Wieś u bram trzeciej ligi

Stadion w Zaczerniu lada dzień powiększy się o trzysta miejsc siedzących.

IV LIGA. W Zaczerniu już zakupiono krzesełka, w środę rozpocznie się remont stadionu.

W Targowiskach i Zaczerniu żyje mniej osób niż w Boguchwale, która i tak należy do najmniejszych ośrodków piłkarskich trzeciej ligi. A przecież podkarpacka prowincja nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa – w weekend z tą klasą rozgrywkową przywitać się może Strumyk Malawa.

Drużynie Marcina Wołowca wystarczy remis w kończącym sezon spotkaniu z JKS w Jarosławiu. Strumyk na wyjeździe nie przegrał od 23 października i znajduje się na najlepszej drodze do osiągnięcia największego sukcesu w 62-letniej historii klubu.

Przykryją rzeczkę?

Szefowie Strumyka w piłkarzy wierzą, ale nie chcą zapeszać i z przystosowaniem obiektu do III-ligowych standardów jeszcze się wstrzymują. – Niezależnie od wyniku, zaczynamy remontować budynek klubowy. Okna już wymieniliśmy, na piętrze powstaną łazienki, budynek zostanie ocieplony – tłumaczy Ryszard Skomra, dyrektor klubu z Malawy. Przyznaje, że największym problemem jest małe boisko. – Żeby je poszerzyć musielibyśmy przykryć przepływającą obok rzeczkę. Jest to możliwe, ale wiąże się z kosztami, trzeba też zdobyć odpowiednie pozwolenia. Na to wszystko potrzeba czasu, a tego nie mamy.Boisko Strumyka należy do gminy Krasne, w której znajduje się już jeden obiekt wysokiej klasy. – Jedna z opcji zakłada, że w przypadku awansu, gralibyśmy na stadionie Crasnovii – potwierdza Ryszard Skomra.

Znikną nierówności

Limblach Zaczernie, który w sobotę zdobył przepustkę do III ligi, rozpoczął właśnie akcję “Otrzymać licencję”. – W poniedziałek zakupiliśmy trzysta krzesełek w kolorach niebieskim i żółtym, w środę zacznie się ich montaż – mówi prezes klubu Robert Krakowski. Z kolei początkiem lipca firma z Kolbuszowej wkroczy na murawę. – Nierówności znikną, pojawi się trawa lepszej jakości. Będzie dobrze – uśmiecha się sternik beniaminka.

Ligowa prowincja coraz liczniejsza

BOGUCHWAŁA (miasto)
Liczba mieszkańców: 5900
Klub: Izolator (istnieje od 1944 roku)
Stadion: 1000 miejsc
A to ciekawe: wybudowany w ramach Centralnego Ośrodka Przemysłowego w 1939 r. Zakład Porcelany Elektrotechnicznej Zapel to dziś największy w kraju i ceniony w świecie producent izolatorów porcelanowych. Swoje wyroby Zapel eksportuje m.in. do Iranu, Meksyku, USA czy Australii.

TARGOWISKA (wieś)
Liczba mieszkańców: 2250
Klub: Partyzant (istnieje od 1954 roku)
Stadion: 650 miejsc
A to ciekawe: w 1997 r. na lotnisku w Targowiskach wylądował samolot z Janem Pawłem II, który udał się na pielgrzymkę do Krosna i Dukli. Podczas wojny z tego lotniska startowały niemieckie bombowce na front wschodni.

ZACZERNIE (wieś)
Liczba mieszkańców: 2900
Klub: KS Zaczernie (istnieje od 1947 roku)
Stadion: 300 miejsc
A to ciekawe: na początku XIX wieku w Zaczerniu wybudowano browar. Po wojnie został upaństwowiony i działał w ramach Zakładów Piwowarskich w Łańcucie, a potem w Leżajsku. Jeszcze 20 lat temu browar w Zaczerniu produkował dziewięć gatunków piw. Podwoje zamknął w połowie lat 90.

MALAWA (wieś)
Liczba mieszkańców: 2800
Klub: Strumyk (istnieje od 1949 roku)
Stadion: 300 miejsc
A to ciekawe: wieś, której początki sięgają XIV wieku, jest malowniczo położona. Różnice między najniższym a najwyższym wzniesieniem wynoszą aż 160 m npm.

Tomasz Szeliga

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.