Władze Rzeszowa poszerzą miasto o gminę Krasne… i Tyczyn?

– To propaganda prezydenta Ferenca, której mówimy wyraźne „nie” – zapewnia burmistrz Tyczyna, Janusz Skotnicki. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Włodarze Krasnego i Tyczyna krytykują działania rzeszowskiego ratusza, który, ich zdaniem, każdego roku próbuje bez porozumienia rozczłonkowywać gminy.

Wojewoda podkarpacki, Ewa Leniart, pozytywnie zaopiniowała pomysł przyłączenia do Rzeszowa Pogwizdowa Nowego. Najprawdopodobniej od stycznia sołectwo stanie się więc częścią miasta. Polityk zaapelowała jednak, aby w przyszłości władze stolicy Podkarpacia wnioskowały o połączenia z całymi ościennymi gminami. Rzeszów wciąż ma chrapkę na Krasne, a w tle pojawia się temat Tyczyna.

W ostatnich latach stolica Podkarpacia systematycznie powiększała swoją powierzchnie, a co za tym idzie także i liczbę mieszkańców. Do miasta włączono m.in. Bziankę, Miłocin czy Matysówkę. Obecnie Rzeszów liczy 194 tys. mieszkańców i „magiczna” granica 200 tysięcy jest już w zasięgu ręki. W związku z tym, od kilku miesięcy prezydent Tadeusz Ferenc chce przyłączenia kolejnych miejscowości: Malawy (gmina Krasne), Racławówki Doły (gmina Boguchwała) i Pogwizdowa Nowego (gmina Głogów Małopolski). Wojewoda podkarpacki, Ewa Leniart, wyraziła zgodę na poszerzenie miasta jedynie o Pogwizdów Nowy i zarekomendowała, aby w przyszłości rzeszowski ratusz dogadywał się z sąsiednimi samorządami o przyłączenie całych gmin, a nie ich rozczłonkowywanie. Miasto w tych słowach upatruje swoich szans.

„Krasne to priorytet”

Rzeszów od lat marzy o włączeniu do swoich granic całej gminy Krasne. Dla miasta byłyby to kolejne ciekawe tereny inwestycyjne, dobrze skomunikowany obszar, który z roku na rok staje się coraz bardziej atrakcyjny. Jeśli doszłoby do zgodnego połączenia obu gmin wówczas stolicy Podkarpacia przysługiwałby bonus finansowy w kwocie 100 mln zł. – Gmina Krasne to atrakcyjna gmina i zarazem priorytet dla Rzeszowa, dlatego będziemy starać się o jej przyłączenie – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. Mniej entuzjastycznie na sprawę zapatruje się wójt gminy Krasne, Wilhelm Woźniak, którego zdaniem, „Rzeszów co roku nęka samorząd”. – Miasto Rzeszów co roku podejmuje uchwałę bez kontaktu z władzami Krasnego. Podstawą jest spotkanie, rozmowa i wypracowanie wspólnego stanowiska, lecz tego brakuje. Pani wojewoda powiedziała o łączeniu całych gmin, lecz pamiętajmy, że do tego potrzebne jest porozumienie obu stron, a na końcu i tak decydujący głos mają mieszkańcy – wyjaśnia Woźniak.

Ludzie listy piszą

Nie tylko gmina Krasne może stać się kierunkiem zainteresowań władz Rzeszowa. Tydzień temu, do prezydenta trafił list z prośbą o przyłączenia do miasta … całej gminy Tyczyn. Wysłał go jeden z mieszkańców, który podkreślał, że z gminy do stolicy Podkarpacia włączono już Białą, Budziwój i Matysówkę, i że mieszkańcy innych sołectw chcieliby podobnego rozwiązania. W piśmie wyjaśniono, że gmina Tyczyn to przede wszystkim dobra infrastruktura drogowa i kanalizacyjna, dużo terenów pod inwestycję oraz sporo zalesienia. Co na to miasto? – Nie odrzucamy żadnych propozycji, to ciekawy kierunek z potencjałem, dlatego będziemy analizować sytuację. Co ciekawe, dwa dni temu wpłynęło do nas jeszcze jedno pismo od innego mieszkańca, w którym padają podobne prośby – tłumaczy Chłodnicki.

Jakie zdanie na temat „scalenia gmin” mają z kolei władze gminy Tyczyn? – To propaganda prezydenta Ferenca, której mówimy wyraźne „nie” – zapewnia burmistrz Tyczyna, Janusz Skotnicki. – Nasi mieszkańcy dostrzegają, że gmina się rozwija i ludzie chcą w niej mieszkać. Takie jest nasze stanowisko – dodaje. Sytuacja powinna rozwijać się w kolejnych miesiącach. Do sprawy wrócimy.

Kamil Lech

23
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
15 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
Racjonalnie myślacy obywatel RPwyborcamieszkaniec Mlawyprawda zawsze boliromek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
mieszkaniec Mlawy
Gość
mieszkaniec Mlawy

Trosze państwa to co pisze Pani Leniart o tym poszerzeniu to ma sens i racje dlatego że przyłączenie całej gminy jest prostym procesem nie wymagającym wiele pracy i nakładów a nikomu nie dzieje się krzywda oprócz wójta i jego zastępców którzy tracą stołek za który pobierają krociowe pieniądze nie wiele mniejsze niż prezydent 200 tyś. miasta. Ale to co proponuje Pani Leniart nie ma sensu bo nigdy wójt gminy na to się nie zgodzi i żadnego porozumienia nie będzie bo chodzi tylko i wyłącznie o ich płace a nie o dobro mieszkańców. Dlatego tak bardzo bali się przeprowadzenia referendum w… Czytaj więcej »

łowca pedofili
Gość

tylko nie włączać Niebylca – bo tam pedofil na pedofilu, pedofilem pogania! zrobili sobie strefę wolna od LGBT i pedofilą się jeden z drugim
Rzeszów byłby na językach całej Polski gdybyśmy ich włączyli do siebie!

mieszkaniec Rzeszowa
Gość
mieszkaniec Rzeszowa

Jak coś piszesz to do rzeczy bo twoje urojenia najmniej nas interesują.

bloger
Gość
bloger

przybędzie gruntów ornych,nieużytkówi,zwiększy się poglowie kotów i podwórkowych Burków.Zero przemysłu i innych znaczących gałęzi gospodarczych.Jedynie rzeszowski burmistrz będzie mógl piać z zachwytu ,że powiększył Rzeszów

mieszkaniec Malawy
Gość
mieszkaniec Malawy

Napisz coś mądrego a starasz się na wszelkie sposoby zabłysnąć swą głupotą. Do rzeczy większość mieszkańców Rzeszowa stara się cały czas twierdzić że niem miejsca już do zabudowy w Rzeszowie bo chcą więcej terenów zielonych, dlatego właśnie powinno się przyłączać całe gminy żeby miasto tych terenów miało więcej. A na przyłączonych terenach jeszcze nie zabudowanych należy stworzyć tereny budowlane z prawdziwego zdarzenia takie żeby były piękne i miały szerokie ulice a ludzie tam mieszkający byli z tego zadowoleni. Dlatego należy przyłączać kolejne gminy a to z tego powodu żeby wójtowie nie płakali że im się skubnie jakąś miejscowość i zbankrutują.… Czytaj więcej »

Jac
Gość
Jac

Hmm, Rzeszów zapewne będzie „obgryzał” tereny należące do gminy Tyczyn ale jako sam stricte Tyczyn to bardzo stare miasto, więc nawet tylko przez sam ten fakt powinien zachować pełną autonomiczność, mam nadzieję że mieszkancy Tyczyna nigdy nie zgodzą się na wchłonięcie przez Rzeszów a tym samym na zgodzenie się aby Tyczyn stał się dzielnicą Rzeszowa. Niech już będzie jak na Śląsku gdzie od miasto sobie graniczy z następnym miastem i nikomu to nie przeszkadza.

Jan Pakosławic Rzeszowski
Gość

Rzeszów już „obgryzł” z Tyczyna co było trzeba. Wystarczy. Trzeba dokończyć powiększenie w innych kierunkach.
A łączenie gmin nie przejdzie, raz że potrzeba do tego pełnej zgody obu samorządów, a dwa że przy takim kryzysie finansów państwa jaki mamy obecnie każdy minister finansów zablokuje poszerzenie, by nie wypłacać przez 4 lata bonusu dla połączonych gmin.
Pomysł z włączaniem gm. Tyczyn do Rzeszowa jest absurdalny.

Jan Pakosławic Rzeszowski
Gość

Panu Prezydentowi jako rzeszowianin doradzam umiar i stawianie na jakość a nie na ilość. Chociaż jest ekonomistą a nie urbanistą, to powinien wiedzieć jak gigantyczne koszta obsługi, że już o inwestycjach nie wspomnę, generuje przyłączanie odległych o dziesiątki kilometrów od miasta terenów. Próbka jest w bliższym, południowym Budziwoju. Tam akurat teren można pięknie zagospodarować, ale naprawdę – wystarczy! Pani Leniart wpuszcza Prezydenta Ferenca w przysłowiowe maliny, choć sama też najwyraźniej wyobraźnią urbanistyczną nie grzeszy. W razie czego i tak nie wyrazi zgody na połączenie gmin, bo zaznaczyła, że to się musi odbyć w porozumieniu z burmistrzami i wójtami co jest… Czytaj więcej »

stary
Gość
stary

Nie przyznawaj się że masz z ekonomią cokolwiek wspólnego.
Przyłączone miejscowości to setki nowych działek w puli. Inwestor chcący zainwestować patrząc w portfolio będzie miał kilkaset ofert działek w dużej rozpiętości cenowej. Czym mniejsze miasto tym działek mniej i wyższe ceny a co za tym idzie słabsza konkurencyjność. Ferenc może i stary i siwy ale głowę do interesu ma jak kilku młodych razem. Ja się boję co będzie gdy człowieka który jest chory na Rzeszów kiedyś zabraknie.

bloger
Gość
bloger

mondralo* wylicz dokonania Ferencajednym tchem i bez stękania,bratków ,rabatek ,kładki w kształcie deski klozetowej ,grającego wodotrysku i korków ulicznych nie bierz pod uwagę

piękny Rzeszów Ci się kłania
Gość
piękny Rzeszów Ci się kłania

Ja Ci mądralo postaram się to jakoś wytłumaczyć. Patrząc z Twojego punktu myślenia to w tym Rzeszowie nic by nie było, dobrze że na takie czasy trafił nam się Pan Ferenc bo dzięki niemu Rzeszów rozrósł się i wzbogacił bo przed nim budżet Rzeszowa wynosił około 300 mil zł. a teraz już przekroczył 1,5 miliarda te liczby mówią same za siebie. To tylko ciężka praca i ujadanie się z PiS-em w radzie miasta w niekturych przypadkach ograniczył napływ tych środków ” przykład południowa obwodnica miasta”. Po drugie te inwestycje które powstały w Rzeszowie to tylko dziękować Prezydentowi za upór bo… Czytaj więcej »

Jan Pakosławic Rzeszowski
Gość

Stary fantasto: Inwestor nie będzie inwestował w prywatne działki na zadupiu 10km od centrum bez dojazdu i możliwości podłączenia obiektów do sieci infrastruktury podziemnej i energetycznej, bo musiałby przebudowywać kilometry sieci wod-kan i linie energetyczne oraz stację zasilające. Dlatego nawet blisko centrum nie ma wielkiego boomu inwestycyjnego tylko pchają się w środek Nowego Miasta czy obok mostu zamkowego. Ale jak ty kończyłeś ekonomię polityczną socjalizmu, to skąd masz to wiedzieć. Co do prezydenta: pominę milczeniem kto i kiedy podpowiedział mu poszerzanie Rzeszowa i o jakie miejscowości, a chorych na Rzeszów ale nadążających za czasem i z wiedzą w Rzeszowie nie… Czytaj więcej »

prawda zawsze boli
Gość
prawda zawsze boli

Najlepszy by był PiS, pokazał nam to teraz rząd tak jak to robi minister zdrowia rodzinka na swoim a reszta to nasze.

Taka prawda
Gość
Taka prawda

Jakieś 80% mieszkańców i tak pracuje albo kształci dzieci w Rzeszowie. Uczciwość podpowiada że powinni się choćby dokładać do remontów ulic które niszczą. Mnie to śmieszy że nikt nie chce do Rzeszowa a od rana z tamtych stron ogonek aut.

T S
Gość
T S

A ty powinienes placic podatek za czyste powietrze ktore dostaje sie do zakopconego rzeszowa, taka retoryka na glupie wypowiedzi jak twoja

edi
Gość
edi

Ta czyste powietrze z kopciuchów opalanych węglem i śmieciami w tym plastik

mieszkaniec Rzeszowa
Gość
mieszkaniec Rzeszowa

Podatki płaca wszyscy i nic by się nie stało gdyby nimi obłożyli wieśniaków którzy zapychają ten Rzeszów: na zakupy do kina, do szkoły czy pracy.
Z tym nie było by problemu przywozisz dziecko do przedszkola do Rzeszowa płaci gmina, dlatego można to rozszerzyć na więcej a pracujący przede wszystkim.

mieszkaniec Rzeszowa
Gość
mieszkaniec Rzeszowa

To co piszesz to cała prawda. rano sznur samochodów do Rzeszowa a po południu powrót na nocleg do swojej wiochy. Gdyby miasto nałożyło podatek na tych przydarzających z gmin zaraz by głosowali za przyłączeniem.

Racjonalnie myślacy obywatel RP
Gość
Racjonalnie myślacy obywatel RP

Haha , Panowie mieszkańcy Rzeszowa, słoma Wam z butów wystaje> Zamknąć Was, zaizolować, Nigdzie nie wypuszczać poza Rzeszów

kierowca
Gość
kierowca

Mnie ciekawi czy pisowska Leniart znowu zadziała na szkodę Rzeszowa i tak jak zablokowała Rzeszowianom budowe obwodnicy południowej zablokuje poszerzenie miasta? o Krasne i Tyczyn?

romek
Gość
romek

Nie pier….i powtarzaj informacji na temat ze to wojewoda zablokowała budowę mostu na 1000 m nad rozlewiskiem Wisłoka.Zapytaj P.Renatę dlaczego straciła stanowisko w MZD czy nie dlatego że jej maż dyrektor spółki P. która miała obiecane zlecenie na projekt w ostatnim dniu nie złożyła odwołanie do KIO. I była propozycję że jak nie wycofa tego wniosku z KIO to jego żona zostanie dyscyplinarnie zwolniona z MZD.Jak to się skończyło i dlaczego nie spółka Promost dostała zlecenia choć miała wiele zleceń na nadzór i projekt których do dziś nie zrealizowano.Nie było szans uzyskać zgód m.in środowiskowych i załapać się na dofinansowanie… Czytaj więcej »

wyborca
Gość
wyborca

Najlepsze to jest to za rządów PiS że jak kraść to miliony, przykład rodzinka ministra i jak zadają dziennikarze pytania to wszystko jest w porządku jeszcze premier mówi że trzeba dać medal a jak minister z PO dostał zegarek to musiał podać się do dymisji w PiS SA CAŁKIEM INNE STANDARDY jak my to nam wolno a ich to zamknąć. Dobrze że ludzie zaczynają widzieć co się dzieje i propagand już na nic się nie zda bo widać po OBECNYCH notowaniach DUDY.

wicie - rozumicie
Gość
wicie - rozumicie

My wojty i ich nepoty dookola Rzeszowa nie domy sie odgonic od koryta.
Po to my sie zapisywali do Solidarnosci aby odgonic komuchow od koryta i samemu rzadzic i krasc.
Teraz kurwa my !