Wirusowemu zapaleniu wątroby powiedz NIE!

Zaszczep się w tym tygodniu po promocyjnej cenie. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. W dniach od 15 do 26 kwietnia odbędzie się XXVI edycja ogólnopolskiej akcji Żółty Tydzień.

Ideą kampanii jest edukacja na temat zagrożeń związanych z wirusowym zapaleniem wątroby typu A (WZW A) i typu B (WZW B) oraz popularyzacja szczepień ochronnych jako skutecznej profilaktyki tych chorób. Adresy punktów szczepień biorących udział w akcji w Rzeszowie, Stalowej Woli, Mielcu i Łańcucie można znaleźć na stronie www.zoltytydzien.pl.

Często wyjeżdżasz, jadasz posiłki w przypadkowych miejscach, pijesz napoje z kostką lodu, ćwiczysz w siłowni, uprawiasz sport, korzystasz z zabiegów kosmetycznych, planujesz zabieg medyczny? W każdej z tych sytuacji, których często nie da się uniknąć, istnieje prawdopodobieństwo zakażenia się wirusowymi zapaleniami wątroby. Nie należy lekceważyć tego ryzyka i warto jak najwcześniej pomyśleć o odpowiedniej profilaktyce.

Wirusowe zapalenie wątroby długo nie daje objawów. Gdy choroba jest już zaawansowana, pojawiają się bóle brzucha, mdłości, niestrawność… Wywołuje je kilka typów wirusa (A, B i C, na którego nie ma szczepionki). Zakażenie grozi uszkodzeniem wątroby prowadzącym do jej całkowitej niewydolności, a więc śmierci chorego. – Najlepszym sposobem uniknięcia zachorowania jest zaszczepienie się – mówi dr n. med. Jerzy Sieklucki, konsultant wojewódzki ds. chorób zakaźnych.

Ile szczepień?
Punkty szczepień biorące udział w akcji Żółty Tydzień oferują szczepionkę skojarzoną, uodparniającą przeciwko obu typom wirusa (standardowy schemat szczepienia składa się z 3 dawek – pierwszą dawkę podaje się w dowolnie wybranym terminie, drugą dawkę po upływie 1 miesiąca, a trzecią po upływie 6 miesięcy od podania pierwszej dawki) oraz szczepionki monowalentne, czyli takie, które chronią przed jednym z typów wirusa. W przypadku WZW typu A podaje się szczepionkę w 2 dawkach w odstępie 6-12 miesięcy.

Podstawowy schemat szczepienia przeciwko WZW typu B obejmuje 3 dawki, drugą po miesiącu od pierwszego szczepienia, a trzecią po 6 miesiącach od pierwszej dawki.

Anna Moraniec

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o