Wierzę, że zdążę na mundial!

- Jestem przekonany, że wielu z nich w przyszłości zagra w Ekstraklasie oraz reprezentacji - tak o uczestnikach rzeszowskiego campu mówi Maciej Makuszewski, piłkarz kadry Polski i Lecha Poznań. Fot. Wit Hadło

– Jestem przekonany, że wielu z nich w przyszłości zagra w Ekstraklasie oraz reprezentacji – tak o uczestnikach rzeszowskiego campu mówi Maciej Makuszewski, piłkarz kadry Polski i Lecha Poznań. Fot. Wit Hadło

Rozmowa z MACIEJEM MAKUSZEWSKIM, pomocnikiem reprezentacji Polski i Lecha Poznań.

Główną twarzą zorganizowanego w sobotę na stadionie Resovii piłkarskiego campu był MACIEJ MAKUSZEWSKI, piłkarz Lecha Poznań, który we wrześniu ubiegłego roku zadebiutował w kadrze Adama Nawałki. Reprezentant Polski, który do Rzeszowa przyjechał na zaproszenie Mariusza Paszkowskiego i SMS Resovia, w grudniu zerwał więzadła krzyżowe, a teraz robi wszystko, by pojechać na mundial do Rosji.

- Był pan mocno oblegany przez tłumy dzieciaków. Jak oceni pan rzeszowski camp?
- Jestem pozytywnie zaskoczony liczbą dzieciaków i jakością wykonywanej pracy przez trenerów. Gdy byłem dzieckiem, nie było takich warunków, grało się na podwórku, a tu gołym okiem widać, że piłka się rozwija i szkolenie najmłodszych idzie do przodu. W Rzeszowie widzę ambicje ludzi, którzy chcą coś zrobić dla piłkarskiego rozwoju dzieci i młodzieży. Fajnie, że mogę spotkać się z dzieciakami. Dla nich to jest też fajna sprawa, aby spotkać się z zawodnikiem Lotto Ekstraklasy, porozmawiać, zrobić zdjęcie. Jako dziecko chciałem robić sobie zdjęcia z piłkarzami z 4 i 5 ligi, ponieważ pochodzę z małej miejscowości. Uczestnictwo w campie dla tych dzieci na pewno wiąże się z jakimś stresem, ale to jest pozytywne, bowiem to takie przetarcie przed tym, co czeka ich w przyszłości. Gratuluję trenerom ogromnej liczby dzieciaków. Jestem przekonany, że wielu z nich w przyszłości da im satysfakcję i zagra w Ekstraklasie oraz w reprezentacji Polski. Będę trzymał kciuki za projekt Football Lab, bo absolutnie się pod tym podpisuje. Mariusz Paszkowski jest moim przyjacielem i nim zaczął realizować swój projekt, nie ukrywam, że wspólnie pracowaliśmy. Swoim spojrzeniem dał mi wskazówki, nad czym mógłbym się skupić, co poprawić, gdzie więcej popracować.

- Czy pana rekonwalescencja nadal przebiega bez zarzutów i kiedy możemy się spodziewać powrotu na boiska Lotto Ekstraklasy?
- Każdego dnia odbywam coraz intensywniejszy trening i zauważam większą poprawę. Za tydzień w środę jadę na ostatnią konsultację do prof. Marianimiego w Rzymie. Mam dwudniowe kompleksowe testy polegające na badaniu siły, poruszania się, strzału czy podania. Będziemy robili też rezonans i USG. Cały czas jest progres, sam czuję, że ten czas działa na moją korzyść. Dziś normalnie trenuję, tylko że jeszcze nie z kolegami. Nie wchodzę w kontakt z innymi piłkarzami, mam tylko lekkie przepychanki z trenerem. Jeśli chodzi o ćwiczenia z piłką to robię z nią wszystko. Już nie mogę się doczekać, kiedy wyjdę na murawę. Zamierzam zagrać w lidze w maju. Wszystko idzie w dobrym kierunki i dziękuje, że tutaj wiele osób trzyma za mnie kciuki, wiele naprawdę ciepłych słów otrzymałem przez te miesiące, kiedy się rehabilitowałem. Życzę każdemu zawodnikowi, który zmaga się z tak poważną kontuzją, aby tak wiele osób go wspierało. Myślę, że głowa jest tu najważniejszym czynnikiem, aby się nie poddać. Wiadomo, są momenty zwątpienia, jest bardzo ciężko, nie ma co ukrywać. Ja trenowałem 5 – 6 godzin dziennie od poniedziałku do soboty, w gabinetach rehabilitacji przerzuciłem tony ciężarów. Wierzę, że wrócę mocniejszy fizycznie i psychicznie, a ta cierpliwość kiedyś zaowocuje. Wierzę, że zdążę na mundial!

- Sztab szkoleniowy reprezentacji nieustannie pana monitoruje. Adam Nawałka dzwonił już do pana?
- Tak, z trenerem Nawałką rozmawiamy tak regularnie co miesiąc, po każdej konsultacji z profesorem. Selekcjoner jest też w kontakcie z klubem, a to muszę podkreślić, że Lech zapewnił mi takie warunki rehabilitacji, że naprawdę pozazdrościć mogą największe kluby. Myślę, że Arek Milik nie miał lepszych warunków w Napoli, niż ja w Poznaniu. Mam wszystko, czego potrzebuję.

- Pamięta pan sezon 2009/2010, a dokładnie ostatni jego mecz o punkty?
- Tak, graliśmy w tutaj z Resovią i przegraliśmy 2-3. Grazvydas Mikulenas chyba trzech setek nie strzelił z moich podań (śmiech). Natomiast pamiętam ten mecz doskonale tylko z jednego powodu. Jeden z zawodników – chyba lewy obrońca – nieustannie za mną biegał i kopał mnie cały czas, czy to z piłką czy bez piłki. Miałem kilka ładnych siniaków po tym meczu (śmiech).

- Pan również nie był święty, bo obejrzał wówczas żółtą kartkę…
- W końcu musiałem oddać (śmiech).

- Przeczuwał pan, że to może być ostatni mecz na boiskach II-ligowych przed debiutem w Ekstraklasie?
- Miałem dwa bardzo dobre sezony w Wigrach Suwałki. Obok bramek w każdym z tych sezonów miałem ponad 15 asyst. Wiem, że wiele klubów przyjeżdżało mnie oglądać, ale ja wtedy inaczej podchodziłem do futbolu. Nie miałem takiej napinki, że gdy już idzie mi w Wigrach, to muszę grać wyżej. Cieszyłem się, że grałem w tym klubie, bo miałem tam super warunki i zrobiłem w nim spore postępy. Natomiast każdy z trenerów i kolegów mówił mi, że to tylko kwestia czasu, kiedy zagram w Ekstraklasie. Ja szczerze powiedziawszy podchodziłem do tego z dużym dystansem. Jak przyszedłem do Jagiellonii, pamiętam, był to dla mnie duży szok i zaskoczenie. Już pierwszy mój mecz był w europejskich pucharach, co było wielkim zaskoczeniem.

Rozmawiał Łukasz Szczepanik

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.