Wisła i Zakopane na finiszu przygotowań

Fot. Alicja Kosman/PZN
Fot. Alicja Kosman/PZN

SKOKI NARCIARSKIE. PUCHAR ŚWIATA. „Piersi” z rzeszowskim wokalistą, Adamem Asanovem, zagrają na Wielkiej Krokwi.

Dokładnie za miesiąc na skoczniach w Wiśle i Zakopanem odbędą się zawody zaliczane do cyklu Pucharu Świata w skokach narciarskich. W Beskidach i pod Tatrami trwają ostatnie przygotowania. Podczas konferencji prasowej Krakowie, organizatorzy przedstawili stan przygotowań do obu imprez.

W spotkaniu udział wzięli: Apoloniusz Tajner – Prezes Polskiego Związku Narciarskiego, Andrzej Kozak – Prezes Tatrzańskiego Związku Narciarskiego, Andrzej Wąsowicz – Prezes Śląsko-Beskidzkiego Związku Narciarskiego oraz Łukasz Kruczek – trener kadry polskich skoczków narciarskich.

– Celem dzisiejszego spotkania jest przedstawienie schematu organizacyjnego zawodów Pucharu Świata, które będziemy organizować 16 stycznia w Wiśle i 18-19 stycznia w Zakopanem – zapowiedział na wstępie Prezes PZN Apoloniusz Tajner.

Wyzwanie w Wiśle
Wisła zorganizuje konkurs indywidualny w czwartek 16 stycznia 2014 roku. – Podczas jednego dnia musimy przeprowadzić cały program Pucharu Świata, dlatego to dla nas ciekawe wyzwanie i materiał do dalszych analiz. Jesteśmy bogatsi o doświadczenia z tegorocznych zawodów. Świadomi popełnionych błędów i niedociągnięć organizacyjnych, usprawniamy nasze działania. Po spotkaniu Komitetu Organizacyjnego mam prawo sądzić, że w 95%  w sensie organizacyjnym jesteśmy przygotowani. Wszyscy odpowiedzialni za poszczególne działy informowali, że praktycznie wszystko jest już dopięte. Miasto Wisła jak zwykle jest dobrze przygotowane do przyjęcia gości przyjeżdżających na Puchar Świata. Zawody będą transmitowane przez Telewizję Polską oraz przez niemiecką ARD.  Pomiędzy kwalifikacjami a konkursem planujemy występ zespołu Watra dla kibiców, którzy pozostaną w tym czasie na skoczni. Przy okazji chciałbym poinformować, że na kwalifikacje będą obowiązywać inne bilety niż na konkurs Pucharu Świata (w cenie 10 i 20 zł).

Skoki

Zapas śniegu
Pomimo ciężkich warunków atmosferycznych – bardzo małych opadów śniegu w Beskidach, a także nielicznych mroźnych nocy, dziś skocznia w Wiśle jest gotowa do treningu. – Mamy nawet zgromadzony zapas śniegu na wszelki wypadek. Skocznia jest otwarta i myślę, że już w najbliższy weekend pojawią się na niej pierwsi skoczkowie. W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia zapraszamy wszystkich kibiców na Mistrzostwa Polski, które odbędą się w świątecznej atmosferze 26 grudnia – dodał Prezes Wąsowicz.

Trwają rozmowy z Kolejami Śląskimi, aby wzorem poprzednich imprez pociągi przewiozły do Wisły kibiców z aglomeracji śląskiej. Posiadaczom biletów na Puchar Świata w Wiśle zapewniony zostanie bezpłatny przejazd z centrum miasta, natomiast kibice bez biletów będą mogli skorzystać z autobusów, płacąc jedynie 2 złote. – Zainteresowanie kibiców biletami jest bardzo duże i na dzień dzisiejszy mogę poinformować, że sprzedaliśmy już 75 procent wejściówek, w tym wszystkie miejsca siedzące. Bardzo nas to cieszy, ponieważ już teraz mamy środki finansowe pozwalające nam na zorganizowanie podstawowych zadań podczas tej imprezy – dodał Prezes ŚBZN.

W Zakopanem dwa razy
Na Wielkiej Krokwi w Zakopanem odbędą się dwa konkursy – sobotni drużynowy i niedzielny indywidualny w dniach 18-19 stycznia 2014 roku. – Wielka Krokiew nie jest własnością TZN, dlatego też my wejdziemy na obiekt i rozpoczniemy prace związane z przygotowaniem go do zawodów dopiero 10 stycznia, kiedy przejmujemy obiekt. Skocznia jest już jednak gotowa do skakania, w ubiegłym tygodniu trenowała na niej nasza kadra. Warunki są fantastyczne, nocami panuje duży mróz. W tym sezonie zmieniliśmy nieco program zawodów tak, aby mogły się odbyć zawody w Wiśle. Dlatego też w sobotę odbędzie się konkurs wieczorny, a w niedzielę zawodnicy będą skakać tuż po południu – poinformował Andrzej Kozak.

– Naszym priorytetem jest po pierwsze przygotowanie imprezy sportowej na wysokim poziomie – podobnym do aktualnej formy naszych skoczków, a po drugie zadbanie o bezpieczeństwo kibiców przebywających na trybunach. Sprzedaliśmy już około 50 procent biletów. Najlepszą reklamą konkursów w Wiśle i Zakopanem są znakomite wyniki naszych skoczków. To zawsze przyciąga ludzi na zawody, dlatego nie martwimy się o frekwencję na trybunach. Dla kibiców mamy przewidzianych dużo konkursów i zabaw, aby urozmaicić im czas. W niedzielę planujemy też występ zespołu Piersi – zapowiedział Prezes TZN.

Zadowolony Kruczek
Prawie bezpośrednio z Titisee-Neustadt na konferencję przyjechał trener Łukasz Kruczek. – Dla nas były to bardzo udane zawody, podczas których wywalczyliśmy dwa miejsca na podium. Chłopcy pokazali się z dobrej strony. Jeszcze nie u wszystkich widać stuprocentową stabilizację, ale do igrzysk pozostało bardzo dużo czasu i chcemy spokojnie, pomału ta stabilizację budować – komentował.

Skoki5Skoki4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opr. mj

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments