Wielkie zamieszanie z nowym rozkładem jazdy

PODKARPACIE. Wygląda na to, że PKP oferują mieszkańcom Podkarpacia więcej atrakcyjnych połączeń i w lepszych godzinach, ale na razie nikt nic nie wie

Do informacji kolejowej w Rzeszowie dodzwonić się nie sposób. W internetowych wyszukiwarkach połączeń jest na razie trochę błędów, a nawet niektórych pociągów w ogóle nie ma. Czegokolwiek można się dowiedzieć dopiero po analizie rozkładu jazdy wywieszonego na dworcu kolejowym lub w punkcie informacyjnym. Podróżni są zagubieni i wściekli na panujący bałagan.

– Miałem w poniedziałek jechać do Warszawy porannym pociągiem Regio i już w piątek kupiłem sobie bilet – żali się pan Andrzej Zawistowski, czytelnik z Rzeszowa. – Przyjechałem na dworzec i okazało się, że mój pociąg pojechał godzinę wcześniej. Rzeczywiście, od niedzieli zamiast o godzinie 6.14 ten pociąg odjeżdża o 5.00. Tyle że nikt mnie o tym nie poinformował, a nowy rozkład wywieszono na dworcu w ostatniej chwili.

Podobnych zmian w nowym rozkładzie jazdy pociągów jest więcej.

Informacja tylko na stronach internetowych przewoźników

– Ogłosiliśmy nowy rozkład już dziewięć dni przed jego wejściem w życie – mówi Michał Lipiński z biura prasowego Przewozów Regionalnych. – Przekazaliśmy te informacje wszystkim zajmującym się obsługą podróżnych. Powinny być więc one dostępne zarówno na dworcach kolejowych, jak i w informacyjnych portalach internetowych.

Podobna sytuacja panuje u drugiego kolejowego potentata przewozów pasażerskich, PKP Intercity. Informacje o nowym rozkładzie jazdy pociągów tej spółki można uzyskać, albo stronie internetowej www.intecity.pl albo w specjalnych punktach informacyjnych. W Rzeszowie taki punkt otwarto w niedzielę, 12 grudnia, w pierwszym dniu obowiązywania nowego rozkładu.

W Polsce inaczej niż w Europie

– Wszystkich pasażerów przepraszamy za zamieszanie spowodowane zmianami w rozkładzie jazdy – sumituje się Małgorzata Sitkowska, rzecznik prasowy PKP Intercity. – Zmiana rozkładu dotyczy wszystkich przewoźników europejskich i zawsze ma miejsce w drugi weekend grudnia.

Jednak w innych krajach Europy precyzyjna informacja o nowym rozkładzie jazdy pociągów została podana jeszcze w listopadzie i kolejarze zadbali o to, by była łatwo dostępna dla wszystkich podróżnych. Tak jest co roku.

Najważniejsze zmiany w REGIO

Popularny pociąg „WOŚP” łączący Rzeszów ze Stolicą nie jest już REGIOekspresem. Zniknęły nowoczesne komfortowe wagony i miejsca kl. 1. Pociąg odjeżdża teraz z Rzeszowa o godz. 5.00. Nie jedzie przez Dworzec Centralny w Warszawie. Zatrzymuje się na dworcach Ochota (10.47) i Śródmieście (10.50). W drogę powrotną wyrusza z Warszawy Wschodniej o godz. 17.53 i do Rzeszowa przyjeżdża o 23.37.

W soboty, oraz w święta, kursuje pociąg interREGIO „San” na trasie Gliwice – Stalowa Wola – Gliwice. Pociąg „Podkarpacie” jeździ codziennie między Rzeszowem a Gliwicami, a w niedziele dociera aż Wrocławia. Z kolei „Wielkopolanin” łączy codziennie Rzeszów z Poznaniem, a w weekendy, od czwartku do niedzieli, ma wydłużone kursy aż do Stalowej Woli.

Kolejną nowością Przewozów Regionalnych są szynobusy REGIO (pociągi osobowe) „Resovia” i „Korona”. Kursują one na trasie Rzeszów – Lublin przez Stalową Wolę. Odjazdy z Rzeszowa o godz. 6.00 i 14.34, a z Lublina o 6.25 i 16.32.

Zmiany w Intercity

W ofercie PKP Intercity nie przybyło, ani nie ubyło pociągów jeżdżących z i na Podkarpacie. Zmieniły się natomiast godziny kursowania wielu pociągów. Tak np. ExpresIC „Małoplska” z Przemyśla do Warszawy odjeżdża teraz o godz. 5.55 czyli o 2 godziny wcześniej niż dotychczas.

Krzysztof Rokosz

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments