Wino kością niezgody w Jarosławiu

Waldemar Paluch podkreślał, że wino kupowane jest od lokalnych producentów, a więc przy okazji promuje się produkty regionalne. Fot. UM Jarosław

Waldemar Paluch podkreślał, że wino kupowane jest od lokalnych producentów, a więc przy okazji promuje się produkty regionalne. Fot. UM Jarosław

JAROSŁAW. Radni twierdzą, że zamiast pieniądze przeznaczać na alkohol, można by je dać na remont chodników lub ulic.

Od dłuższego czasu część radnych z Jarosławia zarzuca burmistrzowi niewłaściwe zarządzanie Centrum Kultury i Promocji w tym mieście. Ostatnio głośno było o wydatkach na catering, a przede wszystkim wino kupowane na wystawy odbywające się w placówce.

Radni nie mogą pogodzić się z tym, że zamiast przeznaczyć te pieniądze na remont ulic, chodników czy jakikolwiek inny cel, na którym skorzystaliby jarosławianie, kupuje się za nie alkohol. Przypominają również, że urzędnicy pracują za skromne pensje i podwyżki dla nich byłyby lepszą inwestycją, niż wino. Co na to burmistrz Waldemar Paluch?

- Podobnie jak w innych instytucjach kulturalnych, zwyczaj podawania symbolicznej lampki wina na otwarcie wystawy istnieje także w Jarosławiu – zauważa Hubert Ochmański, rzecznik burmistrza miasta. – Koszt takiego działania to średnio nie więcej niż 110 zł na wernisaż. Nie można zatem mówić, że z tej kwoty mogłyby zostać wypracowane jakiekolwiek podwyżki dla pracowników – tłumaczy rzecznik. Jak mówi, na to potrzebne są zdecydowanie większe środki – i to między innymi one zawarte były w obniżonej przez Radnych Miejskich dotacji dla CKiP.

Ile właściwie wydano na rzeczony alkohol? Jak informuje rzecznik, w 2016 r. przeznaczono 1158 zł, a w 2017 – 1722 zł. Łącznie 2880 zł. W tym czasie odbyło się 28 wernisaży, a więc na jeden wydano 102 zł. Mimo że koszt nie wydaje się duży, Rada Miasta apelowała, by Regionalna Izba Obrachunkowa skontrolowała CKiP, czy zgodnie z prawem kupuje alkohol na wystaw, które się tam odbywają. Na ostatniej sesji przegłosowano uchwałę, która w rezultacie może oznaczać zewnętrzną kontrolę Regionalnej Izby Obrachunkowej w Centrum. – Czy rzeczywiście tak się stanie, nie sposób dziś stwierdzić. Jeśli nawet, to uda się raz na zawsze wyjaśnić sporną kwestię finansowania lampki wina w trakcie wernisaży – mówi rzecznik. – Niezależnie od tego, burmistrz Waldemar Paluch zalecił przeanalizowanie tego tematu, aby w przyszłości nie było żadnych wątpliwości co do poprawności tej praktyki lub jej zgodności z prawe – dodaje.

Koszty na catering to element składowy organizowanych przedsięwzięć. Jednostka w ostatnich latach zorganizowała szereg imprez i wydarzeń kulturalnych. Ich liczba wzrosła z niewielu ponad 100 w 2014 r. do ponad 200 w roku ubiegłym. – Twierdzenia wygłaszane przez niektórych radnych miejskich wobec sposobu gospodarowania centrum wydają się zatem nie do końca sprawiedliwe i koncentrują uwagę nie tam, gdzie powinny – zaznacza rzecznik.

Wioletta Kruk

do “Wino kością niezgody w Jarosławiu”

  1. jarosławiak

    pan Jan ma rację a pan radny Walter niech przypomni sobie co umieścił jego brat przed wyborami na kamienicy tzw Kłakach.

  2. Jan

    Grzecznie tylko przypomnę jak wyglądały imprezy za burmistrza Wyczawskiego. Np. przyznawanie nagród Jarosławów. Tam raczej 100 złotych na imprezę nie przeznaczano. No, ale wtedy to ktoś inny, ten właściwy, był burmistrzem

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.