Wielkie kontrowersje wokół pomnika

Znaczna większość mieszkańców Rzeszowa nie wyobraża sobie miasta bez Pomnika Czynu Rewolucyjnego. Fot. Wit Hadło

Chodzą słuchy, że bernardyni chcą wyburzyć socjalistyczny monument w centrum Rzeszowa. Mieszkańcy: Nie pozwolimy go ruszyć!

Co jakiś czas pojawiają się pogłoski o tym, jakoby ojcowie bernardyni nosili się z zamiarem wyburzenia Pomnika Czynu Rewolucyjnego. Ponoć nawet pytali o zdanie w tej kwestii samego autora monumentu, krakowskiego rzeźbiarza Mariana Koniecznego. Choć sami ojcowie ani nie potwierdzają, ani nie zaprzeczają tym “rewelacjom”, mieszkańców miasta takie wieści elektryzują. – Pomnik musi zostać i tyle – przekonują jedni, a jest ich znaczna większość i dodają, że jeżeli trzeba będzie to sami zaczną zbierać podpisy pod petycją o jego ocalenie. Inni przyznają, że, ten – jak go nazywają – “komunistyczny relikt przeszłości” kłuje ich w oczy i gdyby rzeczywiście został wyburzony, miasto tylko by na tym zyskało.

Temat rzekomego burzenia pomnika powraca jak bumerang i za każdym razem wzbudza wiele kontrowersji. Szepcze o tym nie tylko ulica, na ten temat dyskutują nawet rzeszowscy rajcy, których zdania w tej kwestii są podzielone. O co zatem chodzi z tym pomnikiem i dlaczego to ojcowie bernardyni mogą decydować o jego losie?

Pomnik nie jest chroniony

W 2006 roku ojcowie bernardyni zostali właścicielami zarówno pomnika jak i terenu, na którym stoi. Stało się to za sprawą rzeszowskich radnych, którzy oddali go ojcom za 30 tys. zł. Od tego czasu tylko oni i nikt inny mają prawo decydować o jego losie. Pomnika nie można nawet wpisać do rejestru zabytków, co chroniłoby go przed zniszczeniem, bo w 2002 roku były prezydent Andrzej Szlachta dołożył do niego herb. Modyfikacja monumentu sprawiła, że nie jest on już oryginalny.

… ale jest szansa

Gdyby jednak się okazało, że ojcowie rzeczywiście chcą się pozbyć pomnika, istnieje możliwość jego ocalenia. Najlepszym rozwiązaniem byłoby potraktowanie pomnika jako dobra kultury współczesnej. Żeby tak się stało, trzeba by opracować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który mówi o możliwości objęcia ochroną wartościowych obiektów jako dóbr kultury współczesnej. Odpowiedni wniosek w tej sprawie mógłby skierować sam prezydent, który raczej nie kwapi się do tego, lub też nasi rajcy. Okazuje się jednak, że ich zdania są podzielone. Nie ma nawet zgodności w tej kwestii w samych klubach. Zdecydowanym przeciwnikiem obrony pomnika jest Jerzy Cypryś, szef klubu PiS, który twierdzi, że z Rzeszowem powinny być kojarzone inne budowle – jak np. ratusz, zamek czy nowoczesne budynki Politechniki, a nie pomnik. Szanse na powodzenie  pomysłu ocalenia pomnika widzi za to Czesław Chlebek, szef klubu Rozwój Rzeszowa, który przyznaje, że do “akcji” przydało by się zaangażować jednak więcej osób. W podobnym tonie wypowiada się Jolanta Kaźmierczak, szefowa klubu radnych PO. Największymi orędownikami pomysłu są jednak radni SLD – Jesteśmy jak najbardziej za tym, by pomnik ocalić i jeżeli będzie taka możliwość z pewnością złożymy projekt takiej uchwały – przekonuje Grzegorz Budzik, radny SLDJeżeli nie uzyskałaby akceptacji radnych, to będziemy zbierać podpisy mieszkańców Rzeszowa pod uchwałą obywatelską. By przeforsować pomysł, trzeba zebrać ich 500.

A co na to mieszkańcy miasta?

Rzeszowianie nie ukrywają, że monument na tyle wrósł w krajobraz, że nie wyobrażają sobie, by mogło go zabraknąć. – Pamiętam czasy, gdy dopiero budowano ten pomnik i teraz co, mielibyśmy pozwolić, by go tak po prostu wyburzono? – denerwuje się pan Włodzimierz z Rzeszowa. – To niedopuszczalne. W podobnym tonie wypowiadali się pozostali czytelnicy, którzy dzwonili do naszej redakcji. – Komu ten pomnik przeszkadza, bo na pewno nie mieszkańcom – pyta pan Konrad z Rzeszowa. – To część naszej historii, nie możemy pozwolić na to, by nam go z niej wymazano – przekonuje. – Pomnik musi zostać i tyle, to cząstka Rzeszowa. – mówi pan Wojciech. – Nie rozumiem tylko, dlaczego prezydent Tadeusz Ferenc nawet jeszcze palcem nie kiwnął, by go zabezpieczyć przed pomysłem burzenia. Pani Maria z Rzeszowa przekonuje, że jeżeli ani prezydent, ani radni nie pomogą w tej sprawie, to sama zacznie zbierać podpisy pod uchwałą obywatelską, by tylko przeforsować pomysł ochrony pomnika. – To nasz symbol, bez którego miasto nie będzie już takie samo – tłumaczy.

Choć grono obrońców pomnika jest liczne, są jednak i jego przeciwnicy. – Najwyższy czas, żeby ten przeżytek komunizmu usunąć z centralnego miejsca w Rzeszowie – przekonuje Jan Ceglarz z Rzeszowa. – A po co nam takie coś? – dodaje pan Robert. – Ani to ładne, śmieją się tylko z niego, że niby przypomina wielką… – No właśnie tylko się ośmieszamy, wyburzyć – wtóruje mu pan Patryk. – Ładne, nie ładne, ale się przyzwyczailiśmy już do niego – studzi zapał rozmówcy pani Paulina. – To tak, jakby usunąć z miasta jego integralną część. Skoro stał tyle lat, to niech stoi dalej. Jak jest dobrze, to nie ma co psuć.

A co na ten temat sądzą nasi internauci? Czy pomnik Czynu Rewolucyjnego powinien zostać zburzony?(zachowana oryginalna pisownia)

Piotr: – Nie wyobrażam sobie tego. Gdyby jednak, to niech to robią na koszt własny, ani złotówki od miasta

Kominiarz: Powinni odsprzedać miastu pomnik i kawałek terenu dookoła za symboliczną złotówkę. Szkoda kasy na rozbiórkę.

born in Rzeszów: Brawo wyburzyc ten relikt przeszłej epoki akurat tu zgadzam się z braciszkami w 100 %

też urodzony w Rzeszowie: Brawo, ale bądźmy konsekwentni i wyburzmy jeszcze Nowe Miasto, Baranówke, Krakowską Południe, os Tysiąclecia i pozostałą zabudowę z lat 44-89 – przecież to też relikty przeszłej epoki.

Wojtek: (…)A może powinno się go wyburzyć a mniejszy od nowa wybudować czy to nad Wisłokiem czy na działce obok jakieś drogi wjazdowej do miasta choćby na ul.Lubelskiej, bo jest to zapewne jakiś symbol miasta Rzeszowa.

Smok: Nareszcie. Szkoda że dopiero teraz biorą się za to straszne monstrum w centrum miasta.

 

Czy jesteś ZA czy PRZECIW wyburzeniu Pomnika Czynu Rewolucyjnego?

PRZECIW

Małgorzata Janicka

– Ten pomnik to symbol naszego miasta. Wiele razy zdarzało mi się, że chcąc umówić się z kimś nie z naszego miasta, umawiałam się właśnie pod tym naszym znakiem rozpoznawalnym. Nie wyobrażam sobie tego, żeby pomnik przestał istnieć.

Katarzyna Celińska z Rzeszowa

– Pomnik Czynu Rewolucyjnego nie tylko dla mnie, ale i dla większości mieszkańców jest bardzo istotnym elementem krajobrazu Rzeszowa. Wrósł w niego i uważam, że powinien pozostać na swoim miejscu. Komu on przeszkadza, by trzeba było go wyburzać?

Sandra Węglarz z Rzeszowa

– Ten pomnik, to zdecydowanie symbol naszego miasta. Który inny obiekt jest aż tak rozpoznawalny nie tylko w Rzeszowie, co na Podkarpaciu a nawet w Polsce? Jestem zdecydowanie przeciwna rzekomym planom jego wyburzenia. Pomnik powinien pozostać, bo tak chce większość mieszkańców miasta.

Anita Rzucidło z Rzeszowa

– O pomniku mówią nawet na swoich koncertach artyści, którzy przyjeżdżają do naszego miasta. Coś chyba jest na rzeczy, skoro temat jego wyburzenia wzbudza wśród mieszkańców aż tak wiele kontrowersji. Przyzwyczailiśmy się do niego, jest integralną częścią Rzeszowa. Nie można tak po prostu się go pozbyć.

 ZA

Marcin Sokołowski z Rzeszowa

– Pomnik nie jest ani ładny, ani interesujący. Jest w Rzeszowie naprawdę wiele obiektów, które mogłyby zostać nowymi symbolami miasta, a które naprawdę okazale się prezentują. Jestem zdecydowanie za jego wyburzeniem.

Tomasz Sokół z Rzeszowa

Pomnik Czynu Rewolucyjnego mógłby zostać wymazany z krajobrazu miasta, które z pewnością tylko by na tym zyskało. Gdybym zapytał ludzi, czy rzeczywiście podoba im się ten pomnik, odpowiedzieli by pewnie, że nie jest perłą architektury. Myślę, że chodzi tu głównie o przyzwyczajenie. A gdyby został wyburzony, nic wielkiego by się nie stało.

Katarzyna Szczyrek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
19 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kama
Kama
8 lat temu

Pomnik nie jest symbolem miasta, a jeśli już to wszystkim kojarzy się z c..pą, i po co go chronić.

Jurek
Jurek
8 lat temu

W czynie społecznym wyburze bernardynów.

natasza
natasza
8 lat temu

ohydny hotel już zniknął, teraz czas na ohydną c…

espero
espero
8 lat temu

Obydwiema rękami podpisuję się pod tym co napisał Borjan… To nie nasza wina, że po wojnie dostaliśmy się pod wpływy Związku Sowieckiego i czy się to komuś podoba , czy nie, te 45 lat władzy „komunistów” są częścią naszej historii. „Komunistów” celowo napisałem w cudzysłowiu , gdyż uważam, że prawdziwych komunistów było w powojennej Polsce niewielu, a reszta to byli karierowicze, którzy z jednej strony byli wielkimi działaczami , a z drugiej chrzcili swoje dzieci i posyłali do I komunii, tylko że na „obcych ” parafiach… Ale takich ludzi nie brakuje i dzisiaj , z tym , że zmienił „świecznik”,… Czytaj więcej »

morowy chłop
morowy chłop
8 lat temu

ja mogę to wysadzić, zupełnie za darmo, od razu będzie jaśniej w centrum ;)

rzeszowiak
rzeszowiak
8 lat temu

do maniek – te piękne miasto rzeszów najwiecej by zyskałą jakby się takiego chwasta pozbyło-bo gdyby tak myślących jak ty koleś wywalono z rady miasta to tutaj byłby wielki plac budowy a za pare lat zabawa na powietrzu i praca bez liku.

morowy chłop
morowy chłop
8 lat temu
Reply to  rzeszowiak

taaa, od Wielkiej zależy ilość miejsc pracy i rozwój miasta, POwaliło cie chyba

olo
olo
8 lat temu

zacznę chodzić do kościoła, jak dopną swego

Icek brat Salci
Icek brat Salci
8 lat temu

Rozumiem, że Twój lekarz ma urlop.
lecz na pewno nakazał, nie przerywać leczenia.

maniek
maniek
8 lat temu

oto przykład, jakie jełopy mieszkają w Rzeszowie, szkoda że Hitler nie postawił jakiegoś pomnika, też by bronili do upadłego i nazywali symbolem miasta, mam nadzieję, że ten ohydny beton, zwany wielką c… zniknie z krajobrazu miasta, a po rozbórce niech rozdają po kawałku, a najlepiej niech sprzedają, na głupich zawsze najlepszy zarobek

Borjan
Borjan
8 lat temu

Przytoczę fragment wiersza Adama Asnyka .

…” Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy,
Choć macie sami doskonalsze wznieść;
Na nich się jeszcze święty ogień żarzy,
I miłość ludzka stoi tam na straży,
I wy winniście im cześć!…”

Miejsce pomnika jest tam gdzie on stoi !!!! I tak niech zostanie

rzeszowiak
rzeszowiak
8 lat temu

Pamietacie te slowa :
Utracic te reke ktora sie podnosi na wladze ludowa.
No jak tam pamietacie ? Wiadomo kto i kiedy to powiedzial. Czy aby nie jest teraz taka sama sytuacja ?
UTRACIC TA REKE.

antoni
antoni
8 lat temu

Rzeszów nigdy nie zostałby województwem gdyby nie komuchy, które na siłę z tego buraczanego miasteczka po wojnie zrobili ,,miastem wojewódzkim” kosztem zagrabionego przez sowietów Lwowa i Kresów Wschodnich

zombi
zombi
8 lat temu

ostatnia kasata w galicji odbyła się jeszcze za ck austrii,pogoniono wtedy tych wiecznych nierobow z 3 maja.Moze by znow to zrobić…Byłby spokój,a miasto zyskaloby duży parking

Dziadek
Dziadek
8 lat temu
Reply to  zombi

„Zombi” zacznij leczyć nogi bo na głowe za późno !

zombi
zombi
8 lat temu
Reply to  Dziadek

ino tyle masz do powiedzenia???

neo
neo
8 lat temu

Jak zburzą pomnik to już nikt nie będzie wiedział gdzie leży Rzeszów . Hotelu się pozbyli z wiadomych powodów. Teraz kolej na pomnik?

Kasprzak
Kasprzak
8 lat temu

Może by tak Bernardynom wyburzyć kawałek chałupy? Po co to komu? tylko stoi i zasłania „widoki”. Można by w tym miejscu zbudować plac zabaw dla dzieci…

wiesiek
wiesiek
8 lat temu

A jakie rewolucyjne czyny zostały dokonane w Rzeszowie aby czcić te czyny pomnikiem? Na zamku od 1944r dokonywano czynów wobec opozycji żołnierzy AK. Żeby tam napisano pomnik utrwalaczy władzy bym się zgodził