Wiewiórka w brzuchu? Po dopalaczach to możliwe!

Fot. Archiwum

O zagrożeniach, jakie z sobą niosą nowe narkotyki z Markiem Mrozem z rzeszowskiego sanepidu rozmawia Anna Moraniec.

– Jak wygląda sytuacja z zażywaniem, z zatruciami po dopalaczach czy nowych narkotykach na Podkarpaciu?
– Jeszcze w tamtym roku mieliśmy najniższy wskaźnik zatruć dopalaczami, w ciągu całego roku doszło do 20 tego typu przypadków. W tym roku do czerwca było już 14 zatruć. Do 15 września przyjęto 34 zgłoszenia zatruć (w tym 1 zgon 18-latka), do 31 września odnotowaliśmy 37 przypadków.

– Czy wysyp zatruć ma jakiś związek z nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która weszła w życie w II połowie roku? Czy przestępcy chcieli się „pozbyć” towaru?
– Z naszych danych wynika, że w ostatnim okresie pojawiło się na rynku bardzo dużo tanich i bardzo tanich środków psychoaktywnych, bardzo silnie działających. Z tego co wiemy O,5 miligrama może wywoływać odurzenie i uzależnienie, bardzo łatwo więc je przedawkować, stąd 40 zgonów w skali kraju tylko w tym roku.

– Co w nich jest?
– Najczęściej syntetyczne narkotyki w z grupy opioidów, fentanyl, niesamowicie szybko uzależniający psychicznie i fizycznie. Działające na układ nerwowy. To sprawia że w mediach pojawiają się tytuły „Po dopalaczach powiesił się na kapturze”, „Nagi kierował ruchem”, Wił się i miał konwulsje”, „Wyskoczył z 10 piętra”, „Zabił ciotkę i ranił dwie osoby”. Problem w tym, że osoby po dopalaczach nie są świadome tego co się z nimi dzieje, potrafią się okaleczać, najtragiczniejszy przypadek to taki gdy młody mężczyzna w obawie, że ma w brzuchu wiewiórkę potrafił nożyczkami wyciąć powłoki brzuszne, wyjąć jelita, nerki i grzebać w nich w poszukiwaniu zwierzątka, nie czując bólu. To niesamowite.

– Czy ustawa, która weszła w życie pomoże opanować handel dopalaczami?
– Żaden kraj nie poradził sobie z narkotykami do końca. Ustawa da nam jednak do ręki lepsze narzędzia, które pozwolą na skuteczniejszą walkę z wprowadzaniem na rynek i rozprowadzaniem substancji psychoaktywnych.

– Dziękuję za rozmowę.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o