Wielkie archeologiczne odkrycie w Sanoku

Prace prowadzone przez badaczy w miejscu, gdzie odkryli zarys kościoła św. Michała. Fot. UM Sanok

SANOK. Badacze dokopali się do kościoła, w którym ślub brał legendarny król Władysław Jagiełło.

Archeolodzy z Sanoka mogą odtrąbić wielki sukces. Po tygodniach naprawdę ciężkiej i żmudnej pracy odkryli na rewitalizowanym przez miasto Sanok placu św. Michała, zarys kościoła św. Michała, w którym w 1417 roku ślub z Elżbietą Granowską brał sam król Władysław Jagiełło. Odkrycie dokonane przez archeologów ma ogromne znaczenie dla historii Polski.

Jak dowiedzieliśmy się, prace rozpoczęły się w kwietniu i wówczas pod okiem Piotra Kotowicza – archeologa z Muzeum Historycznego w Sanoku, oraz Marcina Glinianowicza – archeologa z sanockiego Skansenu, grupa badaczy wykopywała głównie kości pochodzące z pochówków, których do końca XVIII dokonywało się wokół kościołów.

Kościół w dobrym stanie
Choć wyeksplorowano ponad 200 grobów szkieletowych datowanych od XV do XVIII, to najcenniejszym znaleziskiem badaczy stał się właśnie odkryty zarys kościoła św. Michała w gotyckiej fazie, czyli z czasów ślubu Jagiełły. – Archeolodzy są zadowoleni ze stanu obiektu, gdyż spodziewali się, że będzie gorzej zachowany. Relikty świątyni zostały odkryte na poziomie fundamentów, niewiele pod posadzką. Zdjęta z placu nawierzchnia asfaltowa była mniej więcej poziomem użytkowym kościoła – mówi Agnieszka Frączek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Sanoku.

Archeolodzy znaleźli sporo detali wyposażenia kościoła
Badacze znaleźli także wyposażenie kościoła m.in. ceglane płytki posadzkowe, gotyckie elementy architektoniczne, ceglane zwieńczenia kościoła i kamienny detal.
Brakuje jedynie prezbiterium. To duży kłopot, bo dzięki temu można by dokładnie datować kościół. Badacze oceniają wprawdzie, że pochodzi on z XV wieku, ale być może okaże się, że jest starszy. Archeolodzy liczą, że odkryją zakrystię usytuowaną po północnej stronie kościoła i znajdujący się w niej skarbczyk.

Co dalej z tak okazałym odkryciem? Władze Sanoka w najbliższym czasie podejmą decyzję jak je wyeksponować tak, żeby stało się atrakcją turystyczną.

Grzegorz Anton

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments