Wielki testament śp. Tadeusza Mazowieckiego

Kardynał Kazimierz Nycz przewodniczył uroczystości pogrzebowej byłego premiera Mazowieckiego na cmentarzu w Laskach pod Warszawą. Fot. PAP
Kardynał Kazimierz Nycz przewodniczył uroczystości pogrzebowej byłego premiera Mazowieckiego na cmentarzu w Laskach pod Warszawą. Fot. PAP

WARSZAWA. Były premier spoczął na cmentarzu w Laskach w rodzinnym grobie.

– Wiara nie była nigdy obok jego życia, ale zawsze w jego centrum. Drogą wiary szedł jako członek swojej rodziny, jako człowiek Kościoła, Europy i świata – powiedział o Tadeuszu Mazowieckim podczas niedzielnych uroczystości pogrzebowych w katedrze warszawskiej kard. Kazimierz Nycz.

– Podejmując decyzje jako premier i jako polityk zawsze pytał, czy to będzie dobre dla Polski. Wielu podkreślało jego pokorę. To wielki testament, który śp. Tadeusz Mazowiecki wszystkim nam zostawia. Dziękujemy za jego życie i dzieło i polecamy go miłosierdziu Bożemu – powiedział rozpoczynając mszę św. pogrzebową kard. Nycz.

Trumna pierwszego premiera III Rzeczypospolitej spoczywała podczas mszy na katafalku, przykryta biało-czerwoną flagą. Przed rozpoczęciem mszy w katedrze rozległa się ballada Bułata Okudżawy „Dopóki nam ziemia kręci się”. W momencie rozpoczęcia warszawskiego nabożeństwa, w Krakowie rozległ się dźwięk dzwonu Zygmunta. Przy ołtarzu stanęli również m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore i prymas Czech kard. Dominik Duka.

Na koniec mszy św. w warszawskiej archikatedrze głos zabrał prezydent Bronisław Komorowski, zwracając uwagę, że 16 miesięcy rządów Tadeusza Mazowieckiego i jego służba Polsce zbudowały solidny fundament demokratycznego państwa.

Były premier spoczął na cmentarzu w Laskach w rodzinnym grobie, gdzie pochowana jest także jego żona Ewa. Biało-czerwoną flagę, którą okryto trumnę, przekazano najmłodszemu synowi Mazowieckiego – Michałowi.

Tadeusz Mazowiecki z Laskami związany był od lat, miał tu przyjaciół. Laski to nie tylko zakład dla dzieci niewidomych, to także ważny ośrodek katolickiej inteligencji skupionej przy Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. W czasach PRL schronienie znajdowali tu opozycjoniści prześladowani przez komunistyczne władze.

TVN 24/ps

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
hijena
hijena
7 lat temu

większośc przybyłych na cmentarz ,to osoby szukające taniej sensacji ,w rodzaju czy ktoś zemdlał albo kto płakal

Ambroży
Ambroży
7 lat temu

Jeden Pan Bóg tylko jest w stanie osądzić sprawiedliwie zasługi ŚP premiera Mazowieckiego!. Na pożegnaniu i nabożeństwie żałobnym oprócz wielu ludzi uczciwych , było gołym okiem widać wielu faryzeuszy udających szacunek dla katolików, czy wręcz ich opluwających medialnie. To przykre , bardzo przykre , choć z drugiej strony patrząc nawet za cichym byłym premierem wlokła się „gruba krecha” niwelująca przekaz Jego wnucząt . Dziś w Polityce przy kawie TVP I , beznadziejna dziennikarka M doszukiwała się drugiego dna w obecności na uroczystości pogrzebowej prezesa i szefa klubu PIS i o tym iż opublikował w imieniu PIS nekrolog. To dobrze iż… Czytaj więcej »