Karapyta odwołany. Ortyl nowym marszałkiem. PiS przejmuje władzę na Podkarpaciu

Władysław Ortyl. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW, PODKARPACIE. Wielka awantura podczas sesji Sejmiku. Skandaliczne zachowanie posła PSL Jana Burego podczas głosowania!

Nowy marszałek i zmiana rządzącej koalicji – takie są polityczne następstwa odwołania Mirosława Karapyty z funkcji marszałka. Na poniedziałkowej (27.05), niezwykle gorącej sesji Sejmiku, nowym marszałkiem został kandydat dotychczasowej opozycji senator Władysław Ortyl, co oznacza, że władzę na Podkarpaciu przejęła prawica.

Wszystkie najważniejsze głosowania miały być tajne, tymczasem ciśnienia nie wytrzymał lider PSL na Podkarpaciu poseł Jan Bury, który w trakcie wyborów nowego marszałka podszedł do członka Zarządu Lucjana Kuźniara (PSL) i zupełnie, jakby nigdy nic, zaczął z nim rozmawiać! Koalicji PO-PSL-SLD tym jednak nie uratował, bo Kuźniar, a także Jan Burek (PO) zmienili front i zagłosowali za Ortylem. Kilkadziesiąt minut później obydwaj zostali wicemarszałkami.

ZDJĘCIA Z WYBORÓW NOWEGO MARSZAŁKA

Atmosfera od samego początku sesji była gorąca. Z jednej strony sali wokół senatora Władysława Ortyla usiedli parlamentarzyści PiS, z drugiej zaś twórcy dotychczasowej sejmikowej koalicji: poseł Jan Bury (PSL), Zbigniew Rynasiewicz (PO) oraz Tomasz Kamiński (SLD). Samego marszałka Karapyty natomiast nie było, bo przebywa w szpitalu.

Batalia zaczęła się od głosowania nad odwołaniem marszałka z prokuratorskimi zarzutami o korupcję Mirosława Karapyty. W ostatnich dniach nie brakowało głosów, że może pozostać na swoim stanowisku. Przed głosowaniem tylko przewodniczący radnych PiS Wojciech Buczak i Prawicy RP Bogdan Romaniuk zadeklarowali jednomyślne głosowanie swoich klubów za odwołaniem marszałka. Niespodzianki jednak nie było, bo aż 31 z 32 radnych poparło ten wniosek (1 głos – prawdopodobnie radnego SLD Edwarda Brzostowskiego był nieważny).

W tym momencie stało się jasne, że gra toczy się o pełną stawkę. Zgodnie z przewidywaniami Super Nowości kandydatem na nowego marszałka dotychczasowej koalicji został przewodniczący klubu radnych PSL Mariusz Kawa, zaś kandydatem opozycji senator Władysław Ortyl. Obydwaj zostali krótko przedstawieni wszystkim radnym, chociaż sami głosu nie zabrali, bo po prostu nie dano im takiej możliwości (dlaczego?).

Po wyborze komisji skrutacyjnej przystąpiono do głosowania. Każdy z radnych otrzymał kartkę z dwoma kandydatami, na której w tajemnicy przed pozostałymi miał dokonać wyboru. W rzeczywistości jednak głosowanie tajne nie było, a niektórzy radni wręcz ostentacyjnie pokazywali partyjnym kolegom na kogo zagłosowali, a dopiero potem wrzucali je do urny.

Radnych przebił jednak poseł Jan Bury, który w czasie głosowania podszedł do członka Zarządu Lucjana Kuźniara (PSL) i po prostu zaczął z nim rozmawiać. Oburzeni tym faktem parlamentarzyści PiS po kilku sekundach zaczęli na niego krzyczeć, by nie naciskał na kolegę, a poseł Kazimierz Moskal zszedł nawet w pobliże obydwu rozmówców, by odciągnąć Burego od Kuźniara.  – Niech się pan zajmie swoim biznesem, a nie polityką! – krzyczał na ludowca poseł PiS.

Cała rozmowa polityków PSL trwała kilkadziesiąt sekund. O czym rozmawiali? Czy Bury naciskał? – To były typowo partyjne uzgodnienia jeszcze dotyczące może sposobu głosowania – mówił jąkając się nieco przy tym Kuźniar. – Była tylko jedna kratka. Zapytałem, bo zwykle to jest na tak, na nie i głos wstrzymujący się, prawda? – tłumaczył swoje problemy. Wychodzi więc na to, że poseł Bury trafnie przewidział trudności Kuźniara z oddaniem głosu i pospieszył mu na pomoc.

Lider ludowców na Podkarpaciu musiał jednak żałować udzielenia tejże pomocy, bo Kuźniar zaraz później wrzucił swoją poprawnie wypełnioną kartkę do urny i jak się okazało zagłosował na Władysława Ortyla. Podobnie zrobił radny inny radny dotychczasowej koalicji Jan Burek (PO), co zadecydowało o wyniku 17-15 na korzyść kandydata opozycji. – Załatwiłeś nas – rzucił do Kuźniara dotychczasowy wicemarszałek Zygmunt Cholewiński (PO).

Chwilę później obydwaj „zdrajcy”, jak natychmiast zaczęli ich określać dotychczasowi koledzy, udali się z radnymi opozycji na naradę, na której ustalono pozostały skład Zarządu Województwa. Wicemarszałkami zostali… Lucjan Kuźniar i Jan Burek, zaś członkami Zarządu Bogdan Romaniuk (Prawica RP) oraz Tadeusz Pióro (PiS). Tym samym władza w województwie przeszła w ręce dotychczasowej opozycji, czyli radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz Prawicy RP.

Arkadiusz Rogowski

36
Dodaj komentarz

avatar
29 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
32 Comment authors
emigrantyanoleonpółinteligentkrzyś Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
emigrant
Gość
emigrant

Urzednik amerykanskiej administracji nie moze nalezec do ZADNEJ PARTI bo straci prace. Zlapany na skorumpowaniu czy innym nagannym czynie traci nie tylko prace, premie i medale ale takze prawo do emerytury.
W Polsce zacierana jest ostrosc prawa , wszystko staje sie wzgledne, dialektyczne.Tworzone jest prawo prawnikow nie majace nic wspolnego z prawem zwyczajowym czy odczuciami spolecznymi. To degeneracja prawa. Zlodziej przestaje byc zlodziejem, na skorumpowanego urzędnika nie ma bata bo otoczony jest przez mu podobnych. Kodeks karny przestaje byc prawem nadrzednym.
Etyka i moralnosc ……… a co to jest???

yano
Gość
yano

nie znam nowego marszałka ale to co o nim pisza to się chyba zna na rzeczy w porównaniu z poprzednikiem i jego formacja która tylko mysli o swoim majątku i biznesie oraz stołkach dla kolesi

leon
Gość
leon

drodzy dziennikarze czy ktoś to widział czy tylko ja, przecież oni kradną mienie państwowe , oficjalnie proszę to zgłosić do prokuratury

półinteligent
Gość
półinteligent

Śmiać mi się chce jak czytam wypociny ćwierćinteligentów. Kuźniar zdradził bo -> wystartował z list PSLu, była podpisana umowa koalicyjna, a on poparł PiS za stołek wicemarszałka. Burek zdradził bo -> wystartował z list PO, była podpisana umowa koalicyjna, był przewodniczącym klubu PO w sejmiku i poparł PiS za stołek wicemarszałka. I na tym powinniśmy zakończyć rozmowy o prostytucji politycznej. A teraz nawiązanie do wypowiedz n/t Cholewińskiego. Okej może był marszałkiem z PiSu, ale kandydował do sejmiku z list PO. Kogo więc zdradził? Mógł startować z PiSu, ale wybrał PO. Zdradą/prostytucją polityczną nazywamy, przejście lub poparcie innej opcji politycznej po… Czytaj więcej »

krzyś
Gość
krzyś

Nowy Marszałek powinien zająć się również wladzą w Urzędzie Celnym w Przemyślu i dyrektorem izby. Na łamach tej gazet przez rok można było śledzić jakie przekrty się robi w Korczowej. Bracie I Matołek to ludzie blisko powiązani z byłym marszałkiem, który im nie dał zrobić krzywdy.

ciupak
Gość
ciupak

podkarpacie to stajnia Augiasza, tu powinien być powołany zarządca komisaryczny /np. Janusz Korwin Mikke i całe to bagno wziąść ostro za mordy
2/3 zwolnic i wyrzucic na zbity pysk a reszte ostro zagonic do roboty !

walek
Gość
walek

Zastanawiam się tylko , kto wybiera do samorządu takich karierowiczów jak p. Burek? Najpierw PSL, potem PSL Piast, potem PIS, potem PO a teraz kto? Znowu PIS? Przecież tego typu ludzie nie tylko dyskredytują polski samorząd(ogólnie politykę też) ale ją wręcz ośmieszają. I byle blisko koryta – to jest ich motto życiowe :)

Piotrek
Gość
Piotrek

Nie wiem czy to ważna wiadomość ale podobno odwołany marszałek znajduje się w szpitalu w stanie ciężkim. Chirurdzy odcinają mu gębę od koryta. Panu Otrylowi gratulujemy, trzymamy kciuki i życzymy wytrwałości.

monia
Gość
monia

ciekawe jak tam zarzadzajacy w ochronie zdrowia. Może być ciekawie z ich stołeczkami

krzysztof
Gość
krzysztof

Natalio, nie wiem dlaczego tak bardzo najeżdżasz na innych i wyzywasz od wzorcowych chrześcijan i katolików. Bije od Ciebie miłością do koscioła i członków kościoła iście miłością, jaką pała pewien pan z Biłgoraja. Szef partyjki, która zebrała same męty z otmętów. Tak sobie myślę, jedna z Twoich imienniczek, działaczek tej partii w naszym regionie, bardzo zasłużona, ma same sukcesy zawodowe.
Dziadzio robi prelekcje w Bristolu, a Natalka siedzi w internecie i pluje. Tak bardzo życie dopiekło?

Zadowolony
Gość
Zadowolony

Wreszcie sprawiedliwość dopadła wsiowego z Pysznicy Cholewińskiego a oszust i żłodziej jego kuma z sąsiedniej wsi Tofil też dostanie po nosie.Powinien stracić przewodnictwo w obu komisjach Obaj tworzyli w sejmiku koalicję wsiowego partyjniactwa SLD z PO

Wiesław
Gość
Wiesław

Jeden zarząd wart drugiego. Pierwszy powstał na przejściu na drugą stronę dwóch PiS-owców, drugi podobnie. Czy skończy jak tamten? Prawdopodobnie tak, bo grupa oparta na ludziach zdradzających swoje partie, to grupa interesu, a nie realizująca polityczny program głoszony w wyborach.

jolo
Gość
jolo

Same niewinne wielokrotne dziewice się odezwały ! Dla prostytuujących się jakkolwiek, musi być sprzyjające środowisko i zdolni nauczyciele, aby się prostytuowały ………………Wart Pac pałaca, a pałac Paca.

szpilka
Gość
szpilka

Kto to nazywa Pana Kuźniara zdrajcą? Zygmuś Cholewiński, który na plecach PiS-u wyjechał na Marszałka poprzedniej kadencji, a potem zdradził PiS i przeszedł do PO !!! Skończyło się na Podkarpaciu szaro, BURO i ponuro. Teraz cała władz(i)a w ręce Władzia.

andrzej
Gość
andrzej

A jak to trzeba nazwać może głos za stołek ? to chyba to samo wstyd panie Kuźniar !!!

andrzej
Gość
andrzej

Brawo,tak trzeba z tymi z IIIPOstkomuny

andrzej
Gość
andrzej

SKOMPROMITOWANA MGR ROSYJSKIEGO KOWALSKA WYBIERA SIĘ NA EMIGRACJĘ DO SWOJEGO ULUBIONEGO DUBAJU. POWODZENIA !!!!!!!!!!

Imię (wymagane)
Gość
Imię (wymagane)

no dobrze. jest Nowy Marszalek a co ze starym? podobno slabuje?

lech
Gość
lech

ludzie koniec świata głupota nie zna granic

ted
Gość
ted

GRATULUJĘ SENATOROWI PANU ORTYLOWI WYBORU.GRATULUJĘ, SZCZEGÓLNIE TYM KTÓRZY PRZYCZYNILI SIĘ DO ZMIAN. PO ZMĘCZONEJ TWARZY PANA POSŁA OZOGA OGLĄDANEJ W TELEWIZJI RZESZÓW WIDAĆ CIĘŻKĄ PRACĘ PRZEZ NIEGO WYKONANĄ.ZA SKANDALICZNĄ POSTAWĘ POSŁA BUREGO PODCZAS SESJI SEJMIKU WOJEWÓDZKIEGO NALEŻĄ SIĘ SŁOWA OSTREJ KRYTYKI. GRATULUJĘ POSTAWY POSŁU KAMIŃSKIEMU WYRAŻONEJ PO SESJI,NIE KRYJĄC ZASKOCZENIA WYNIKIEM WYBORÓW POTRAFIŁ ZACHOWAĆ SIĘ JAK PRZYSTAŁO NA REPREZENTANTA NASZEGO REGIONU. ŻYCZĘ ABY UDAŁO SIĘ SKUTECZNIEJ NIŻ DOTYCHCZAS ROZWIĄZYWAĆ PROBLEMY NASZEGO REGIONU. I PEWNA PRZESTROGA Z MOJEJ STRONY DO ZWYCIĘZCÓW – WŁADZA TO NIE PRZYWILEJ ALE OGROMNY OBOWIĄZEK WOBEC OBYWATELI. TO CO SIĘ DZIŚ WYDARZYŁO MOŻE NAPAWAĆ OPTYMIZMEM NA PRZYSZŁOŚĆ… Czytaj więcej »

polaczek
Gość
polaczek

walka o etaty i biznesy z unii idzie na całego

polaczek
Gość
polaczek

a kiedy prokuratura z innego miasta zajmie się posłem buraczanym i jego interesami jak podawali majątki posłow i 1.2 mln przy burku to mnie ogarną pusty smiech przecież on jest milionerem ma tyle spółek że to bogacz wszystko to lewe biznesy na majątku narodowym lub żerowanie na urzędach czy spólkach

polaczek
Gość
polaczek

Przeciez kler doskonale współpracuje z SLD nawet na obiady u buskupa ferenc kowalska kaminski się umawiają to jasne że chodzi tutaj tylko o władzę i sotłki plus lewe interesy ze środków unijnych no teraz swię zacznie lament całe towarzystwo PSL SLD I PO zostanie wymienione lub zdegradowane jednak czy w urzedzie będzie miejsce na kolejne biurka już teraz pęka w szwach

Stella van Genth
Gość
Stella van Genth

No i chwała Bogu,że Ortyl został marszałkiem!

dziadzia
Gość
dziadzia

No to ikona naszego miasta – pomnik Wielkiej C, zostanie przerobiony na największego jezusa w Polsce ….

stefan podbijpiętą
Gość
stefan podbijpiętą

NAleży zwołać komisję , sciągnąć MAciarewicza i odnaleźć te kobiety które są zatrudnione za nocne zmiany , ostrzyc i zaprowadzić do spowiedzi

andrzej
Gość
andrzej

wy to POtraficie eSBeki

ZB
Gość
ZB

Mimo,że osoba nie jest z mojej bajki, gratuluję wyboru.Bo po ,przeczytaniu art. w Dzienniku .pl o poczynanich p.Burego i dzisiejszej jego wypowiedzi w TVP info, na temat listu p.Gowina uważam,że dobrze się stało może uda sie zlikwidowac,te budzące w spoleczenstwie wątpliwości moralne i tak krytykowane przez PiS przywileje władzy,nepotyzm.Zobaczymy .Dajmy panu szansę.
Do Natalia; czy będą pielgrzymki? Nie wiem.Wiem,że do obecnej chwili były,a czy prowadzić je będzie zielona koniczynka czy ktoś z PiS-u,co za róznica?

Antek
Gość
Antek

A teatr miałam ogromny,myśli tow.Kowalska!

Tomek
Gość
Tomek

Gratulacje dla PiSu. Nie są idealni do rządzenia ale na dzisiaj najlepsi. Dobrze że marszałkiem Ortyl a nie psycholka Draus. Oby tylko odsunięto od rządów na bezpieczną odległośc grupe przemyskiego ogrodnika. Dość lewych interesów, stołków za barabara. Roszady kadrowe muszą być bo liczba niekompetentnych przydupasów tej czerwono-różowej koalicji była spora.Kto się zajmie lewymi interesami Burego? Karapyta to grzeczny chłopiec przy tamtym, powinien na przesłuchaniu to i tamto powiedzieć…. Oj będzie ciekawie niedługo…..

Żak
Gość
Żak

Wymiana warchlaków na p(ro)siaków.. Będzie kadrowa jazda. Szkoda tylko kasy (wyrzuconej w błoto) na odprawy. Na pewno to dzieło pana boga i purpuratów.

Ambroży
Gość
Ambroży

Żak – zastanów się nad sobą jaki poziom intelektualny prezentujesz w tym swoim „uczonym komentarzu”. Radzę abyś jakoś z trudem eksternistycznie zaliczył z j.polskiego chociaż „1+”.
I jeszcze drobna uwaga : pani Natalio, dziadziu itd reagujecie na kler i Kościół jak płachta na byka?. Czy już zostaliście wyzuci z człowieczeństwa, ksiądz też człowiek , tyle że solidnie przynajmniej wykształcony!. Dajcie na luz, bo wstyd czytać te wpisy!.
Na koniec gratulacje dla senatora ORTYLA i zarazem życzenia aby wyraźnie zaznaczył swoim wyborem na marszałka , że ten fotel powinien się różnić od koryta poprzednika !.

lex
Gość
lex

Pan Bóg nie rychliwie, ale sprawiedliwie !!! nie rzucim ziemi skąd nasz ród !!!

Natalia
Gość
Natalia

No to leżymy i kwiczymy-marsze prolajf tudzież pielgrzymki i inne mamy jak w banku:p A Baron Bury dostanie pięknie po głowie od Zarządu PSL za utrate takiego stołka!

s
Gość
s

Natalia, świnie nakarm bo kwiczą i nie komentuj spraw na których się nie znasz.

Natalia
Gość
Natalia

Dziękuję za wytyczne ale póki co u Ciebie nie pracuję, więc świnie musisz nakarmić sobie sam. I gratuluję jasnowidztwa w kwestii mojej znajomości polityki.Ja zaś typuję, że pan S. na bank jest „wzorcowym” chrześcijaninem.