Wiśniowa kłóci się o przebieg obwodnicy

Na spotkaniu 5 marca mieszkańcy Wiśniowej poznali dwie wstępne koncepcje obwodnicy. Zdecydowanie opowiadają się za jej budową po stronie południowej, przy linii kolejowej. Fot. Wit Hadło

WIŚNIOWA. – Najlepszy byłby wariant południowy – mówią mieszkańcy. – Nikt przeszkód nie robi – odpowiada wójt.

– Forsowany przez urzędników przebieg trasy godzi w nasze interesy – mówią o planowanej po północnej stronie wsi obwodnicy mieszkańcy Wiśniowej. Temat ten od dłuższego czasu nie schodzi z ich ust i, jak sami mówią, nie mogą nadążyć za ustaleniami pomiędzy Podkarpackim Zarządem Dróg Wojewódzkich a Zarządem Gminy. Wiele pretensji mają też do wójta Tadeusza Przywary.

Na spotkaniu z mieszkańcami w dniu 5 marca PZDW przedstawił dwie wstępne koncepcje. – Wariant I przewiduje jej wykonanie o długości około 3,8 km, położonej na północ od centrum m. Wiśniowa. Wariant II natomiast przewiduje budowę obwodnicy o długości około 3,9 km, położonej na południe od centrum m. Wiśniowa oraz zmianę przebiegu drogi wojewódzkiej nr 986 na długości około 1,5 km, związaną z włączeniem do planowanego odcinka obwodnicy – informuje nas Ewa Sudoł-Sikora, specjalista ds. Informacji Publicznej w PZDW.

Mieszkańcy protestują: – Niedorzecznością projektu jest prowadzenie trasy obwodnicy przez teren gęstej zabudowy, najlepszych terenów budowlanych oraz takich o wyjątkowych walorach rekreacyjno-turystycznych. Ich zdaniem, zdecydowanie lepszy i tańszy byłby drugi wariant, pod którym zebrano już około 150 podpisów. – Przebiega on przez teren równinny, wzdłuż torów kolejowych, przez grunty które są terenami rolniczymi, nieużytkami oraz terenami niezabudowanymi – argumentują.

Mieszkańcy zarzucają wójtowi gminy, że projekt realizowany jest na nieaktualnych mapach, przez co nie zgadza się numeracja działek i usytuowanie nowych budynków. Twierdzą, że Przywara forsuje wariant północny, bo na południowym ucierpiałyby działka firmy, której jest współwłaścicielem oraz działka jego zastępcy, Kuta.

Co na to sam zainteresowany? – Każdy ma gdzieś jakieś grunty. Ja tamtą działkę oddaję dzisiaj i to bezinteresownie. Nikt przeszkód nie robi i proszę nie robić z tego sensacji. Mój zastępca też nie widzi przeszkód. A jak już tam wybudują, to będą mówić, że wójt świadomie to zaplanował, żeby wziąć większe pieniądze za działki. Nie dogodzi nikomu – mówi wyraźnie dotknięty pomówieniami Przywara.

Pytamy go też o kolejny zarzut mieszkańców – informowania o konsultacjach społecznych wyłącznie osób niemających konfliktu interesu z budowana obwodnicą. – Okólnik został wysłany do wszystkich, pan sołtys poroznosił, była też informacja na stronie internetowej gminy. Prosiłbym, by tego nie jątrzyć – odpowiada. Twierdzi, że to nie on jest autorem projektów, tylko PZDW. – Mnie interesuje, żeby jak najmniej ludzi było pokrzywdzonych, dlatego chciałbym, aby ludzie podjęli decyzję demokratycznie – mówi.

Mieszkańcy Wiśniowej nie zamierzają odpuszczać urzędnikom. W czwartek o godz. 18 organizują spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury, a w piątek po raz kolejny będą dyskutować w Urzędzie Gminy z PZDW (początek o godz. 9).

Arkadiusz Rogowski

5
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
czudeckomentatorROMANleszek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
czudec
Gość
czudec

W Czudcu Wójt tez podobnie jak w Wiśniowej chce przeprowadzić obwodnicę na korzyść jednego Podmiotu z niekorzyścią dla mieszkańców, nie da się ukryć że zaproponowana u nas droga przez gminę przebiega przez działkę na której włascicielem jest Biedronka a sąsiednim sklepem jest Marmax, na chłopski rozum zablokować możliwość budowy Biedronki, przeprowadzić droge pod witrynami sklepu marmax i mieszkanców, a propozycja Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich omijała tereny mieszkalne i była krótsza. co widać na mapach na stronie bip.czudec.pl
http://pokazywarka.pl/banv6c/

komentator
Gość
komentator

Przywara ? to ten z PSL ?
no i wszystko jasne …

ROMAN
Gość
ROMAN

no to jak jest konflikt interesów to najlepiej zrobić tunel pod Wiśniową i wtedy będą wszyscy zadowoleni- maszyny można sprowadzić z Warszawy jak skończą budować metro.