Wielkie muzyczne święto

– Serdecznie zapraszam do przeniesienia się w nadrealny świat muzyki – tak Marta Wierzbieniec, dyrektor Filharmonii Podkarpackiej, zapraszała do wzięcia udziału w festiwalu podczas wtorkowej konferencji prasowej. Fot. Marcin Jeżowski

RZESZÓW, ŁAŃCUT. Od 17 do 25 maja czeka nas moc wrażeń podczas Muzycznego Festiwalu w Łańcucie.

Rozpoczęło się wielkie odliczanie do 52. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, który jak co roku ściągnie na Podkarpacie mnóstwo sław i miłośników muzyki. Czeka nas 12 wspaniałych koncertów, podczas których będziemy mieć niepowtarzalną okazję usłyszeć m. in. takie gwiazdy jak: światowej sławy pianistki, siostry Lebeque, wspaniałego tenora Philippe Do, mezzosopranistkę Magdalenę Idzik, sopranistkę Urszulę Kryger, Ingedesman &Joo oraz Anitę Lipnicką.

Tegoroczny festiwal rozpocznie się w sali balowej Muzeum-Zamku w Łańcucie koncertem Lutosławski Piano Duo. Uroczysta inauguracja, podczas której usłyszymy “Traviatę” Verdiego w wykonaniu chóru Opery Krakowskiej oraz recital Philippe Do, będzie miała natomiast miejsce w sobotę, 18 maja, w sali Filharmonii Podkarpackiej.

Niespodzianką festiwalu będzie koncert, który odbędzie się po raz pierwszy w pałacowej storczykarni, a podczas którego wystąpi mezzosopranistka Magdalena Idzik. Muzyka po raz pierwszy od wielu lat wypełni również teatrzyk księżnej Lubomirskiej, gdzie zobaczymy operę Telemanna “Pimpinone”.

Nie zabraknie także naszych rodzimych gwiazd: skrzypka Andrzeja Kulki, Tria Andrzeja Jagodzińskiego czy sopranistki Urszuli Kryger.

Podczas wielkiego finału festiwalu – koncertu plenerowego (25 maja) zabrzmi z kolei kantata Carla Orffa “Carmina Burana” w wykonaniu połączonych chórów: Teatru Wielkiego w Łodzi, Instytutu Muzyki UR i Artos.

– Piękne wnętrza, piękne otoczenie i piękna muzyka, to kwintesencja Muzycznego Festiwalu w Łańcucie – mówiła na zorganizowanej we wtorek konferencji prasowej Marta Wierzbieniec, dyrektor Filharmonii Podkarpackiej, która przedstawiła obfity plan imprezy. Jak co roku festiwalowi towarzyszyć będą również wystawy, a goście będą mieli okazję spotkać się z Bogusławem Kaczyńskim, który będzie prezentował swoją książkę “Łańcut, moja miłość”.

Festiwal w liczbach:
1 mln zł – koszt organizacji Festiwalu
500 tys. – kwota dotacji z Urzędu Marszałkowskiego
200 tys. zł – kwota dotacji z Ministerstwa Kultury
65 tys. zł  – kwota dotacji z Urzędu Miasta Rzeszowa
12 – liczba koncertów
370 zł – koszt karnetu
40 – 100 zł – ceny biletów na poszczególne koncerty
9 kwietnia – rozpoczyna się sprzedaż biletów

Katarzyna Szczyrek

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o