Wirtualne kontrole fiskusa

Urzędnicy skarbowi mogą sprawdzać m.in. poprawność rachunków, dane kontrahentów oraz wiarygodność faktur. Fot. Archiwum

Urzędnicy skarbowi mogą sprawdzić zawartość firmowych komputerów. Na czym to polega?

Kontrolerzy skarbowi podczas kontroli mogą sięgać nie tylko do papierowej dokumentacji rachunkowej firmy. Fiskus prowadzi też kontrole elektroniczne za pomocą wyspecjalizowanych programów komputerowych. Kontrolerzy coraz częściej sięgają po ten środek.

Podstawą prawną do takiej kontroli jest ordynacja podatkowa, a dokładniej artykuł 286. W świetle prawa taka elektroniczna kontrola niczym nie różni się od zwykłej kontroli przeprowadzanej na papierowej dokumentacji. Obydwie kontrole są równoprawne.

Ostatnio coraz powszechniej kontrolerzy wykorzystują w swoich działaniach programy komputerowe, które znacznie skracają czas postępowania i pozwalają skontrolować większą liczbę podmiotów. Przy zastosowaniu e-kontroli liczba faktur i rozliczeń przestaje mieć takie znaczenie i nie ogranicza fiskusa czasowo. Dlatego też fiskus kiedy tylko ma taką możliwość sięga po technologię.

Co może skontrolować fiskus
Kontroli podlegają informacje z komputerowych programów księgowych. Aby przeprowadzić kontrolę elektroniczną, organ skarbowy najpierw musi wystąpić do podatnika z zapytaniem, jaki rodzaj programu stosuje i w jakim rozszerzeniu zapisywane są pliki zawierające dane rachunkowe. Firma na takie wezwanie musi pisemnie odpowiedzieć i zawrzeć następujące informację: nazwa, producent oprogramowania oraz data rozpoczęcia używania go do rozliczania działalności gospodarczej. Oprócz tego w odpowiedzi powinna znaleźć się informacja w jakich formatach nasz program księgowy zapisuje dane oraz do jakich formatów jest w stanie je wyeksportować lub przekonwertować.

Fiskus może pobrać od przedsiębiorstwa dane księgowe w formie elektronicznej i dokonać ich analizy za pośrednictwem specjalnych programów. Tutaj może być sprawdzona poprawność rachunków, ale także dane kontrahentów oraz wiarygodność faktur. Tak samo program jest w stanie porównać dane o firmowych zakupach i sprzedaży. W ten sposób fiskus jest w stanie kompleksowo i dokładnie prześwietlić podatnika w stosunkowo krótkim czasie.

Na koniec protokół
Tak samo jak w przypadku zwykłej kontroli przedstawiciele skarbówki mogą prowadzić[ przesłuchania, żądać dodatkowych informacji i wyjaśnień. Elektroniczna kontrola również kończy się spisaniem protokołu. Od daty otrzymania protokołu podatnik ma 14 dni na zgłoszenie zastrzeżeń. Natomiast fiskus ma kolejne dwa tygodnie na ustosunkowanie się do zastrzeżeń kontrolowanego.

Artur Getler

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o