Wilki coraz głodniejsze

Po ataku wilka inni drapieżnicy nie mają zbyt wielu resztek do zdobycia. Fot. Bogdan Myśliwiec

PODKARPACIE. Leśnicy odnajdują szczątki zwierząt pożartych przez wilki.

W lasach trwa dramatyczna walka o przetrwanie. Drapieżnicy atakują wszystko co się rusza.

Na wpół zjedzone sarny i daniele to w lasach Budy Stalowskiej na północy Podkarpacia, widok do którego leśnicy zaczynają się już przyzwyczajać. Są także mniejsze, wypatroszone zwierzęta. Wszystkie padły ofiarą wygłodniałych wilków.

Do ubiegłego roku leśnicy nie odnotowywali tak częstych ataków wilków. Zima roku 2011 była jednak jedną z najmroźniejszych, a mróz trzymał przez wiele tygodni. W tym roku zima przyszła z opóźnieniem, ale siarczyste mrozy szybko dały się dzikim mieszkańcom lasu we znaki.

– Zwierzęta są wygłodniałe. Potrzebują też więcej energii, żeby przetrwać w takich warunkach. Stąd te ataki. Mieliśmy już kiedyś przypadek wilka, który złapał się we wnyki. Desperacja zwierząt zmusza je do sięgania po mięso, które podłożono, by złapać je w pułapkę – dowiadujemy się przedstawiciela służb leśnych.

Na terenie Nadleśnictwa Buda Stalowska trwa nieustanna pomoc dzikim zwierzętom, które można dokarmiać. Leśnicy raz na tydzień, a czasem nawet i częściej zasypują paśniki paszą i słomą. Drapieżniki radzą sobie same.

Jak podaje encyklopedia, wilki z reguły unikają jakiegokolwiek kontaktu z ludźmi. Decydują się na to, tylko wtedy gdy są bardzo głodne i nie mają innych szans na znalezienie pożywienia. Ostatnia ofiara zginęła w Gruzji 20 lutego 2009 roku w okolicy wioski Giorgitsminda. Ogółem od 2000 roku na świecie odnotowano 20 przypadków zgonów spowodowanych przez wilki.

Małgorzata Rokoszewska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kitkat85
kitkat85
8 lat temu

krwiożercze wilki według mnie powinny być chronione (nie broniąc ekologów bo to zbzikowani ludzi ) a że pożerają zwierzęta domowe taka ich natura tok było od zawsze niestety to my ludzie kurczymy ich obszary łowieckie osiedlając się na terenach na których wilki były o wiele wcześniej przed nami

rzeszowiak2
rzeszowiak2
9 lat temu

krwiożercze wilki maja byc chronione /mordercy owiec, psów na uwięzi, cieląt i postrach ludzi / – bo ekolodzy maja takie zdanie ? !

Maciej
Maciej
6 lat temu
Reply to  rzeszowiak2

Tak! jak każde inne zwierze! A Ty nie jesz krówki, świnki na obiad? Krwiożerco..

rzeszowiak2
rzeszowiak2
9 lat temu

ekolodzy sa groźni dla otoczenia /to szowiniści/
niedawno opisywano jak jakiś ekolog zobaczył węża – gniewosz plamisty, chroniony/ i zablokował budowe autostrady do Szczecina

Zapory w Rzeszowie nie mozna odmulac bo ekolodzy wypatrzyli jakiegoś ptaszka w trawie !

bobry za sprawa ekologów niszcza wały p.powodziowe

nas ma zalać powódź , autostrady maja byc zablokowane bo ekolog wypatrzył gdzieś węża lub ptaszka ? !

Imię (wymagane)
Imię (wymagane)
9 lat temu

ze jak? ze „drapieżnicy”? ..

rzeszowiak2
rzeszowiak2
9 lat temu

rozstrzeliwać ekologów !
doputy żyje ostatni „ekolog” nie mamy szans na walkę z wilkami !

lech
lech
9 lat temu
Reply to  rzeszowiak2

o ty buroku rzeszowioku. jak żeś głupi to się nie wypowiadaj.

polak parobek
polak parobek
9 lat temu

Jeszcze tydzień takich mrozów i sam zacznę polowanie i nie tylko na zwierzynę ale i na opał zgromadzony u sąsiadów, taki kraj gdzie uczciwą pracą nawet oszczędzając można nie przetrwać zimy ,

a podobno klimat się ociepla …………

jedward
jedward
9 lat temu

które zwierzęta są bardziej pożytecze WILKI czy SARNY ?

ROMAN
ROMAN
9 lat temu

no i co to za afera normalna walka o życie toczy się cały czas nie tylko u zwierząt a u ludzi to nie – słaby pada i ginie przetrwa tylko mocny- silny bezwzględny – takie prawo

rzusto
rzusto
9 lat temu

… Drapieznicy …