym

Na zdjęciu od lewej: Maksymilian Sokołowski (wywalczył srebrny medal), Grzegorz Depczyński - opiekun olimpijczyków w I LO w Krosnie oraz Eryk Lipka (zgarnął wyróżnienie).

KROSNO. Wśród najlepszych olimpijczyków na świecie.

Na V Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki Polskę reprezentowali między innymi Maksymilian Sokołowski i Eryk Lipka  – tegoroczni absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie. Obaj dobrze się zaprezentowali; Maks zdobył srebrny medal, a Eryk wyróżnienie.

- Do olimpiady międzynarodowej zostali zakwalifikowani ci, którzy znaleźli się w pierwszej 5 na olimpiadzie na szczeblu krajowym; Maksymilian zajął pierwsze miejsce a Eryk trzecie – wyjaśnia Grzegorz Depczyński, opiekun olimpijczyków w I LO.

Olimpiada trwała od 26 sierpnia do 3 września. W tym roku miała miejsce w Polsce w śląskim planetarium w Chorzowie. W olimpijskich zmaganiach na arenie międzynarodowej brało udział w sumie 29 drużyn z całego świata (łącznie 122 osoby). Drużyny były pięcioosobowe z wyjątkiem ekip reprezentujących Polskę, Chiny i Iran, które były podwójne, czyli 10-osobowe.

- Każdy z olimpijczyków otrzymał treść zadań w języku angielskim i ojczystym. I część teoretyczna składała się z 18 zadań, z czego 15 było krótkich, a 3 długie. W ramach II części trzeba było wykonać analizę dwóch zadań, a III część tzw. obserwacyjna miała się odbyć pod gołym niebem, lecz szyki pokrzyżowała pogoda, więc odbyła się pod kopułą -  wylicza Maks, który powtórzył sukces sprzed roku. Przypomnijmy, że na IV Międzynarodowej Olimpiadzie z Chin przywiózł srebrny medal.

- Zadania były trudniejsze od tych, które rozwiązywałem na olimpiadzie w Chinach. Cieszę się, że także tym razem dałem radę – mówi nam. – Musieliśmy bardzo szybko odpowiadać na pytania, gdyż czasu nie było zbyt wiele – dopowiada Eryk Lipka, który dzięki Maksowi “podciągnął” się i odniósł wspaniały sukces.

Łącznie reprezentanci Polski zgarnęli 1 srebrny krążek, 1 złoty, 4 brązowe oraz 4 wyróżnienia.
VI Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki odbędzie się w przyszłym roku w Brazylii.

Maks i Eryk od października br. rozpoczną międzywydziałowe indywidualne studia matematyczno-przyrodnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Gratulujemy i życzymy im dalszych sukcesów.

Wioletta Zuzak

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.