Wielkie liczenie ptaków

PODKARPACIE. W ostatni weekend stycznia (jutro i pojutrze) w parkach i ogrodach tysiące wolontariuszy będą szukać jemiołuszek – ptaków wielkości szpaka z charakterystycznym czubkiem na głowie. Ten i inne gatunki będą liczone w ramach siódmej edycji dorocznego Zimowego Ptakoliczenia.

Zima wszystkim daje się ostro we znaki – również ptakom. Aby sprawdzić, jak sobie z nią radzą, co roku w ostatni weekend stycznia Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) organizuje Zimowe Ptakoliczenie. Akcja to kolejny przykład intensywnie rozwijającej się na świecie tzw. nauki obywatelskiej (citizen science) bazującej na współpracy naukowców i pasjonatów.

W akcji może wziąć udział każdy – wystarczy na specjalną kartę obserwacji wpisać wszystkie gatunki widziane przez godzinę w przydomowym ogrodzie, na skwerze czy lokalnym parku. Czasem nie trzeba nawet wychodzić poza dom. Nieznajomość ptaków i ich zwyczajów nie stanowi żadnej przeszkody – organizowana przez OTOP impreza ma właśnie zachęcić do poznania gatunków spędzających w Polsce zimę w bliskim sąsiedztwie człowieka. Wolontariusze OTOP podczas bezpłatnych wycieczek ornitologicznych podpowiedzą, na co zwracać uwagę przy rozpoznawaniu ptaków, oraz jak i czym je dokarmiać.

Wypełnioną podczas Zimowego Ptakoliczenia kartę trzeba wysłać do centrali OTOP lub zarejestrować wyniki na prowadzonej przez tę organizację stronie www.awibaza.pl (po wcześniejszej rejestracji). Zebrane obserwacje pomogą ornitologom w poznaniu sytuacji najczęściej spotykanych zimą gatunków. Wyniki z poprzednich lat pokazują, że w tej grupie prym wiodą wróbel, gawron i kaczka krzyżówka.

Wyjątkową sytuację odnotowaliśmy w styczniu 2007, gdy najliczniej notowanym gatunkiem okazał się kwiczoł.

– Co kilka lat w Polsce pojawiają się bardzo liczne stada tych drozdów przylatujące z północy i wschodu Europy – takie inwazje na pewno trudniej byłoby śledzić bez udziału naszych wolontariuszy. – mówi Antoni Marczewski, administrator serwisu awibaza.pl

Być może tym razem uczestnikom Zimowego Ptakoliczenia uda się zaobserwować nalot właśnie jemiołuszek, które w poszukiwaniu jedzenia docierają do Polski z lasów Skandynawii i północnej Rosji.

Na stronie internetowej OTOP (www.otop.org.pl) znaleźć można listę bezpłatnych wycieczek prowadzonych przez doświadczonych wolontariuszy OTOP, podczas których będą się dzielić swoją wiedzą.

ac

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments