Wizja artysty pozwoli głębiej przeżyć mękę Jezusa

Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Panorama Golgoty, po raz pierwszy wystawiona u Grobu Chrystusa, da wiernym możliwość lepszego zrozumienia wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat.

Centralną postacią obrazu jest pędzący na oślep Judasz trzymający się w geście rozpaczy za głowę, do którego właśnie dotarła świadomość okropnej zdrady… W burzowej scenerii rozświetlonej błyskawicami pojawiają się też tłumnie postacie potępionych i zbawionych. Widać trzy krzyże i świątynię jerozolimską. Poniżej jest grota i otwarty grób z leżącym Chrystusem. Klęcząc przed Małą Golgotą Tadeusza Popiela bliższa i bardziej zrozumiała staje się treść Wielkiego Piątku, Wielkiej Soboty, czy Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, kiedy grób jest już pusty.

- Kopię słynnego obrazu Tadeusza Popiela będziemy eksponować przy Grobie Pańskim w tym roku po raz pierwszy – mówi proboszcz parafii Matki Bożej Różańcowej w Rzeszowie ks. Tadeusz Wyskiel. – Chcę zachęcić wszystkich parafian i nie tylko do modlitwy pod tym niezwykłym malowidłem.

Oryginał obrazu Tadeusz Popiel (1863 r. -1913 r. ), uczeń Jana Matejki, malował w Zakopanem. Do pozowania do scen zbiorowych korzystał z usług górali. Natomiast postaci biegnącego do piekła, rozpaczającego Judasza nadał własne rysy! Obraz Małej Golgoty (dla odróżnienia od wcześniej powstałej (w 1896 roku) Golgoty Jana Styki, o rozmiarach 15 metrów wysokości i 60 metrów długości) – został namalowany w 1907 roku, na specjalnie tkanym na tę okoliczność w Czechach płótnie. Po raz pierwszy został publicznie wystawiony w 1911 roku we Lwowie. Po wybuchu wojny został zwinięty i ukryty w klasztorze, a w 1946 roku – po uzyskaniu specjalnego pozwolenia – przewieziony do Rzeszowa, do klasztoru oo. Bernardynów. Nie było tam tyle miejsca, by płótno swobodnie rozwinąć, leżało więc zwinięte w korytarzach klasztornych. Później zostało przewiezione do kościoła św. Bernardyna w Krakowie, gdzie jest do dziś.

Anna Moraniec

do “Wizja artysty pozwoli głębiej przeżyć mękę Jezusa”

 1. Maciej

  O malarzu Tadeuszu Popielu mozna znalezc informacje na facebooku:

  facebook: Tadeusz Sulima Popiel

  http://www.facebook.com/pages/Tadeusz-Sulima-Popiel/155672181253442

 2. Maciej

  Sporo ciekawych materialow o Tadeuszu Popielu jest na facebooku: Tadeusz Sulima Popiel

  http://www.facebook.com/pages/Tadeusz-Sulima-Popiel/155672181253442

 3. Jan

  Pamiętam poprzedni obraz. Był zawsze rozwijany na Wielkanoc. Pomagałem go rozwijać. mam jego zdjęcie w ołtarzu.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.