Władza zabiła ducha „Trójki”

– To jest błądzenie przerażonych podredaktorów. To taka drabina strachu. Na samej górze ma pana Kaczyńskiego, który jest odgrodzony od świata ochroniarzami, bo widocznie czegoś się boi, a pod nim następują kolejne szczebelki ludzi, którzy się czegoś boją. Głównie tego czegoś, co jest szczebel wyżej. A na samym dole są różni mali ludzie, którzy antycypują, czego może chcieć od nich góra. I teraz taki niepewny siebie człowiek usłyszał, że Kazik wygrywa listę przebojów. Przerazili się: „O kurczę! To chyba dotyczy prezesa. Matko! Co będzie jak oni usłyszą? No i w tej panice natychmiast zamazujemy, nie ma, nikt nie zauważy”. Parę razy się udało, a tym razem zupa się wylała – mówi Wojciech Mann, który z „Trójką” rozstał się po ponad 50 latach. Fot. Kuba Atys/Agencja Gazeta

SuperWywiad z Wojciechem Mannem, który w marcu zakończył współpracę z rozgłośnią po ponad 50 latach na antenie, oraz z Magdą Jethon, która była związana prawie 40 lat z Programem Trzecim Polskiego Radia.

Afera wokół piątkowego (15 bm.) notowania listy przebojów „Trójki” nie cichnie. I nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie miało się to zmienić.

Piosenka Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój” zajęła w piątkowym notowaniu listy przebojów „Trójki” pierwsze miejsce. W tekście kawałka, wykonawca nawiązuje do słynnej sytuacji z 10 kwietnia 2020 roku, kiedy to prezes partii PiS złożył kwiaty na grobach swoich bliskich, które znajdowały się na zamkniętym w tamtym czasie cmentarzu. Władze radia zareagowały więc błyskawicznie, każąc usunąć informację o zestawieniu ze strony internetowej stacji. Gdy tylko wyszło to na jaw, w przestrzeni publicznej rozpętała się burza. Chociaż włodarze stacji próbują przekonywać opinię publiczną, że w notowaniu doszło do manipulacji głosami słuchaczy, a nawet posunęli się do oczerniania prowadzącego listę Marka Niedźwieckiego, dowody zdają się przemawiać na korzyść strony przeciwnej. Jak już wiemy, dyrektor radiowej „Trójki” Tomasz Kowalczewski miał wysłać SMS-a do Piotra Metza, w którym nakłania go do dopilnowania, aby piosenka Kazika zniknęła z anteny.

Jak przebiega Panu czas na dziennikarskiej emeryturze?
– Uciekałbym od słowa emerytura, może bardziej jestem na urlopie. Coś tam staram się cały czas robić. Co prawda, nie jestem aktywny na radiowej antenie, bo – jak wiadomo-  zrezygnowałem z „Trójki”, ale liczę, że znajdzie się dla mnie miejsce w nowym radiu.

Muzycznie powraca Pan do starszych nagrań, czy wciąż poszukuje „perełek”?
– Niezmiennie i stale szukam „perełek”. Starych już mam bardzo dużo, ale okazuje się, że ciągle można znaleźć coś nowego i równie zaskakującego. 

W ostatnim czasie słychać z Pana głośników dźwięki przypominające te z audycji „Aksamit” Anny Gacek, czy może jednak coś „z pazurem”?
– Cały czas kłóciłem się z Anią, że ona nadaje „flaki”, więc ja się staram, żeby na co dzień było żywiej i żwawiej.

Jeżeli już jesteśmy przy Annie Gacek. Jej zwolnienie miało na celu pozbycie się Wojciecha Manna z radia?
– Wchodzimy tutaj troszeczkę na grunt teorii spiskowych, ale jeśli taki był zamiar, to się udał.

Jaka atmosfera panowała w „Trójce” w ostatnim czasie?
– W powietrzu było coś już od dłuższego czasu i z każdym kolejnym dniem jedynie gęstniało. To nie było nic, co można by pokazać w sądzie jako dowód, bo nie było dokumentów, które przymuszały jakąś konkretną osobę do czegoś. Były za to bez przerwy prowadzone rozmowy z dyrekcją. Były liczne sugestie. Były pewnego rodzaju naciski, ale tylko werbalne, także sytuacja ciągle szła w złym kierunki.

W ostatnich dniach na antenie „Trójki” odtwarzane są telefony od słuchaczy. Każda ich wypowiedź wyraża ubolewania nad aktualną sytuacją w radiu. Słychać było wiele głosów wsparcia.
– Na psychikę takie rzeczy pomagają bardzo, ale w praktyce, jak się okazuje, niewiele zmieniają. Takie głosy opóźniają też ewentualną decyzje o odejściu z radia. W moim przypadku opóźniły ją dość poważnie, dlatego że ciągle głosy słuchaczy przypominały mi, że radio nie jest dla dyrekcji, tylko dla słuchaczy.

Rezygnacją Marka Niedźwieckiego i innych „zabije” ducha „Trójki”?
– „On” był stopniowo podduszamy, wpędzany do kąta, dobijany i przypuszczalnie duch tej „Trójki”, którą większość ludzi pamięta, to już zupełnie zniknął.

Kogo za taki stan rzeczy powinniśmy obwiniać?
– Cały system, który spowodował brutalną ingerencję w media, żeby je podporządkować jednej opcji politycznej, żeby zrobić z nich tubę propagandową i takie rzeczy kończą się właśnie tak jak aktualnie przebiega sytuacja.

Rząd urzeczywistnia utopie Orwella z powieści „1984”?
– Zdecydowanie tak jest i żadne zaklęcia tego nie zmienią. Można opowiadać dyrdymały, że cały czas jest wolność słowa itd., ale propaganda zajmuje w mediach państwowych czołowe miejsce. Może kiedyś będzie lepiej. Chciałbym doczekać takich czasów. Bardzo brakuje mi tej „Trójki”, którą lubiłem, i za którą wszyscy tęsknią.

W kwestii przyszłości: ma Pan jakiś plan?
– „Trójka” to olbrzymia część mojej przeszłości. Jestem już w takim wieku, że dalekosiężnych planów staram się nie budować, bo już nie te czasy. Chciałbym jeszcze popracować w miłym towarzystwie; w radiu, w którym nie będzie żadnych nacisków, a inne rzeczy może się wydarzą przy okazji.

Co by się musiało wydarzyć, żeby na antenie „Trójki” ponownie usłyszeć głos Wojciecha Manna i powalczyć w konkursie bez nagród?
– (śmiech) Musiałoby się wydarzyć odkręcenie tej całej śruby nie o pół obrotu, tylko do końca. Jest mała nadzieja.

Jeżeli zmieni się władza, stara gwardia wróci?
– Pytanie, na jaką ta władza się zmieni, bo może być jeszcze gorzej. Jeśli zmieni się w dobrą stronę, to jest wielu, którzy zatęsknili za adresem Myśliwiecka 3/5/7.

Rozmawiał Rafał Bolanowski

22
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
12 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
bezpartyjnytwardystaryzzztelewidz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
bloger
Gość
bloger

na ciula Trójka,wazne że jest tiwi Trwam i Radio Maryjka

słuchacz
Gość
słuchacz

Masz rację wystarczy nam modlitwa i jałmużna dla RYDZYKA. Co nam więcej trzeba od życia.

Uwaga! szKODnik
Gość
Uwaga! szKODnik

Sam Kazik zaprzeczył w RMF FM u Mazurka, jakoby się czuł prześladowany. Śmiał się, słysząc pytania o zagrożoną wolność słowa.
A tutaj ciekawy wywód Witolda Gadowskiego o Programie III Polskiego Radia i wielu „zacnych” pracownikach jakże ciemiężonej Trójki. Nie wierzcie we wszystko, co powiedzą w TVN.
https://www.youtube.com/watch?v=laD7fkZ2-uE

stary
Gość
stary

Kazik w 2004 namawiał do głosowania na PO i Tuska. Tylko PO doszło do władzy to kupił dom w Hiszpanii i wyjechał. Dzieci edukował też za granicą. A Polakom zafundował 8 lat nierządu i złodziejstwa.

maniek
Gość
maniek

Kolejny hołubiony przez poprzedni system rozczarował się, że przywileje i duża kasa nie są jednak dożywotnio przyznawane, tragedia!

Viktor
Gość
Viktor

SuperWywiad w którym fragmencie !!!!!
Litości ludzie opanujcie się i zacznijcie pisać o tym co naprawdę czytelników interesuje !!!!!!!!!!!!!!!!!!

1 min truth
Gość
1 min truth

W 2014 roku za PO i Tuska utwór Golców został całkowicie zakazany w rozgłośniach tadiowych bo w tekście piosenki były słowa – „piękny maj, kocham ten kraj”

Czy Mann puścił tą piosenkę z raz jeden? Czy u całego tego Niedzwiedzkiego można było głosować na piosenkę Golców?

Oczywiście NIE

comment image

tomi
Gość
tomi

Są plusy odejścia starego zardzewiałego betonu. Prawicowcy się cieszą z dekomunizacji mediów. Jeden po drugim sami odchodzą. Tak trzymać. Oby media do końca się oczyściły.

muzyk
Gość
muzyk

Pewno Ty obejmiesz te stanowiska bo strasznie wychwalasz ten PiS a takich potrzebują i wcale nie musisz mieć wiedzy a na pewno tak jest ale się nadajesz.
Nie dziwota że taki mamy kraj, lizusów i ciemniaków, doświadczeni ludzie i nie podatni na sterowanie muszą odchodzić. Gdybyś to zdjęcie zmienił na starszego miało by trochę inny oddźwięk.

Paweł
Gość
Paweł

Tak na marginesie to piosenka Kazika zajęła czwarte miejsce w głosowaniu słuchaczy. Niedźwiedzki odjął po kilkaset głosów innym piosenkom i przesunął Kazika na drugie miejsce. A opublikował tą piosenkę jako pierwszą. I w końcu jakiś dyrektor nie wytrzymał. Trzymajmy się faktów. A panu Mannowi kiedyś stan wojenny nie przeszkadzał w pracy w radiu.

stary
Gość
stary

TVN grzeje temat któryś już dzień a mówiąc prawdę na piosenkę oddają max 1400 – 1500 osób głosy w 38 mln kraju :)

Mało kto juz słucha radia i gdyby nie bicie piany przez wyborczą czy TfałszN pewnie niewielu by te manipulacje z listą by obeszły. To jest temat zastępczy. Zwykła Gebelsowska propaganda. Ale o czym mają mówi że Trzaskowski chciał przyjmować islam że popiera aborcję że jedyne co mu wyszło to organizacja tęczowych spędów?

telewidz
Gość
telewidz

A jak grzeje temat TV- publiczna i to za nasze pieniądze dwa miliardy zł. to szkoda gadać, nawet nie można na to patrzeć bo człowieka mdli.

słuchacz
Gość
słuchacz

Tak na marginesie Ty tam byłeś i tez kombinowałeś dlatego wszystko wiesz, przestań się ośmieszać.

1 min truth
Gość
1 min truth

Po zliczeniu głosów było 4 miejsce a potem zmieniono wygranego. Taka jest prawda o „cenzurze” o której dziś mówi pan Mann a wczoraj Hołownia. Pewnie jutro i pojutrze powtórzą ten kit Sztur i Janda :)

Już pomijam że to śmiesznie mało głosów jak na któryś dzień „afery” ale po prostu szkoda słuchaczy którzy jak widać nieważne na kogo zagłosują i jaką muzykę lubią to i tak zostaną oszukani.
Myślę że gdyby Niedzwiedzki sam nie zrezygnował byłaby dyscyplinarka i WSTYD.

comment image

prawda zawsze boli
Gość
prawda zawsze boli

Czy to ważne które miejsce było na liście, liczą się fakty a wy wszystko zaczynacie rozmieniać na drobne, prawdą jest że zabolało i to przed samymi wyborami samego mistrza z PiS-u. dlatego kazał to ściągnąć a że sługów nie brakuje to mamy to co mamy, ale nie potrafią nawet po cichu i z godnością odejść.

zzz
Gość
zzz

Właśnie to jest najważniejsze w sprawie. Trudno emitować jako pierwszą piosenkę która pierwszą nie była. Pomijając o czym jest ta piosenka to chodzi o miliony sprzedanych płyt. Bardzo dobrze że ją zdjęli i że Mann i Niedźwiedzki odeszli z radia skoro robili takie przekręty. Skąd wiadomo czy nie manipulowali listą wcześniej? W tle ogromne pieniądze rynku fonograficznego. Może notowaniom listy w ostatnich latach powinien przyglądnąć się prokurator?

radek
Gość
radek

Pod kłamliwymi hasłami niszczy się fundamenty państwa i środowisk zawodowych czy społecznych. Wystawieni wyborcom PiS na ofiary ludzie, nie mają szans na obronę. Przejęte przez rządzącą partię media publiczne od razu uruchamiają całodobowe paskudzenie na wskazany cel. Tak było z Trybunałem Konstytucyjnym,emerytami służb mundurowych,młodymi lekarzami,pielęgniarkami,nauczycielami a ostatnio z sędziami.Teraz wzięto się za artystów niewygodnych władzy. Przekupiony suweren papkę łyka ale nadejdzie taki moment,że zacznie się nią dławić.Oby nie śmiertelnie.

Artur
Gość
Artur

Wreszcie zdekomunizowano trójkę,brawo!

WqRWIONY
Gość
WqRWIONY

skończył się „prywatny folwark” za państwową kasę

WYBORCA
Gość
WYBORCA

Niestety PiS dobija wszystkich tych co są niepokorni ale w końcowym rozrachunku dobiją ich.
Przeżyliśmy komunę przeżyjemy i PiS.

twardy
Gość
twardy

Wróci PO to wprowadzi podatek KATASTRALNY. Tak ukarzą Polaków którzy odsunęli ich od władzy. Tak zapowiedzieli na swoim konwencie PO w Gdańsku!

bezpartyjny
Gość
bezpartyjny

Nie trzeba czekać do powrotu PO bo bardzo chcą to zrobić po wyborach PiS-owcy dlatego że niema kasy bo kasa rozdana.