Witaminy w tabletkach mogą zabić

Nadmiar witaminy D może doprowadzić nawet do niewydolności nerek i konieczności dializowania. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Żaden zdrowy, normalnie się odżywiający człowiek nie powinien zażywać witamin w pigułkach!

Przedawkowanie witaminy A może spowodować utratę włosów, zaburzenia widzenia, ale też uszkodzenie wątroby czy nerek. Znaczny nadmiar witaminy B6 wywołuje zanik czucia oraz trudności w poruszaniu się.

Zbyt duże dawki witaminy D prowadzą do zwiększenia stężenia wapnia we krwi, wywołując nudności, wymioty, biegunkę, bóle głowy, mięśni. Nadmiar wapnia odkłada się w narządach miękkich: wątrobie, sercu, płucach, nerkach, doprowadzając nawet do ich niewydolności. U ciężarnych może doprowadzić do deformacji płodu.

Więcej w Super Nowościach

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jerzy
Jerzy
7 lat temu

Ciekawe dlaczego naukowcy są jednak innego zdania ? Medycyna ortomolekularna właśnie stosuje bardzo wysokie dawki witamin i … opisywanych skutków się nie stwierdza. Przedawkowanie witaminy D jest prawie niemożliwe na co wskazuje wiele przeprowadzonych badań naukowych. Problem z wapniem nie wynika ze zbyt wysokiego poziomu witaminy D tylko z niedoboru witaminy K2 (nie K1 !!). Przy łącznym stosowaniu witaminy A i D nie udało się doprowadzić do wywołania skutków ubocznych żadnej z nich. No i… ???? Stwierdzenie „witamina A może spowodować” jest tak samo mylące jak „woda może spowodować śmierć”, bo…. może. Wszystko zależy od dawki. Nawet w dawkach ortomolekularnych… Czytaj więcej »